سقوط کسری تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه متاثر از افت شدید واردات کشورهای عضو از این کشور بوده است.

کریم اسدی اصل،به گزارش جماران، ​تجارت اتحادیه اروپا با روسیه «به شدت» تحت تاثیر تحریم‌های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا پس از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین قرار گرفته است.

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که سهم روسیه در واردات اتحادیه اروپا از کشورهای غیرعضو از ۹.۵ درصد در فوریه ۲۰۲۲ به ۲ درصد در سپتامبر ۲۰۲۳ کاهش یافته است. این سهم در همین مدت و در پی آغاز جنگ روسیه در اوکراین، در زمینه صادرات اتحادیه اروپا به کشورهای غیر عضو از ۳.۸ درصد به ۱.۴ درصد افت کرده است. 

بر پایه این گزارش، در مارس ۲۰۲۲، به دلیل جهش قیمت انرژی، اوج کسری تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه به میزان ۱۸.۶ میلیارد یورو ثبت شد. اما این کسری در مارس ۲۰۲۳ به ۰.۱ میلیارد یورو سقوط کرد و تا سپتامبر ۲۰۲۳ نیز در سطح ۱ میلیارد یورو باقی ماند که نشان از سقوط ۹۴.۶ درصدی دارد.

یورواستات در گزارش خود تصریح کرده که سقوط کسری تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه متاثر از افت شدید واردات کشورهای عضو از این کشور بوده است. 

این گزارش حاکیست که در فاصله سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، سهم روسیه در واردات گاز به اتحادیه اروپا ۲۷ واحد درصد کاهش یافته و به کمتر از ۱۲ درصد رسیده است اما در مقابل سهم آمریکا ۱۴ واحد درصد، نروژ ۱۴ واحد درصد و الجزایر ۵.۵ واحد درصد افزایش یافته است. 

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که روندی مشابه در مورد سهم واردات نفت (کاهش ۲۵ واحد درصدی)، آهن و فولاد (کاهش ۹ واحد درصدی) و نیکل (کاهش ۱۴ واحد درصدی) از روسیه نیز رخ داده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی گاز اروپا
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.