دونالد ترامپ روز دوشنبه در اولین رقابت ریاست‌جمهوری 2024 جمهوری‌خواهان در آیووا پیروزی قاطعانه‌ای را به دست آورد و با وجود مشکلات حقوقی فراوان، در حالی که به دنبال رویارویی مجدد با جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات است، تسلط خود را بر حزب تثبیت کرد.

به گزارش جماران، یورونیوز در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، با پیروزی در انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری در ایالت آیووا، تسلط خود بر این حزب را ثبیت کرد. اما اولویت‌ها و ویژگی‌های مدنظر رای‌دهندگان برای انتخاب نامزد محبوب خود چه است؟

بر اساس یک نظرسنجی، اکثر اعضای حزب جمهوریخواه معتقدند که حتی اگر دونالد ترامپ به جرمی محکوم شود، باز هم او تنها کسی است که برای کاخ سفید مناسب است.

نظرسنجی روز دوشنبه نشان داد که اکثر جمهوری‌خواهان حاضر در گردهمایی خصوصی اعضای حزب جمهوری‌خواه در ایالت آیووا که برای تعیین نامزد اصلی حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گرد آمده بودند، معتقدند که حتی اگر دونالد ترامپ به جرمی محکوم شود، باز هم او است که برای کاخ سفید مناسب است.

بر اساس این نظرسنجی که پیش از شروع جلسه انجام شده است، حدود دو سوم از جمهوری‌خواهان حاضر در این گردهمایی درون حزبی، اعلام کردند که باور ندارند جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده از حزب دموکرات، توانسته باشد به طور قانونی در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شده باشد.

پیروزی ترامپ در گام نخست در ایوا

دونالد ترامپ روز دوشنبه در اولین رقابت ریاست‌جمهوری 2024 جمهوری‌خواهان در آیووا پیروزی قاطعانه‌ای را به دست آورد و با وجود مشکلات حقوقی فراوان، در حالی که به دنبال رویارویی مجدد با جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات است، تسلط خود را بر حزب تثبیت کرد. ران دی‌سانتیس، فرماندار فلوریدا در جایگاه دوم قرار گرفت و نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل متحد را پشت سر گذاشت. این دو نامزد در تلاش برای ظهور به عنوان جایگزین اصلی ترامپ بودند. ترامپ 50.9 درصد آرا را به دست آورد، در حالی که دیسانتیس 21.4 درصد و هیلی 19.0 درصد آرا را به دست آوردند. . هم دی‌سانتیس و هم هیلی به دنبال کسب مقام دوم قوی برای متقاعد کردن کمک‌کنندگان و حامیان خود بودند که چالش‌های آنها با ترامپ همچنان قابل اجرا است. آیووا از لحاظ تاریخی نقش بزرگی را در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری ایفا کرده است، زیرا اولین ایالت در تقویم انتخاباتی است.

به گزارش رویترز ، ترامپ با اختلاف بی‌سابقه‌ای در رقابت‌های جمهوری‌خواهان آیووا برای برنده شدن آماده بود و این مسئله را قوت بخشید که با توجه به پیشتازی گسترده‌اش در نظرسنجی‌های ملی، نامزدی او یک نتیجه قطعی است، حتی اگر با چهار کیفرخواست حقوقی روبرو باشد.

ترامپ در شبکه اجتماعی خود به نام تروث نوشت: از شما متشکرم آیوا، من همه شما را دوست دارم.

نتیجه روز دوشنبه بدون شک هم دی‌سانتیس و هم هیلی را در رقابت نگه می‌دارد.

جمهوری‌خواهان در ایالت میانه روتر نیوهمپشایر هشت روز دیگر نامزد خود را انتخاب خواهند کرد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ترامپ با برتری کمتری نسبت به هیلی در آنجا رقابت خواهد کرد در حالی که دی‌سانتیس بسیار عقب است تنها یک سوم از رای هندگان گفتند که ترامپ در صورت محکوم شدن برای ریاست جمهوری مناسب نخواهد بود. نزدیک به دو سوم گفتند که باور ندارند بایدن به طور مشروع در انتخابات 2020 پیروز شود و دروغ‌های ترامپ در مورد تقلب در انتخابات را پذیرفته‌اند. ترامپ از هر پنج مناظره جمهوری‌خواهان تاکنون صرفنظر کرده است در حالی که مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال 2024 پس از ماه‌ها بحث، گردهمایی و تبلیغات رسماً آغاز شد، مردم آیووا در بیش از 1600 مدرسه، مرکز اجتماعی و سایر مکان‌ها برای اولین رای‌گیری در سراسر کشور گرد هم آمدند.

