سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد که تصمیم گرفته‌اند تا نام گروه طالبان که در اوت 2021 در افغانستان به قدرت رسید را از فهرست سازمان‌های تروریستی در این کشور حذف کنند.

به گزارش جماران به نقل از آناتولی، سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که تصمیم گرفته‌اند تا نام طالبان را از فهرست سازمان‌های تروریستی در این کشور حذف کنند.

آیبک اسمادیاروف، سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد که تصمیم گرفته‌اند تا نام گروه طالبان که در اوت 2021 در افغانستان به قدرت رسید را از فهرست سازمان‌های تروریستی در این کشور حذف کنند.

اسمادیاروف با اشاره به اینکه در قزاقستان تصمیم گرفته شد تا نام طالبان از لیست سازمان‌های ممنوعه در این کشور حذف شود، گفت: ما به‌طور منظم فهرست ملی سازمان‌های تروریستی را به‌روزرسانی می‌کنیم.

وی افزود: تصمیم گرفتیم تا به تبعیت از سازمان ملل متحد نام طالبان را از این فهرست حذف کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه قزاقستان تاکید کرد که نام طالبان در فهرست سازمان‌های تروریستی شورای امنیت سازمان ملل قرار ندارد.

اسمادیاروف در پاسخ به این سوال که روابط دیپلماتیک قزاقستان با طالبان چگونه توسعه خواهد یافت، گفت: «وقتی نوبت به تماس‌های سیاسی می‌رسد، قزاقستان به تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی پایبند خواهد بود.»

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه قطعنامه‌‌ای را با هدف تعیین راهبردی مشخص در مورد چگونگی تعامل با حکومت طالبان پس از دریافت گزارشی از یک ارزیابی مستقل که پیش‌تر از سوی فرستاده ویژه دبیر کل ارائه شده بود، تصویب کرد.

قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت در این خصوص با اکثریت آرای موافق و دو رای ممتنع از سوی چین و روسیه به تصویب رسید.

این قطعنامه کشورهای عضو سازمان ملل متحد و سایر ذی‌نفعان مرتبط را تشویق می کند تا نتایح یک ارزیابی مستقل در خصوص افغانستان را با تاکید بر اجرای توصیه‌های اشاره شده در آن و به ویژه با التزام به ارتقاء تعهدات بین‌المللی به شیوه‌ای منسجم، هماهنگ و ساختاریافته‌تر مورد توجه قرار دهند.

در این قطعنامه از دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته شده است تا ضمن مشورت با اعضای شورای امنیت و کلیه بازیگران اعم از نقش‌آفرینان سیاسی در افغانستان و طرف‌های ذی‌نفع در منطقه و جامعه بین‌المللی، نماینده ویژه‌ای را برای ترغیب به اجرای توصیه‌های ارائه شده در ارزیابی مستقل فرستاده این سازمان تعیین کند.

فریدون سینیوراوغلی، فرستاده دبیرکل سازمان ملل پیش‌تر در هشت اکتبر گذشته گزارشی از ارزیابی مستقل خود نسبت به شرایط حاکم بر افغانستان پس از ماه‌ها رایزنی و مشورت با طالبان و چهره‌های سیاسی در این کشور به شورای امنیت ارائه داده بود.

قطعنامه شورای امنیت تاکید می‌کند که رویه در پیش گرفته شده باید نقشه‌ راهی مشخص را به منظور تبدیل شدن افغانستان به کشوری پایبند به صلح نسبت به خود و همسایگان، ادغام مجدد کامل در جامعه بین المللی و رعایت تعهدات و التزامات بین المللی به همراه داشته باشد.

در این قطعنامه همچنین بر ضرورت تضمین کامل احترام به حقوق برابر و معنی‌دار شهروندان به ویژه مشارکت ایمن زنان در امور جامعه در طول اجرای این فرایند تاکید شده است.

در گزارش ارزیابی مستقل فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد، چهار توصیه مشخص ارائه شده است که عبارتند از: «در نظر گرفتن مجموعه‌ای از اقدامات با قید فوریت برای رسیدگی به نیازهای اساسی مردم افغانستان و تقویت اعتماد از طریق تعامل ساختاریافته‌تر؛ جلب توجه و همکاری بین المللی در موضوعاتی که بر امنیت و ثبات منطقه‌ای و جهانی تأثیر می گذارد؛ تهیه نقشه راه برای مشارکت سیاسی که برای ادغام مجدد افغانستان به جامعه بین‌المللی ضروری تلقی می‌شود و در نهایت تعیین سازوکارها و چارچوب‌هایی ویژه برای نظارت و اطمینان از حسن اجرای توصیه‌ها.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.