مسکو یک پیمان دفاعی با ارمنستان و یک پایگاه نظامی در آنجا دارد، تاکید کرد که با این حال روسیه در حال کاهش نفوذش در منطقه قفقاز جنوبی است.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، نخست وزیر ارمنستان می‌گوید، سیاست کشورش مبنی بر تکیه صرف به روسیه برای تضمین امنیت خود یک اشتباه استراتژیک بوده چرا که مسکو قادر به انجام این کار نبوده و در حال کاهش نقش خود در منطقه است.

نیکول پاشینیان، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایتالیایی لا رپوبلیکا که روز یکشنبه منتشر شد، روسیه را به ناتوانی در تضمین امنیت ارمنستان در مواجهه با آنچه که به گفته او «تجاوزگری» جمهوری آذربایجان بر سر منطقه جدا شده قره باغ کوهستانی (ناگورنو قره‌باغ) نامیده، متهم کرد.

پاشینیان با اشاره به این که مسکو یک پیمان دفاعی با ارمنستان و یک پایگاه نظامی در آنجا دارد، تاکید کرد که با این حال روسیه در حال کاهش نفوذش در منطقه قفقاز جنوبی است. 

به گفته وی، ایروان از این رو در تلاش است تا ترتیبات امنیتی خود را متنوع کند. این موضع آقای پاشینیان احتمالا اشاره‌ای آشکار به روابط ایروان با اتحادیه اروپا و ایالات متحده و تلاش های این کشور برای ایجاد روابط نزدیک‌تر با سایر کشورهای منطقه است.

پاشینیان در بخش دیگری از این گفتگو می‌گوید: «معماری امنیتی ارمنستان ۹۹.۹۹ درصد با روسیه مرتبط بوده است از جمله زمانی که صحبت از خرید تسلیحات و مهمات مطرح می‌شود. اما امروز می‌بینیم که روسیه خود به سلاح، اسلحه و مهمات (برای جنگ در اوکراین) نیاز دارد و در این شرایط قابل درک است که حتی اگر بخواهد، نتواند نیازهای امنیتی ارمنستان را برآورده کند.»

نخست وزیر ارمنستان در ادامه افزود که این مثال نشان می‌دهد وابستگی صرف کشورش به یک شریک در مسائل امنیتی یک اشتباه راهبردی است. 

سخنان پاشینیان به نوعی منعکس‌کننده نارضایتی‌های داخلی مردم ارمنستان از اتکا به روسیه است چرا که بسیاری از افکار عمومی این کشور، مسکو را در دستیابی به اهدافش در جنگ شکست‌خورده می‌دانند.

مسکو در گذشته به چنین انتقاداتی از سوی اوکراین پاسخ داده و تاکید کرد که اولویت‌های سیاست خارجی این کشور به دلیل جنگ در اوکراین تغییر نکرده است. 

پاشینیان در بخش دیگری از این مصاحبه نیروهای حافظ صلح روسی را که برای حفظ توافق آتش‌بس به قره‌باغ اعزام شده‌اند متهم کرده که وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی تحولات ارمنستان
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.