دموکرات‌های آیووا روز دوشنبه به نامزدهای ریاست‌جمهوری خود رای ندادند، زیرا این حزب تقویم نامزدی خود را تغییر داده است تا ایالت‌های دارای جمعیت متنوع‌تر را از آیووا را در سال جاری جلوتر بگذارد. آنها رای خود را از طریق پست به صندوق می‌اندازند و نتایج در ماه مارس منتشر می‌شود.

 

اقتصاد،‌ سیاست خارجی،‌ مهاجرت یا سقط جنین؛ اولویت جمهوریخواهان کدام است؟

در ادامه برخی از نکات برجسته موسسه افکارسنجی «ادیسون ریسرچ» در مصاحبه با ۱۶۲۸ عضو حزب جمهوری‌خواه در گردهمایی ایالت آیووا آمده است.

۶۶ درصد اعلام کردند که قائل به این نیستند که جو بایدن به طور مشروع ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را به دست آورده باشد.

۶۵ درصد گفتند که نامزد مدنظر خود در این رقابت درون حزبی نامزدی را از یک ماه پیش تعیین کرده‌اند.

۶۵ درصد نیز اعلام کردند که اگر ترامپ به جرمی محکوم شود، باز هم برای گزینه ریاست جمهوری مناسب است. ۳۱ درصد هم معتقد هستند که اگر مجرم شناخته شود، دیگر گزینه مناسبی نخواهد بود.

۶۱ درصد از این جمهوریخواهان نیز اعلام کردند که از وضع یک قانون فدرال که سقط جنین را در سراسر کشور ممنوع کند، حمایت می‌کنند.

اعضای حزب جمهوریخواه در حال ادای سوگند برای رای دادن در جلسه انتخابات مقدماتی درون حزبی برای تعیین نامزد منتخب حزب برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری

اعضای حزب جمهوریخواه در حال ادای سوگند برای رای دادن در جلسه انتخابات مقدماتی درون حزبی برای تعیین نامزد منتخب حزب برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوریآسوشیتدپرس

۵۳ درصد از سفیدپوستانی که خود را «مسیحی انجیلی» یا «مسیحییان معتقد به تولد معنوی دوباره» قلمداد می‌کنند از دونالد ترامپ حمایت کردند، این در حالیست که ۲۷ درصد از ران دیسانتیس، دیگر نامزد حزب حمایت کردند.

۴۶ درصد از رای دهندگان گفتند که خود را بخشی از جنبش MAGA می دانند که اشاره‌ای به شعار معروف ترامپ با مضمون «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم» دارد. این در حالی است که ۵۰ درصد گفتند که از این جنبش حمایت نمی‌کنند.

به لحاظ میزان محبوبیت بین مردان و زنان ‌حاضر در گردهمایی آیووا، دونالد ترامپ با اختلاف از نیکی هیلی و دیسانتیس پیش بود، اما در بین کسانی که مدرک دانشگاهی داشتند، حدود ۳۷ درصد از شرکت کنندگان در انجمن ترامپ را ترجیح دادند، در حالی که ۲۸ درصد به نفع نیکی هیلی و ۲۶ درصد به نفع ران دیسانتیس بود.

۳۸ درصد از شرکت‌کنندگان در انجمن جمهوریخواهان در ایالت ایووا گفتند که مساله اقتصاد مهمترین اولویت آن‌ها در تصمیم گیری برای رأی دادن به نامزد منتخبشان است. ۳۴ درصد از شرکت‌کنندگان به موضوع مهاجرت اشاره کردند، و بقیه به سیاست خارجی یا سقط جنین اشاره کردند.

۱۴ درصد هم گفتند مهم ترین ویژگی یک نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری این باید باشد که او توانایی شکست دادن بایدن را داشته باشد، در حالی که ۴۱ درصد گفتند ارزش های مشترک بیشترین اهمیت را دارد.

