سران اتحادیه اروپا قرار است پنج شنبه آینده در نشستی به ریاست شارل میشل بار دیگر در جهت متقاعد کردن ویکتور اوربان برای همراهی با سایر کشورها در زمینه تصویب کمک مالی در نظرگرفته شده برای اوکراین تلاش کنند.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، رئیس کنونی شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که دیگر قصد ندارد برای شرکت در انتخابات قانونگذاری و تصاحب کرسی در پارلمان این اتحادیه نامزد شود.

نامزدی شارل میشل برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است اوایل ماه ژوئن برگزار شود وی را ملزم می‌کرد که از مسئولیت کنونی خود در راس شورای اتحادیه اروپا کناره‌گیری کند.

آقای میشل روز جمعه رسما اعلام کرد پس از آنکه هدف «حملات شخصی» قرار گرفته، دیگر قصد ندارد برای تصاحب کرسی پارلمان اروپا تلاش کند و به همین دلیل از نامزدی برای این انتخابات صرف نظر می‌کند.

وی در همین راستا افزود که ترجیح می‌دهد باقی‌مانده مدت مسئولیت خود را در راس شورای اتحادیه که ماه نوامبر به پایان می‌رسد به خوبی سپری کند.

شارل میشل، نخست‌وزیر سابق بلژیک پیش‌تر در اواسط سال گذشته میلادی اعلام کرد بود که در حال آماده شدن برای رقابت در انتخابات قانون‌گذاری اتحادیه اروپا است که بنا به برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است طی روزهای ۶ تا ۹ ژوئن در کشورهای عضو اتحادیه برگزار شود.

وی در این خصوص یادآور شده بود که در صورت انتخاب شدن اواسط ماه ژوئیه ار ریاست شورای اروپا کناره‌گیری خواهد کرد.

تصمیم غافلگیرکننده شارل میشل برای انصراف از نامزدی در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا برای برخی کشورهای عضو از جمله مجارستان چندان خوشایند نبود.

نامزدی شارل میشل در این انتخابات می‌توانست درها را به روی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در نیمه دوم سال جاری برعهده خواهد داشت برای تصدی ریاست موقت شورای اروپا تا زمان تعیین جانشین آقای میشل باز کند.

ویکتور اوربان که روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دارد، در حال حاضر به دلیل مسدود کردن راه تصویب بسته ۵۰ میلیارد یورویی کمک اتحادیه اروپا به اوکراین، خشم همتایان اروپایی خود را برانگیخته است.

 

کارشکنی‌های تازه اوربان در راه کمک‌های اتحادیه اروپا به اوکراین

سران اتحادیه اروپا قرار است پنج شنبه آینده در نشستی به ریاست شارل میشل بار دیگر در جهت متقاعد کردن ویکتور اوربان برای همراهی با سایر کشورها در زمینه تصویب کمک مالی در نظرگرفته شده برای اوکراین تلاش کنند.

نمایندگان کشورهای عضو اعلام کرده‌اند که در صورت عدم موفقیت در جلب رضایت نخست وزیر مجارستان، تلاش خواهند کرد که نیازهای مالی اوکراین را به برای تقویت بنیه دفاعی این کشور در برابر تهاجم نظامی روسیه به صورت دوجانبه تامین کنند.

تصمیم کناره‌گیری شارل میشل از نامزدی در انتخابات پارلمان اروپا همچنین به گمانه زنی‌ها در خصوص سرنوشت سمت‌های کلیدی در اتحادیه که معمولا پس از روشن شدن نتایج انتخابات پارلمانی در باره آن تصمیم‌گیری می‌شود، سرعت بخشیده‌ است.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که مانند شارل میشل در سال ۲۰۱۹ به این سمت منصوب شد، تاکنون درباره قصد خود به منظور ماندن در راس نهاد اجرایی اتحادیه برای یک دوره دیگر، اظهار نظری صریح نکرده است.

رابطه متقابل شهروندان و نمایندگان در اتحادیه اروپا؛ پارلمان اروپا چگونه قانونگذاری می‌کند؟

 

پارلمان اروپا به عنوان نماینده ۴۵۰ میلیون شهروندِ ساکن در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا چه نقش و جایگاهی و چه کارکرد و وظایفی را ایفا می‌کند؟

پارلمان اروپا برای نخستین بار در سال ۱۹۵۲ و در قالب مجمع مشترک «جامعه زغال سنگ و فولاد اروپا» شکل گرفت و از سال ۱۹۶۲ نیز با نام پارلمان اروپا به فعالیت خود ادامه داد. نخستین انتخابات عمومی برای انتخاب مستقیم اعضای آن هم در سال ۱۹۷۹ برگزار شد. 

