دولت پاکستان ممنوعیت حزب جنبش انصاف به رهبری عمران خان را بررسی می کند. در مقابل حزب انصاف سخنان وزیر دفاع را رد کرده و آن را نقض قانون اساسی دانست.

به گزارش جماران به نقل از الجزیره، احتمال ممنوعیت فعالیت حزب مخالف«جنبش انصاف» به رهبری« عمران خان» نخست وزیر سابق پاکستان این کشور را بار دیگر در آستانه یک بحران قرار داد.

«خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان امروز چهارشنبه اعلام کرد که دولت پاکستان ممنوعیت  حزب جنبش انصاف به رهبری عمران خان را بررسی می کند. در مقابل حزب انصاف سخنان وزیر دفاع را رد کرده و آن را نقض قانون اساسی دانست.

آصف به خبرنگاران گفت که ممنوعیت فعالیت حزب انصاف در حال بررسی است.

وزیر دفاع پاکستان تأکید کرد که حزب انصاف اساس کشور را مورد حمله داد و این در گذشته هرگز رخ نداده بود و نمی توان از آن به سادگی گذشت.

اشاره وزیر دفاع پاکستان به حوادق 9مه است که پاکستان در آن روز در پی بازداشت عمران خان شاهد آشوب و اعتراضات گسترده و به آتش کشیده شدن مراکز دولتی و حمله به تأسیسات نظامی ارتش شد. در این حوادث 9 نفر کشته شدند و دولت پاکستان 19 مسئول ارشد حزب انصاف را به اتهام تحریک به خشونت در حمله به مقر های اقامت شان  بازداشت کرد.

همچنین دولت پاکستان وعده داد که متهمان به دست داشتن در حمله به تأسیسات ارتش را در دادگاه های نظامی محاکمه خواهد کرد.

در واکنش به سخنان وزیر دفاع پاکستان«بابر اعوان» مشاور حقوقی حزب انصاف به الجزیره گفت که این حزب سخنان وزیر دفاع را رد می کند و این گونه سخنان دلیلی بر جهل و نقض قانون اساسی است.

اعوان گفت که انصاف یک حزب سیاسی ثبت شده در کمیته انتخابات و مورد حمایت قانون اساسی است و ممنوعیت فعالیت هر حزبی فقط با حکم دادگاه عالی یا تغییر در قانون اساسی توسط پارلمان صورت می گیرد.

عمران خان بیش از یک هفته پیش گفت که هیچ گفت گویی بین او و ارتش صورت نگرفته است  «عاصم منیر» فرمانده ارتش با او مشکل دارد و این سخنان بازتاب دهنده  تنش میان او و ارتش است که به مدت بیش از سه دهه بر کشور حکومت کرد و در پشت پرده سیاسی پاکستان نفوذ زیای دارد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.