موقعیت جغرافیایی و ثروت نفتی به شیخ نشینی کویت بسیار بیشتر از اندازه و جمعیت آن اهمیت بخشیده است.

به گزارش جماران، مرگ امیر کویت به موضوع گزارش های بسیاری درباره وضعیت سیاسی و موقعیت مهم جغرافیایی این کشور تبدیل شده است. موسسه واشنگتن در یادداشتی به قلم سیمون هندرسون از کارشناس های حوزه انرژی و سیاست در خلیج فارس در این باره می نویسد:

موقعیت جغرافیایی و ثروت نفتی به شیخ نشینی کویت بسیار بیشتر از اندازه و جمعیت آن اهمیت بخشیده است.  مرگ امیر نواف الاحمد الصباح هشتاد و شش ساله دور از انتظار نبود. او در ماه نوامبر به دلایل نامعلومی در بیمارستان بستری شده بود و وضعیت بد جسمی او  باعث شده بود تا در سال 2021 کنترل عملی را به ولیعهد «مشعل الاحمد الجابر الصباح » بدهد. اما شیخ مشعل یک برادر ناتنی است. در حال حاضر خودش هشتاد و سه سال دارد، که گمانه‌زنی‌های زیادی را در مورد اینکه چه کسی به‌عنوان وارث او  مورد علاقه طایفه الصباح است و اینکه آیا فرد بسیار جوان‌تری – که توانایی بیشتری برای سلطنت طولانی‌تر دارد- انتخاب خواهد شد، برانگیخت.  در نظام کویت، امیر جدید که هنوز در مجلس سوگند یاد نکرده ، دوازده ماه فرصت دارد تا وارث یا ولیعهد خود را انتخاب کند. هنوز نامی از نامزدهای احتمالی در صحن علنی اعلام نشده است.

در حال حاضر، کویت درگیر پروتکل های مراسم تشییع است. درگذشت امیر نواف در 16 دسامبر اعلام شد. وی پس از تشییع جنازه با حضور اعضای خانواده و رئیس مجلس کویت در 17 دسامبر به خاک سپرده شد. رهبران منطقه و جهان اکنون در حال دیدار با مقام های کویتی و ابراز تسلیت هستند.

اولین نفری که وارد شد تمیم بن حمد آل ثانی از قطر بود و پس از آن عبدالله پادشاه اردن و حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین بودند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، محمود عباس رهبر فلسطین و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

ولیعهد محمد بن سلمان نماینده عربستان سعودی بود که نشان می دهد حال پدرش ملک سلمان، که در سن هشتاد و هشتاد سالگی ،  پیرترین رهبر خلیج فارس است، به اندازه کافی برای سفر خوب نبوده است.

خاطره تهاجم صدام حسین، رهبر عراق در سال 1990 و آزادسازی متعاقب آن توسط نیروهای تحت رهبری ایالات متحده، موقعیت آسیب پذیر کویت را در انتهای شمالی خلیج فارس که بین عراق و عربستان سعودی قرار گرفته و با ایران تنها چند مایل فاصله دارد، تداعی می کند.  کویت، عضو اوپک، نزدیک به 10 درصد نفت جهان را در اختیار دارد و با جمعیتی بیش از 4 میلیون نفر - 70 درصد آنها مهاجر - نام این کشور مترادف با ثروت شده است. با وجود این مواهب ، کویت گرفتار حکومتی نه چندان منسجم بوده و از سومدیریت هم رنج برده است.

پنجاه نفر از اعضای شورای ملی مکرراً از دولت فعلی به رهبری نخست وزیر شیخ احمد نواف، پسر ارشد امیر فقید انتقاد می کنند. در نتیجه شیخ احمد که در ژوئیه 2022 منصوب شد، در حال حاضر در حال هدایت چهارمین کابینه ای است که در این مدت تشکیل داده است.

برخی تحلیلگران  روابط او با پارلمان را پرتلاطم توصیف کرده و معتقدند که در میان چنین روابط تند و غیر حسنه ای ، اصلاحات مالی و اقتصادی مورد نیاز همچنان بی توجه مانده است. یک مثال بارز نیاز به اجاره نیروگاه‌های تولید برق مبتنی بر کشتی است، زیرا زیرساخت‌های خشکی موجود به سختی برای تامین برق برای ماه‌های تابستان، زمانی که تقاضای تهویه مطبوع به اوج خود می‌رسد، پاسخگو هستند.

رهبری کویت به دنبال جلب حمایت نظامی از ایالات متحده است، میزبان بیش از 13000 پرسنل آمریکایی در این کشور است. واشنگتن باید برای شیخ مشعل در نقش رهبری خود آرزوی موفقیت کند و امیدوار باشد که او بتواند یک الصباح توانا و احتمالا جوانتر را برای جانشینی خود انتخاب کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی کویت
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.