اگر جلسه روز جمعه در کرملین راهنما باشد، به نظر می رسد معاون وزیر دفاع روسیه قرار است بر فعالیت های آتی واگنر نظارت داشته باشد و مرد معروف به مو خاکستری بر فعالیت این گروه در جنگ اوکراین.

به گزارش جماران، در فدراسیون روسیه همه چیز حول محور یک نفر می چرخد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور. در چنین ساختارهای که قدرت سیاسی در یک نفر خلاصه شده، شورش گروه شبه نظامی واگنر در ماه ژوئن و راهپیمایی که به سمت مسکو انجام شد، معنای بسیار زیادی داشت و البته تعبیر به تضغیف پوتین هم شد.

سی ان ان  در گزارشی در این باره می نویسد: چندماه پس از آن ماجرا همه چیز طبق معمول پیش می رود و بقایای واگنر دوباره در کنترل دولت و کرملین هستند. ولادیمیر پوتین روز جمعه در یک دیدار تلویزیونی با معاون وزیر دفاع روسیه و آندری تروشف، فرمانده سابق واگنر، دیدار کرد.  همه چیز در این جلسه طبق روال معمول پیش رفت. پوتین در یک سر میز کنفرانس با تعداد محدودی کاغذ روبه رویش نشسته بود و  و قبل از اینکه به امور رسمی بپردازد، نکات کلی را بیان کرد.  رئیس جمهور روسیه همه چیز را خیلی معمولی پیش برد. بدون زیاده گویی به اصل نکات مدنظر پرداخت و جلسه را به گونه ای پیش برد که گویا  با یک فرماندار منطقه ای برای بحث در مورد برنامه های اقتصادی دور هم جمع شده اند.

واگنر

نشست جمعه پوتین به تلاش دولت روسیه برای تحت کنترل کامل درآوردن گروه شبه نظامی واگنر تعبیر شد.  تروشف – که نام مستعارش مرد مو خاکستری است -  مردی است که پوتین برای اداره گروه مزدور واگنر پس از مرگ مشکوک  یوگنی پریگوژین، بنیانگذار این گروه ، از او استفاده کرد.  پریگوژین پس از رهبری شورش این گروه در تابستان امسال و سپس پذیرفتن یک توافق برای پایان دادن به بحران، در اواخر ماه آگوست هنگامی که سوار بر  جت شخصی بود دچار سانحه شده و کشته شد. مرگ پریگوژین پایان ماجرای نبود و ضربه ای که او به اعتبار پوتین وارد کرد، به این راحتی قابل ترمیم نیست.

بنابراین پوتین در نشست روز جمعه تلاش کرد همه چیز را به بهترین شکل ممکن پیش ببرد و بدون نام بردن از واگنر به تروشف گفت: «می‌خواهم با شما در مورد موضوعاتی که بیشتر ماهیت اجتماعی دارند، صحبت کنم. شما با همرزمان خود که با آنها در یک جبهه جنگیدید رابطه برقرار می کنید و به انجام این ماموریت های رزمی ادامه می دهید. ما صندوق «مدافعان وطن» را ایجاد کرده‌ایم و بارها گفته‌ام و باز هم می‌خواهم تاکید کنم که فارغ از وضعیت فردی که مأموریت‌های رزمی را انجام داده یا انجام می دهد، خدمات اجتماعی باید برای همه کاملاً یکسان باشد. »

در آینده چه می شود؟

ولادیمیر پوتین با اشاره به وجود خدمات اجتماعی برابر برای اعضای گروه واگنر در حقیقت به آنها مشوق هایی ارائه داده است . همزمان می‌توان نتیجه گرفت که دولت روسیه سیستم کمک‌های نقدی و غرامتی را که شبه نظامیان واگنر در اوکراین تحت رهبری پریگوژین از آن برخوردار بودند، به عهده خواهد گرفت. این مسئله برای پریگوژین بسیار مهم بود. با توجه به اینکه ارائه این تضمین ها از سوی کرملین به گروه واگنر بدون در نظر گرفتن هیچ پیش شرطی است می توان گفت که این سخنان پوتین و تاکید بر ارائه خدمات اجتماعی به شبه نظامیان این گروه به نوعی تصدیق می‌کند که فعالیت‌های واگنر از نظر فنی توسط قوانین روسیه ممنوع است.

رهبر روسیه همچنین به پیشنهاد قبلی پس از شورش کوتاه مدت به شبه نظامیان واگنر اشاره کرد: با وزارت دفاع روسیه قرارداد ببندید یا به کشور همسایه بلاروس بروید.

آینده واگنر در بلاروس از آن زمان در هاله ای از ابهام قرار گرفته  و به نظر می رسد دولت روسیه با انرژی بیشتری در حال تلاش برای قرارگرفتن واگنر در ساختارهای نظامی متعارف همراه با تمام مزایایی که ممکن است به همراه داشته باشد، است.

پوتین در نشست روز جمعه در این باره گفت : « در آخرین جلسه، ما در مورد این واقعیت صحبت کردیم که شما در تشکیل یگان های داوطلب مشارکت خواهید داشت که می توانند ماموریت های رزمی مختلف را انجام دهند، البته در درجه اول در منطقه یک عملیات نظامی ویژه (تهاجم روسیه به اوکراین).  شما  بیش از یک سال در چنین واحدی جنگیدید. پس می‌دانید که چیست، چگونه انجام می‌شود، از مسائلی که باید از قبل حل و فصل شوند نیز آگاهی دارید تا بتوانید مسئولیت نظامی خود را به بهترین و موفق‌ترین راه جلو ببرید.

به گزارش ریانووستی،  تروشف هم اکنون با وزارت دفاع کار می کند و همین مسئله نشان می دهد که او مانند پریگوژین یک کارآفرین مستقل نخواهد بود. اما این به این سؤال مهم تر پاسخ نمی‌دهد که دولت روسیه قصد دارد با همه کارهایی که به واگنر در آفریقا، خاورمیانه و جاهای دیگر واگذار کرده است، چه کند؟

شبه نظامیان واگنر در چندین کشور آفریقایی از جمله مالی، جمهوری آفریقای مرکزی و لیبی فعال بوده اند. حضور معاون وزیر دفاع  در این دیدار ممکن است یک سرنخ ارائه دهد. در اواخر ماه آگوست، او در راس یک هیئت نظامی روسیه به شهر بنغازی لیبی رفت تا با ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال خلیفه حفتر دیدار کند.

واگنر چندین سال است که از ارتش ملی لیبی حمایت می کند و بنا بر گزارش ها از عملیات نظامی حفتر در سال های 2019-2020 علیه دولت مستقر در طرابلس هم حمایت کرده بود.  ارتش ایالات متحده می گوید واگنر همچنین از لیبی به عنوان پایگاه لجستیکی استفاده کرده و پروازهای باری را به پایگاه هایی در شرق لیبی انجام می دهد.

همچنین شواهدی به دست آمده است که واگنر از پایگاه‌هایی در لیبی برای تأمین نیروهای پشتیبانی سریع سودان استفاده کرده است. واگنر مدت‌هاست که به‌عنوان بازوی نظامی  سیاست خارجی روسیه عمل می‌کند.

اگر جلسه روز جمعه راهنما باشد، به نظر می رسد معاون وزیر دفاع روسیه قرار است بر فعالیت های آتی واگنر نظارت داشته باشد و مرد معروف به مو خاکستری بر فعالیت این گروه در جنگ اوکراین.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.