شهروندان اتحادیه اروپا هر پنج سال یکبار با شرکت در انتخاباتی سراسری ۷۰۵ عضو پارلمان اروپا را از میان نامزدهایی که اکثر آنها عضو احزاب سیاسی فعال در کشورهای عضو هستند، انتخاب می‌کنند. انتخابات آتی این نهاد اروپایی ششم تا نهم ژوئن ۲۰۲۴ (۲۰-۱۷ خرداد ۱۴۰۳) در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

تعداد اعضای پارلمان اروپا برای هر کشور تقریبا متناسب با جمعیت آن است، اما هیچ کشوری نمی‌تواند کمتر از ۶ یا بیشتر از ۹۶ نماینده در پارلمان اروپا داشته باشد. 

پارلمان اروپا دارای فراکسیون‌های سیاسی مختلف، ۲۰ کمیته دائمی (از سیاست خارجی گرفته تا اقتصاد، حقوق زنان و دادخواست‌های مردمی)، سه کمیته فرعی و تعدادی کمیته تخصصی و تحقیقی است که حسب نیاز تشکیل می‌شوند. تمامی اعضای پارلمان اروپا به عضویت حداقل یک کمیته درمی‌آیند و نه بر پایه ملیت بلکه بر اساس گرایش سیاسی نیز گروه‌بندی می‌شوند. 

 

قانونگذاری

کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی اتحادیه قوانین جدید اتحادیه اروپا را پیشنهاد می‌کند. کمیته‌ها پیشنهادات کمیسیون را با هدف بهبود آنها مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند و سپس برای پذیرش یا رد، آنها را به رای می‌گذارند. در صورت تصویب پیشنهاد کمیسیون در کمیته مربوطهٔ پارلمان، این پیشنهاد در نشست عمومی نمایندگان، مطرح و به بحث و رای گذاشته می‌شود. ریاست این نشست‌ها بر عهده رئیس پارلمان اروپاست که با رای نمایندگان و برای دوره‌های دو و نیم ساله انتخاب می‌شود.

نشست‌های عمومی پارلمان معمولا چهار روز در ماه در استراسبورگِ فرانسه برگزار می‌شود اما گاهی اوقات جلساتی اضافی نیز در دیگر مقر آن که در بروکسل واقع شده، برگزار می‌شود.

پارلمان اروپا پس از تصویب قوانین جدید با شورای اتحادیه اروپا (نمایندگان دولت‌های عضو اتحادیه) برای تایید نهایی آنها وارد شور، مذاکره و رایزنی می‌شود.

تصمیم‌گیری در مورد قراردادهای بین‌المللی، بودجه و برنامه‌های توسعه اتحادیه اروپا و نیز بررسی برنامه کاری کمیسیون اروپا و درخواست از این نهاد اروپایی برای پیشنهاد قوانین جدید هم بر عهده پارلمان اروپاست.

هر عضو پارلمان هم حق دارد که پیشنهادِ اقدام موردی اتحادیه اروپا را بر اساس حق ابتکار اعطا شده به پارلمان طبق ماده ۲۲۵ معاهده تاسیس اتحادیه اروپا به رئیس پارلمان تسلیم کند. رئیس پارلمان نیز این پیشنهاد را به کمیسیون ذیربط ارجاع می‌دهد. البته او این اختیار را نیز دارد که در صورت صلاحدید آن را در نشست عمومی پارلمان مطرح کند.

کمیته‌های پارلمان می‌توانند در حوزه‌هایی که معاهدات اتحادیه به پارلمان اروپا حق ابتکار داده، گزارشی درباره موضوعی در حیطه وظایف خود تهیه و پیشنهادی برای صدور قطعنامه به رئیس پارلمان ارائه کنند.

 

نظارت

پارلمان اروپا همچنین بر امور و کارکرد تمامی نهادها و سازمان‌هایی که به اداره اتحادیه اروپا کمک می‌کنند، نظارت می‌کند.

انتخاب رئیس کمیسیون اروپا، بررسی عملکرد آن، اعتراض به آن و نیزملزم کردن رئیس کمیسیون به استعفا نیز از جمله شرح وظایف پارلمان اروپاست.

اعطای معافیت‌های مالی در قالب بودجه اتحادیه اروپا، بحث در مورد سیاست پولی تعیین شده توسط بانک مرکزی اروپا هم از دیگر وظایف نظارتی پارلمان اروپا محسوب می‌شود.

نظارت بر انتخابات، تشکیل کمیسیون‌ها تحقیق و طرح پرسش از مقام‌های اجرایی اتحادیه اروپا نیز از دیگر وظایف نظارتی این نهاد اروپایی است.

البته شهروندان اتحادیه اروپا نیز با تهیه طومارها و دادخواست‌های الکترونیکی، می‌توانند از پارلمان اروپا و نمایندگان خود بخواهند که در مورد موضوع خاصی اقدام کنند. چون که بررسی دادخواست‌های شهروندان و انجام تحقیق و استعلام در مورد آنها نیز از جمله وظایف نمایندگان پارلمان اروپا به شمار می‌رود.

