پیروزی اردوغان برای پول ملی این کشور خبر خوبی نبود و لیر ترکیه شاهد کاهش مختصری در مقابل دلار بود و ارزش هر دلار به 20.054 لیر رسید.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، در پی پیروزی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور کنونی ترکیه در برای یک دوره جدید ریاست جمهوری بورس استانبول در معاملات امروز شاهد رشد چشمگیری شد.

شاخص بورس استانبول امروز دوشنبه شاهد رشد1.84 درصدی بود.

این در حالی است که پیروزی اردوغان برای پول ملی این کشور خبر خوبی نبود و لیر ترکیه شاهد کاهش مختصری در مقابل دلار بود و ارزش هر دلار به 20.054 لیر رسید.

با پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه و تثبیت جایگاه او، ارزش لیر در برابر دلار آمریکا مجددا سقوط کرد و رکورد تازه‌ای بر جای گذاشت.

همزمان با شروع معاملات ارزش هر دلار آمریکا در آستانه ۲۰ لیر ترکیه قرار داشت. این در حالی است که ارزش هر دلار در مقابل لیر در روز جمعه در بالاترین سطح به ۲۰.۰۶ رسید.   

چرخه پر فراز و نشیب اقتصاد ترکیه و همچنین افزایش روزافزون تورم این کشور در یک‌ دهه اخیر باعث سقوط ارزش لیر و بحران اقتصادی در این کشور شده است، به طوری که نرخ برابر این ارز در مقابل دلار آمریکا در طی یک سال اخیر بیش از ۶ درصد و در ده سال گذشته بیش از ۹۰ درصد افت کرده است. 

مقامات ترکیه از زمان بحران اقتصادی در سال ۲۰۲۱ به طور فزاینده‌ای در بازار ارز‌های خارجی این کشور مداخله کرده‌اند. این موضوع اگرچه باعث کاهش نوسان روزانه ارزش لیر شده اما با کاهش ذخایر طلا و ارز ترکیه، ارزش لیر به طور مستمر در حال سقوط بوده است. 

تیم اش از شرکت مدیریت سرمایه بلوبی می‌گوید: «شرایط کنونی باثبات نیست. با وجود ذخیره محدود ارزی و نرخ‌های بهره منفی، فشار بازار بر لیر ترکیه بسیار بالا است.» 

رجب طیب اردوغان به‌رغم آشفتگی اقتصادی آشفتگی اقتصادی چند سال اخیر در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد. مخالفان او دلیل این آشفتگی را سیاست‌های اقتصادی نامتعارف آقای اردوغان می‌دانستند.

نمایش پرقدرت او در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری در دو هفته پیش، امیدها به تغییر سیاست اقتصادی در ترکیه را کاهش داد. همین امر سبب فروش اوراق قرضه بین‌المللی ترکیه و افزایش هزینه بیمه برای مواجهه با بدهی‌های احتمالی شد. 

آقای اردوغان در سخنرانی پیروزی خود در انتخابات، تورم را چالش اصلی کشور دانست، اما متذکر شد که به دنبال سیاست‌های بانک مرکزی، نرخ تورم از ۱۹ درصد در دوسال گذشته اکنون به ۸.۵ درصد کاهش یافته است. 

با این وجود تحلیل‌گران نسبت به پیش‌بینی میزان تغییرات اقتصادی در دولت جدید آقای اردوغان محتاط هستند. ولفانگو پیکولی، رئیس شرکت مشاور تنئو می‌گوید: «بعید است اردوغان به سوی یک سیایت اقتصادی متعارف متمایل شود. اما او ممکن است با انجام برخی اصلاحات در رویکرد دگراندیشانه اقتصادی خود به دنبال خریدن زمان پیش از انتخابات محلی در سال ۲۰۲۴ باشد.» 

انتظار می‌رود به دلیل تعطیلی بسیاری از بازارها در ایالات متحده و اروپا در روز دوشنبه، میزان معاملات در بازار ارزی ترکیه هم پایین باشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه  روز یکشنبه با شکست رقیبش کمال قلیچداراوغلو در انتخابات، بار دیگر توانست کرسی ریاست جمهوری را برای یک دوره پنج ساله تصاحب کند.

 مردم ترکیه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند و اردوغان توانست با کسب اکثریت آراء (52 درصد) به پیروزی دست پیدا کند.

دور اول انتخابات که در ۱۴ مه میان سه نامزد شامل اردوغان، قلیچداراوغلو و سینان اوغان برگزار شد، به نتیجه مشخصی نرسید و هیچ یک از نامزدها نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب کنند و کار به دور دوم انتخابات میان دو نامزد برتر رسید.

دور اول انتخابات با نتیجه ۴۹.۵۱ درصد آرا برای اردوغان و ۴۴.۸ درصد برای قلیچداراوغلو به پایان رسید، در نهایت اردوغان اسلامگرا روز گذشته توانست رقیبش قلیچداراوغلو با گرایش چپ میانه و سکولار را شکست دهد.


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.