همسر الکسی ناوالنی همیشه اظهارات خود را با لحنی ملایم‌ بیان می‌کرد و اصرار داشت که نقش اصلی او به عنوان یک همسر و مادر است نه یک سیاستمدار. اما روز جمعه بعد از شنیدن خبر درگذشت همسرش در زندانی دورافتاده،‌ لحن عدالت‌خواهی خود را تغییر داد.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، یولیا ناوالنایا، همسر الکسی ناوالنی همیشه اظهارات خود را با لحنی ملایم‌ بیان می‌کرد و اصرار داشت که نقش اصلی او به عنوان یک همسر و مادر است نه یک سیاستمدار. اما روز جمعه بعد از شنیدن خبر درگذشت همسرش در زندانی دورافتاده،‌ لحن عدالت‌خواهی خود را تغییر داد.

آنطور که یولیا ناوالنایا عهد بسته، او تا تحقق یک «روسیه آزاد،» به مبارزات سیاسی همسرش الکسی ناوالنی ادامه خواهد داد و از حامیانش خواست تا با کینه‌ای بیش از پیش، با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به مخالفت برخیزند.

در این مقاله بیشتر در مورد یولیا ناوالنایا، همسر منتقد فقید ولادیمیر پوتین خواهیم خواند.

خانواده و دوران کودکی او

یولیا در ۲۴ ژوئن ۱۹۷۶ (مصادف با سوم تیرماه ۱۳۵۵) با نام خانوادگی «آبروسیموا» در مسکو به دنیا آمد. پدر او، بوریس آبروسیموف یک دانشمند و مادرش کارمند دولت بود.

یولیا که فارغ‌التحصیل دانشگاه تراز اول «اقتصاد پلخانوف روسیه» بود، مدتی در یکی از بانک‌ های مسکو مشغول به کار شد.

آغاز زندگی مشترک با ناوالنی

یولیا در سال ۱۹۹۸ و در حالیکه در تعطیلات ترکیه به سر می‌برد با شوهر آینده خود که در آن زمان یک وکیل جوان بود آشنا می‌شود.

آنها دو سال بعد ازدواج کردند و یولیا ناوالنایا به عنوان مادری خانه‌دار صاحب دختری به نام داریا متولد ۲۰۰۱ و پسری به نام زاخار در سال ۲۰۰۸  شد. یولیا و آلکسی ناوالنی زمانی هر دو از اعضای حزب لیبرال یابلوکو بودند.

 

حمایت از شوهر

یولیا ناوالنایا چه در راهپیمایی‌ها یا کارزارهای مبارزاتی و چه در طی جلسات متعدد دادگاه، اغلب در کنار همسرش حضور داشت.

او در سال ۲۰۱۳ در جلسه اولین محاکمه کیفری مهم شوهرش در شهر کروف حضور داشت و با آرامش پشت سر آلکسی ناوالنی نشست و شوهرش به اتهام دزدی از یک شرکت چوب در حین کار برای فرماندار لیبرال کیروف با ۱۰ سال زندان روبرو بود.

دادگاه در نهایت پنج سال حبس برای الکسی ناوالنی صادر کرد. خانم ناوالنایا پس از صدور این حکم گفت: «این حرامزاده‌ها هیچ‌وقت اشک های‌ما را نخواهند دید.»

از قضا و در پی اعتراضات هزاران نفر، آلکسی ناوالنی روز بعد به طرز غیرمنتظره‌ای به قید وثیقه آزاد شد و بعدها حکمش به حالت تعلیق درآمد.

متعاقب این قضیه، خانم ناوالنایا در طول مبارزات انتخاباتی همسرش برای تصاحب شهرداری مسکو در سال ۲۰۱۳ در کنار همسرش بود و در مقابل هزاران نفر روی صحنه ظاهر شد و از ساکنان مسکو خواست تا به الکسی ناوالنی رای دهند.

 

مسمومیت ناوالنی

ناوالنایا در ماه اوت ۲۰۲۰، در ماجرای انتقال شوهرش از روسیه به بیمارستانی در آلمان نقشی کلیدی ایفا کرد. بعدا مشخص شد که الکسی در سیبری روسیه در معرض مسمومیت با یک عامل اعصاب قرار داشته و انتقال او به آلمان موجب شد که او به موقع تحت درمان قرار بگیرد.

در آن جریان، خانم ناوالنایا با نوشتن نامه‌ای، مستقیماً از کرملین خواست تا مداخله کند و اجازه دهد ناوالنی اجازه پرواز از روسیه به خارج از کشور را داشته باشد.

کرملین در پاسخ گفت که هیچ درخواست رسمی برای انتقال ناوالنی را از نمایندگان او دریافت نکرده، اما از شبکه‌های اجتماعی این پیام را شنیده است.

پزشکان ناوالنی در شهر اُمْسْک بارها انتقال او را به تعویق انداختند و دلیل آن را وضعیت نامناسب سلامتی او قلمداد می‌کردند. دو روز پس از بستری شدن ناوالنی در بیمارستان، هواپیمایی به همت یک سازمان غیرانتفاعی آلمانی سر رسید تا او را به برلین برساند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا مقامات دولتی در ممانعت از رسیدن ناوالنی به آلمان دست داشتند یا نه، گفت: «این تصمیم پزشک معالج است.»

دستگیری‌های متعدد

یولیا ناوالنایا چندین بار هم در اعتراضات مربوط به همسرش و فعالیت‌های او دستگیر شده است.

او در ژانویه ۲۰۲۱ در راهپیمایی‌های مسکو که در اعتراض به زندانی‌ شدن ناوالنی بود و در حین بازگشت از آلمان به روسیه، دو بار بازداشت شد. او در همان حال در اینستاگرام خود یک عکس سلفی منتشر کرد و در زیر آن توضیح داد که «بابت کیفیت پایین تصویر متاسفم. نور در ماشین گشت پلیس خیلی بد است.»

یولیا بعداً توسط دادگاه ۲۰ هزار روبل (معادل ۲۶۵ دلار) جریمه شد.

لطمات عاطفی

مدیریت کردن سطح فشارهای دولتی بر همسرش برای ناوالنایا همیشه آسان نبوده است. ناوالنی در سال ۲۰۱۷ درست پیش از اعلام نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸، به خبرگزاری رویترز گفت که سرویس‌های امنیتی روسیه رفت و آمدهای همسر و فرزندان او را که در آن زمان به ترتیب ۱۵ و ۹ ساله بودند، زیر نظر دارد.

آلکسی ناوالنی در آن زمان گفت: «ماشین‌ها دائما در همه جا حاضر هستند. من حتی دیگر به آن ها توجه نمی‌کنم، اما یولیا واقعا از این موضوع اذیت می شود.»

خانم ناوالنایا در مصاحبه ای که پس از مسمومیت همسرش در آلمان انجام داد، گفت: «احساس اصلی من این بود که نباید آرام بگیرم، ضعف نشان دهم. اگر من از هم بپاشم، همه از هم خواهند پاشید.»

برنامه‌های آینده

یولیا ناوالنایا روز دوشنبه پیامی ویدیویی با عنوان «راه الکسی ناوالنی را ادامه خواهم داد» منتشر کرد. او که در حال حاضر در خارج از کشور زندگی می کند، گفت که می خواهد «روسیه‌ای آزاد» بسازد، اما هنوز برنامه‌های خود را توضیح نداده است یا نمی‌گوید در کجا مستقر خواهد شد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.