شهردار کی‌یف پیش از این در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ نیز انتقادهای مشابهی را علیه رئیس‌جمهوری اوکراین مطرح کرده بود. با این حال او از پاسخ به پرسش درباره احتمال حضورش در عرصه رقابت ریاست‌جمهوری خودداری می‌کند.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف می‌گوید ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین قدرت زیادی را در دست خود نگه می‌دارد و این کشور را به سوی «اقتدارگرایی» سوق می‌دهد.

سخنان شهردار کی‌یف که جمعه گذشته در مصاحبه با هفته‌نامه آلمانی اشپیگل بیان شده است از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین کم‌سابقه محسوب می‌شود. اظهارات ویتالی کلیچکو از سوی تحلیلگران به معنای پایان دوره وحدت سیاستمداران در اوکراین برای تمرکز بر دفاع از کشور ارزیابی شده است.

ویتالی کلیچکو گفته است: «دیگر فرقی با روسیه نخواهیم داشت و همه چیز به اراده یک نفر بستگی دارد.»

او که سابقه ۹ سال مدیریت کی‌یف را دارد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین هم بوده است. ویتالی کلیچکو در سخنان خود ولودیمیر زلنسکی را به ارتکاب «چند اشتباه» از جمله عدم آماده‌سازی اوکراین برای تهاجم نظامی روسیه متهم کرده است.

وی روز شنبه در مصاحبه با یک روزنامه سوئیسی نیز اظهار داشت: «مردم کنجکاو هستند که چرا ما بهتر از این برای جنگ آماده نبودیم؟ چرا زلنسکی تا لحظه آخر امکان جنگ را رد می‌کرد؟ یا اینکه چگونه روس‌ها توانستند به آن سرعت به کی‌یف برسند؟»

شهردار کی‌یف پیش از این در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ نیز انتقادهای مشابهی را علیه رئیس‌جمهوری اوکراین مطرح کرده بود. با این حال او از پاسخ به پرسش درباره احتمال حضورش در عرصه رقابت ریاست‌جمهوری خودداری می‌کند.

این در حالی است که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ولودیمیر زلنسکی و متحدانش از حمایت مردمی زیادی برخوردار هستند و در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی پیروز خواهند شد. 

انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین قاعدتا باید ماه مارس سال ۲۰۲۴ برگزار شود. انتخابات پارلمانی قرار بود پائیز امسال برگزار شود اما طبق قانون اساسی به دلیل وضعیت جنگی به تعویق افتاد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.