یادداشت پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

یادداشت/

آیا بنیامین نتانیاهو در سراشیبی است؟

ایهود اولمرت نخست وزیر پیشین اخیرا در مصاحبه با یک رسانه بین المللی اعلام کرد دولت نتانیاهو کنار خواهد رفت و وی بطور غیر رسمی با تعدادی از رهبران برجسته کرانه غربی در ارتباط است.

عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلیتیک در یادداشتی برای جماران نوشت: در چند روز اخیر  سه اتفاق مهم در صحنه سیاسی و نظامی اسرائیل رخ داده است.

اولین اتفاق غیر منتظره این است که نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد نیروهای ذخیره را برای استراحت، آموزش های تازه و نیز فعال کردن بخش اقتصادی و صنعتی به داخل اسرائیل فرا خوانده و از این به بعد تاکتیک جدید و هدفمندی را در جنگ بکار خواهند برد. این اقدام کابینه جنگی اسرائیل نشان می دهد تلفات نیروهای زمینی اسرائیل در غزه باید بالاتر از رقمی باشد که دولت اعلام می کند؛ ضمن اینکه این نیروهای جوان برای یک نبرد کلاسیک آموزش دیده و معمولا سلاحهای پیشرفته و تکنولوژی حافظ جان آنها بوده است. جنگیدن در محیطی محدود با چریکهای حماس و جهاد اسلامی و با تونلهای تو در تو، نه تنها نبرد را برای آنها سخت کرده، بلکه ترس و وحشت از غافلگیری باعث شده که کارایی لازم را از دست بدهند. به جهت همین وحشت اسرای خودی را که با زحمت از دست نیروهای حماس فرار کرده و حتی پرچم سفید بلند کرده بودند به رگبار بسته و به هلاکت رساندند.

با این اتفاقات و از جمله غافلگیری یک گردان که تعدادی از سربازان به همراه فرمانده شان  کشته شدند، بالاخره نتانیاهو تصمیم گرفت که نیروهای ذخیره را از میدان نبرد غزه خارج کند.

حادثه ۷ اکتبر انقدر برای اسرائیل سنگین و بهت آور بود که دولت اسرائیل عجولانه کابینه جنگی تشکیل داد و تصمیم به اعزام نیرو به داخل غزه با شعار نابودی کامل حماس کرد. در حالی که اگر از سه تجربه قبلی خود استفاده می کردند به خوبی متوجه می شدند که سربازانشان مرد مبارزه در چنین میدانهایی نیستند. قبلا دو بار با ورود نیروی زمینی اسرائیل به لبنان و یکبار هم به نوار غزه، جنگ چریکی طرفهای مقابل یعنی حزب الله و حماس آنها را وادار به عقب نشینی از خاک لبنان و غزه کرده بود.

دومین رخداد، تصمیمی است که رژیم اسرائیل اعلام کرد مبنی بر اینکه با خروج نیروهای ذخیره از غزه اجازه نخواهد داد که آوارگان فلسطینی که به اجبار از شمال و به ویژه از شهر غزه به جنوب کوچانده شدند به شمال برگردند. بعید است با کاهش نیروی زمینی اسرائیل در غزه، رژیم اسرائیل بتواند این شعار خود را عملیاتی کند.

مردمانی که بیش از ۲۲ هزار نفر از اعضای خانواده شان کشته شده و در مقابل فشار نیروهای رژیم صهیونیستی برای خروج آنها از غزه مقاومت کرده اند بعید است که اجازه دهند این تهدید اسرائیل عملیاتی شود.  بویژه انکه از امروز نمایندگانی از اسرائیل و حماس در قاهره و با وساطت مصر در حال مذاکره برای عملیاتی کردن یک آتش بس یک ماه حضور دارند که در صورت اجرای آتش بس اکثریت این مردم به شمال باز خواهند گشت که این خود شکست دیگری برای نتانیاهو و کابینه جنگی اش خواهد بود.

سومین رخداد داخلی در اسراییل، تصمیم دیوان عالی اسرائیل در مورد لغو مصوبه پارلمان در تغییرات در سیستم قضایی است که از این طریق نتانیاهو سعی داشت از محاکمه در مورد فساد مالی فرار کند. مصوبه ای که برای چند ماه جامعه اسرائیل را با بحرانی فراگیر روبرو کرد و اکثرا دو قطبی شدن ناشی از این بحران را علت حادثه ۷ اکتبر ارزیابی کردند.

با این حوادث و اتفاقی که ذکر شد حملات به نتانیاهو و کابینه تندرواش روز به روز بیشتر میشود و اکثر نخست وزیران پیشین نتانیاهو را مسئول دانسته و رفتن وی را قطعی دانسته اند.

ایهود اولمرت نخست وزیر پیشین اخیرا در مصاحبه با یک رسانه بین المللی اعلام کرد دولت نتانیاهو کنار خواهد رفت و وی بطور غیر رسمی با تعدادی از رهبران برجسته کرانه غربی در ارتباط است. حتی وی تأکید نمود که تا چند هفته آینده شاهد آتش بسی دائمی خواهیم بود. در واقع این نظرات در جهت مخالف نظرات اعضای کابینه و به ویژه نخست وزیر فعلی است که بر ادامه جنگ تاکید می کنند و حتی روز گذشته سخنگوی دولت اسرائیل اعلام کرد که جنگ در سال ۲۰۲۴ هم ادامه خواهد یافت.

به دنبال سخنان اولمرت، لاپید رهبر مخالفین و نخست وزیر سابق هم با قاطعیت اعلام کرد که نتانیاهو شکست خورده و از قدرت کنار خواهد رفت.

در واقع این سخنان رهبران شناخته شده اسرائیل که همه در هفته های اول جنگ اعلام کردند فعلا باید اختلافات داخلی را کنار گذاشت و بر جنگ و حذف حماس تمرکز کرد نشان از این دارد که اولا وضعیت جنگ در غزه پیچیده شده و در صورت ادامه، اسرائیل کار سخت و پر تلفاتی را در پیش خواهد داشت و ثانیا اختلافات داخلی مجددا شدت میگیرد و قرار است نتانیاهو عامل این ناکامی ها معرفی و از قدرت کنار گذاشته شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی جنگ غزه 2023
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.