پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در جمع خبرنگاران در هواپیما در مسیر بازگشت از آلمان؛

اردوغان: خواستار بررسی زیرساخت‌های هسته‌ای اسرائیل خواهیم شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درباره حملات رژیم اسرائیل به غزه گفت: یک سازوکار تروریستی با حمایت آمریکا و اروپا انسان‌ها را به دلخواه خود قتل‌عام می‌کند، باید گفت که نظم جهانی به کلی فروریخته است. این جنایت باید در سطح بین‌المللی پیگیری و بررسی شود و باید ظالمان به مجازاتی که شایسته آن هستند، برسند.

به گزارش جماران؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران در هواپیما در مسیر بازگشت از آلمان تاکید کرد: به عنوان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار بررسی زیرساخت‌های هسته‌ای (اسرائیل) خواهیم شد. قبل از اینکه خیلی دیر شود، باید تسلیحات هسته‌ای اسرائیل بدون هیچ تردیدی بازرسی شود.

وی درباره حملات رژیم اسرائیل به غزه گفت: یک سازوکار تروریستی با حمایت آمریکا و اروپا انسان‌ها را به دلخواه خود قتل‌عام می‌کند، باید گفت که نظم جهانی به کلی فروریخته است. این جنایت باید در سطح بین‌المللی پیگیری و بررسی شود و باید ظالمان به مجازاتی که شایسته آن هستند، برسند.

اردوغان تصریح کرد: اگر جرایم جنگی که رژیم اسرائیل مرتکب شده را یک کشور اسلامی انجام داده بود، دادگاه‌های بین‌المللی بدون معطلی وارد عمل می‌شدند. جهان غرب با ساختار امپریالیستی-صلیبی در یک طرف ایستاده است. متاسفانه در سفر دیروز (به آلمان) نیز شاهد این مسئله بودم.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه اسرائیل با دروغ‌های فراوان سعی در مشروعیت بخشیدن به اشغال خود دارد، خاطرنشان کرد: آنها سعی می‌کنند با بهانه‌های ساختگی، سرپوشی برای جنایات جنگی که در غزه مرتکب شده‌اند پیدا کنند. افرادی که می‌گویند مسائل عراق، سوریه، قره‌باغ، لیبی، بوسنی و قدس چه ربطی به ترکیه دارد، دانسته یا ندانسته درحال لگد زدن به ترکیه هستند.

اردوغان تاکید کرد: تنها افراد بی‌اطلاع و جاهل می‌توانند ترکیه را کشوری محصور در مرزهای رسمی فرض کنند. میزان خصومت‌ها و دشمنی‌ها با ترکیه همزمان با قدرتمندتر شدن و ورود کشور به روندهای جدید افزایش یافته است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره اقدامات ترکیه گفت: با تیمی متشکل از 2 هزار وکیل برای شناسایی نسل‌کشی (در غزه) به دادگاه‌های مربوطه مراجعه خواهیم کرد. این مسئله را پیگیری خواهیم کرد و عاملان آن تاوان پرداخت خواهند کرد.

اردوغان گفت: اسرائیل با تانک وارد بیمارستان می‌شود چه برسد به تفنگ. آنها هنوز دنبال تونل زیر بیمارستان هستند. معلوم شد که همه این‌ها دروغ بوده است. علی‌رغم تمامی موانع به زنده نگاه داشتن غزه ادامه خواهیم داد. جهان اسلام و کل دنیا باید تمام تلاش خود برای کمک به غزه را به کار گیرد.

اردوغان همچنین در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بهترین گام برای غزه برقراری آتش‌بس در اسرع وقت است و اولویت ما برقراری صلح دائمی با آتش‌بس خواهد بود. اگر آتش‌بس (در غزه) حاصل شود، ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا اسرائیل ویرانی‌هایی را که خودش باعث آن بود است، جبران کند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره درخواست کمک خانواده‌های اسیران اسرائیلی از اردوغان گفت: سازمان اطلاعاتی ما در حال بررسی این موضوع هستند، ما در تلاش هستیم تا به نتیجه برسیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.