آمریکا بر بازگرداندن رئیس جمهور بازداشت شده نیجر به قدرت تأکید کرد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پی کودتای گارد ریاست جمهوری نیجر علیه  رئیس جمهور این کشور «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه  آمریکا امروز یکشنبه تأکید کرد که «محمد بازوم»رئیس جمهور نیجر می تواند روی حمایت ثابت آمریکا حساب کند.

 بلینکن در تماس تلفنی با بازوم که دومین تماس تلفنی با وی طی چند روز بعد از کودتا بود به وی تأکید کرد که آمریکا اقدامات خود برای بازگرداندن کامل نظام قانون اساسی و حاکمیت دموکراتیک در نیجر ادامه می دهد.

وزیر خارجه آمریکا در این تماس تلفنی بر نقش بازوم در تقویت امنیت نه فقط در نیجر بلکه در منطقه غرب آفریقا تأکید کرد.

بلینکن در تماس تلفنی جداگانه با «محمد ایسوفو» رئیس جمهور سابق   نیجر، نگرانی خود را نسبت به ادامه بازداشت بازوم ابراز کرد.

وی تأکید کرد: کسانی که بازوم را بازداشت کرده اند سالها همکاری موفقیت آمیز و صدها میلیون دلار کمک به نیامی را به خطر می اندازند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در تماس تلفنی دیگر با «کاترین کولونا» درباره وضعیت نیجر بر ضرورت تلاش ها برای بازگردان نظام قانون اساسی در این کشور تأکید کرد.

در همین حال، شورای صلح و امنیت آفریقا به کودتاگران نیجر 15 روز مهلت داد تا حاکمیت قانون اساسی را بازگردانند. شورای امنیت سازمان ملل نیز کودتا در نیجر را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری و غیرمشروط محمد بازوم رئیس جمهور این کشور شد.

این در حالی است که ژنرال «عمر چیانی» فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر اعلام کرد که پس از کودتای نظامی، رئیس دولت انتقالی این کشور شده است.

ژنرال چیانی در بیانیه‌ای در تلویزیون دولتی نیجر اظهار داشت که پس از سرنگونی دولت محمد بازوم در یک کودتای نظامی، رئیس دولت انتقالی شده است.

وی تصریح کرد: به دلیل تشدید مشکلات امنیتی، سربازان قدرت را به دست گرفتند.

روز 26 جولای یک واحد نظامی به رهبری چیانی با کودتا قدرت را در نیجر به دست گرفت.

چیانی که به عنوان "معتمد" محمدو ایسوفو، رئیس جمهور قبلی شناخته می‌شود، نزدیک به 10 سال، فرماندهی گارد ریاست جمهوری را بر عهده داشت.

پس از اینکه ایسوفو در انتخابات 2021 این پست را به بازوم واگذار کرد، چیانی توانسته بود کرسی خود را حفظ کند.

بنا به برخی روایات، بازوم اخیرا قصد داشت چیانی که در زمان محمدو ایسوفو رئیس‌جمهور قبلی نیجر نیز همین سمت را بر عهده داشت، برکنار کند.

در نیجر که در سال 1960 از استعمار فرانسه آزاد و اعلام استقلال کرد، تا کنون 4 کودتا و تعداد زیادی اقدام به کودتا صورت گرفته است. آخرین کودتا در این کشور در سال 2010 علیه ممدو تانجا، رئیس جمهور سابق این کشور انجام شد.

محمد بازوم در فوریه 2021 به عنوان اولین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک نیجر انتخاب شد.

بازوم قبل از ادای سوگند در 31 مارس 2021 یک کودتای نافرجام را تجربه کرد.

بازوم در مارس 2022 هنگامی که برای یک دیدار در ترکیه بود نیز با یک کودتا مواجه شده و بلافاصله به کشورش بازگشت.

نیجر، در پی روی کار آمدن دولت‌های نظامی در مالی و بورکینافاسو در منطقه ساحل، تنها کشور متحد قدرت‌های غربی در منطقه به حساب می‌آمد.

در حالی که کشورهای مالی و بورکینافاسو به روسیه نزدیک هستند، نیجر مخالف همکاری با شرکت امنیتی روسی واگنر بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی کودتا در نیجر
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.