 

آیا جوانان فرانسه از زمان انتخابات پارلمان اروپا آگاهند، از آن استقبال می‌کنند و رای می‌دهند؟

 

انتخابات پارلمان اروپا قرار است بین ششم تا نهم ماه ژوئن برگزار شود، اما آیا رأی‌دهندگان جوان فرانسوی خود را برای شرکت در این انتخابات آماده می‌کنند؟

در آخرین انتخابات پارلمانی اروپا در سال ۲۰۱۹، اگرچه میزان مشارکت جوانان اروپایی ۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش داشت اما وضعیت در فرانسه کمی متفاوت بود.

میزان مشارکت جوانان فرانسوی در گروه سنی ۱۸ تا ۳۹ سال در این انتخابات، بین ۳۲ تا ۳۷ درصد بود، رقمی که در سایر کشورهای اتحادیه اروپا مانند دانمارک، آلمان و بلژیک، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد بود.

سؤالی که این روزها مطرح است، این است که میزان مشارکت جوانان در این دوره از انتخابات پارلمان اروپا چگونه خواهد بود؟ آیا جوانان فرانسوی تمایلی برای شرکت در این انتخابات دارند؟

بی‌تفاوتی

زنی جوان در پاسخ به این سؤال که آیا در انتخابات پارلمانی اروپا شرکت می‌کند، می‌گوید: «فکر نمی‌کنم رأی بدهم، زیرا حتی نمی‌دانستم که چه زمانی است. توجه زیادی هم به نامزدها و احزاب نکرده‌ام.»

مردی جوان در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «من به تازگی ۱۸ ساله شده‌ام و اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد آن ندارم، بنابراین باید اقدام‌های بیشتری برای ارائه اطلاعات به ما انجام شود.»

دختر ۱۹ ساله‌ای هم می‌گوید: «هیچ‌وقت در مورد آن چیزی نشنیده‌ام. ما فقط می‌دانیم که انتخاباتی وجود دارد، اما هیچ‌چیز درباره آن نمی‌دانیم.»

در مواجهه با عدم تمایل جوانان برای شرکت در انتخابات، شاخه فرانسوی «جنبش جوانان اروپا» تلاش‌های خود را بر بسیج این گروه سنی متمرکز کرده است. این سازمان در این مسیر، پارلمان اروپا را شبیه‌سازی کرده است.

در ۲۰ ژانویه، جوانان و دانش‌آموزان دبیرستان‌های فرانسه فرصت پیدا کردند تا در نقش نمایندگان پارلمان اروپا ایفای نقش کنند.

این ابتکار بخشی از پروژه «MEET» است که توسط کمیسیون اروپا تامین مالی شده است و هدف آن، تشویق جوانان اروپایی به مشارکت فعال در انتخابات پارلمانی اروپا است.

لور نیکلو، رئیس جنبش جوانان اروپایی می‌گوید که فکر نمی‌کند که جوانان فرانسوی به طور خاص در مورد مسائل اروپا و نحوه عملکرد پارلمان اروپا آگاهی داشته باشند.

او با اشاره به نظرسنجی یوروبارومتر که نشان داده است فقط ۱۴ درصد از مردم فرانسه تاریخ برگزاری انتخابات پارلمان اروپا را می‌دانستند، نتیجه می‌گیرد که «بسیج آنها، افزایش آگاهی و ارائه اطلاعات در مورد این مسائل، یک چالش واقعی برای ما است.»

قرار گرفتن در جایگاه و نقش نمایندگان

جسیکا لارسون، معاون رئیس نمایندگی کمیسیون اروپا در فرانسه بر این نظر است که پروژه‌هایی مانند پروژه‌ای که این روزها توسط جوانان اروپایی سازماندهی شده است، این امکان را فراهم می‌کند تا آن‌ها با جوانان درباره عمل‌کرد اتحادیه اروپا و نهادهای اروپایی گفتگو کنند.

اما اتحادیه اروپا برای اطلاع‌رسانی به جوانان در مورد انتخابات پارلمانی اروپا چه کاری انجام می‌دهد؟

لارسون در این خصوص با تأکید بر نقش عنصر «آگاهی» برای رأی دادن، از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا و همچنین نمایندگی‌های نهادهای اروپایی در فرانسه به عنوان راه‌های کسب اطلاعات نام برد.

او همچنین بر نقش شبکه‌های اجتماعی در افزایش آگاهی و مکانی برای گفتگو درباره مسائل متنوع اروپا تأکید می‌کند.

یکی از جوانانی که در پارلمان شبیه‌سازی شده پارلمان اروپا شرکت کرده است، می‌گوید که آن‌ها این فرصت را پیدا کرده‌اند تا از این طریق، خودشان را در جایگاه و نقش نمایندگان قرار دهند، اتفاقی که بیشتر از شنیدن یک سخنرانی به آن‌ها یاد می‌دهد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.