در رای‌گیری درون حزبی روز دوشنبه در ایالت آیووا، آقای ترامپ با فاصله‌ زیادیی از رقبای هم‌حزبی خود؛ ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا و نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد برنده شد.

حدود یک هفته بعد ایالت نیوهمپشایر شاهد برگزاری دور بعدی انتخابات مقدماتی خواهد بود، رای‌گیری که طی ماه‌های آینده در تمامی ۵۰ ایالت آمریکا انجام خواهد شد.

 

ترامپ: آنقدر مهاجر اخراج کنیم که تاریخ آمریکا از دوره آیزنهاور به خود ندیده باشد

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری پیشین ایالات متحده در جمع هوادارانش در آیووا با حمله به سیاست‌های مهاجرتی دولت جو بایدن گفت: «باید به سطحی از اخراج [مهاجران] دست یابیم که آمریکا از زمان آیزنهاور تا کنون به چشم ندیده باشد.» این نخستین باری نیست که آقای ترامپ به اخراج مهاجران اشاره می‌کند.

او پیش از این نیز در سخنرانی‌های خود اعلام کرده بود اگر روزی دوباره رئیس‌ جمهوری آمریکا شود ویزای تمام دانشجویانی که به شکلی از حماس حمایت می‌کنند را باطل کرده و آنها را به کشور خود باز خواهد گردانند.

آقای ترامپ در جمع هوادران خود در آیوا گفت: «نمی‌خواهم بیش از حد نسبت به رئیس جمهور بایدن سخت بگیرم اما باید بگویم که او بدترین رئیس جمهوری است که تاریخ ما تا کنون به چشم دیده است، او در حال نابود کردن آمریکاست.»

ترامپ همچنین گفت: «مردم آمریکا از وضعیت کنونی کشور شرمنده‌اند و دلشان می‌خواهد به وضع پیشین بازگردیم. کشورمان تک و تنها مانده و تمام دنیا به ما می‌خندد، مردم می‌خواهند آمریکا به دوره اوجش بازگردد و مانند گذشته کشوری باشکوه باشد. ما چنین خواهیم کرد و آمریکا را بار دیگر به دوران اوجش باز می‌گردانیم، آمریکا باید در صدر همه چیز قرار بگیرد. پیروزی در آیووا قدم اول بود اما شب سرنوشت‌ساز برای ما در ماه نوامبر رقم خواهد خورد، زمانی که آمریکا را پس بگیریم.»

اریک ترامپ، فرزند آقای ترامپ نیز در حاشیه گردهمایی که به مناسبت پیروزی پدرش در انتخابات مقدماتی جموریخواهان در آیووا برگزار شده بود گفت: «همه چیز بدتر از چهار سال پیش شده است. تمام جهان بی ثبات شده است. ما حتی در حال نزدیک شدن به جنگ جهانی سوم هستیم. می‌بینیم که نفتکش عظیم آمریکایی مورد اصابت موشکی حوثی‌ها قرار می‌گیرد اما اگر ترامپ سر کار بود هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتاد. اگر ترامپ سر کار بود نه حمله فلسطین به اسرائیل روی می‌داد و نه نه حمله فاجعه‌بار روسیه به اوکراین.»

«مردم دلشان برای روزهایی تنگ شده که قیمت بنزین پایین بود»

پسر دونالد ترامپ همچنین تاکید کرد: «مردم دلتنگ آن روزها هستند، دلشان برای قیمت پایین بنزین تنگ شد، دلشان برای ثبات آن دوره تنگ شده است. مردم دلشان می‌خواهد دولت آنها را تنها بگذارد.»

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری در ایالت آیووا، تسلط خود بر این حزب را ثبیت کره است.

در این رای‌گیری درون حزبی، آقای ترامپ توانست از رقبای هم‌حزبی خود؛ ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا و نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد پیشی گرفته و با فاصله زیادی برنده میدان شود. 

ساخت دیوار میان ایالات متحده آمریکا و مکزیک یکی از برنامه‌های اصلی ریاست‌ جمهوری دوره ترامپ بود. او همچنین قوانین سفت و سختی برای دریافت ویزای شهروندان از کشورهای خاص از جمله سومالی اعمال کرده بود.

اتحادیه اروپا: آمریکا در سال ۲۰۲۴ نیز ساز 'اول آمریکا' را بزند،اروپا بیش از پیش راه خود را خواهد رفت

بلژیک که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا را محلی برای به آزمایش گذاشته شدن دموکراسی می‌داند.

ریاست کنونی اتحادیه اروپا در این زمینه هشدار داد که پایه‌های دموکراسی در جریان انتخابات نوامبر ایالات متحده در بوته آزمایش قرار خواهد گرفت.

الکساندر دو کرو، نخست وزیر بلژیک که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد همچنین گمانه‌زنی‌ها و سناریو‌هایی را در این زمین پیش کشید که به اعتقاد او می‌تواند اتحاد بسیار دیرین دو سوی آتلانتیک را به شکلی جدی به چالش بکشد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «اگر سال ۲۰۲۴ باز هم -اول آمریکا- را برای ما به ارمغان بیاورد، واقعاً بیش از هر زمان دیگری «اروپا به تنهایی» راه خود را خواهد رفت.»

نخست وزیر بلژیک این سخنان را تنها چند ساعت پس از پیروزی قاطع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در رقابت‌های میان‌حزبی جمهوری‌خواه در آیووا، در جریان نطقی در پارلمان اتحادیه اروپا بیان کرد.

کنایه سخنان او به دولت تحت ریاست دونالد ترامپ در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ بازمی‌گردد، زمانی که روابط ایالات متحده با اروپا به دلیل نزاع‌های تقریباً بی‌وقفه فرا آتلانتیک بویژه در زمینه همکاری‌های تجاری، امنیتی و نظامی دچار اختلال و تنش شد.

الکساندر دو کرو معتقد است که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باید به سرعت تلاش کنند تا بیشتر روی پای خود بایستند و در صورت پیروزی ترامپ در نوامبر، «ما به عنوان اروپایی‌ها نباید از این چشم انداز هراس داشته باشیم؛ بلکه باید از آن استقبال کنیم.»

نخست وزیر بلژیک افزود: «ما باید این چشم‌انداز را در صورت تحقق بپذیریم و اروپا را بر پایه‌هایی محکم‌تر، قوی‌تر، مستقل‌تر و متکی‌تر به خود استوار کنیم.»

وی با اشاره به انتخابات آتی پارلمان اروپا در ماه ژوئن گفت: دموکراسی‌ها و آزادی‌های ما امسال در معرض آزمایش قرار خواهند گرفت.

آقای دو کرو افزود: «این آزمایش نه تنها برای انتخابات پارلمانی اروپا، بلکه به همان اندازه برای انتخابات کنگره و ریاست جمهوری آمریکا» مصداق خواهد داشت.

تیه‌ری برتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا اوایل ماه جاری فاش کرد که ترامپ در زمان ریاست بر کاخ سفید به اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته بود اگر اروپا مورد حمله قرار گیرد، ایالات متحده به اروپا کمک نخواهد کرد.

الکساندر دو کرو در خلال سخنان خود در پارلمان اروپا هشدار داد که آینده اروپا به جنگ در اوکراین بستگی دارد.

وی گفت: «برای آمریکا و سایر متحدان، حمایت از اوکراین یک مسئله استراتژیک است، این ملاحظاتی ژئوپلیتیکی است. برای ما اروپایی ها حمایت از اوکراین مسئله‌ای حیاتی است.»

مقامات بروکسل همچنین از این بیم دارند که بازگشت ترامپ پایانی باشد بر دوران بدون تنش در روابط تجاری اتحادیه و ایالات متحده و این مسئله در نهایت ضربه‌ای به اقتصاد اروپا وارد کند.

دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ بر واردات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپا به کشورش تعرفه وضع کرد و مدعی شد که محصولات تولید خارج تهدیدی برای امنیت ملی هستند.

وی وعده داده است که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۲۴، مالیات ۱۰ درصدی را بر تمامی کالاهای وارداتی خارجی وضع و حتی عوارض بیشتری بر محصولات وارداتی از چین تحمیل کند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.