پیروزی این حزب نوپا نشان می‌دهد که رای دهندگان هلندی دیگر مانند گذشته تمایلی به حمایت از احزاب تشکیل دهندۀ دولت ندارند

به گزارش جماران، یک حزب جوان که وعده داده بود صدای شورش کشاورزان علیه پروژه‌های زیست محیطی را به دولت هلند برساند، در جریان انتخابات استانی وارد مجلس سنای این کشور شد. وضعیتی که به ائتلاف مارک روته، نخست‌وزیر هلند ضربه وارد خواهد کرد.

اگرچه همه آرای این انتخابات هنوز شمرده نشده، اما پیش‌بینی می‌شود که «جنبش کشاورز-شهروند» که به اختصار «ب.ب.ب» خوانده شده، بتواند دست‌کم ۱۵ کرسی از ۷۵ کرسی سنای هلند را به دست آورد؛ آنهم در حالی که تعداد کرسی‌های حزب راست میانۀ مارک روته ۱۰ کرسی است و کرسی‌های به دست آمده برای این حزب جوان، هم‌سطح با کرسی‌های بلوک تشکیل شده احزاب کارگر و حزب سبز این کشور است.

 

اولین پیروزی این حزب معترض

کارولین ون در پلاس، رهبر و بنیانگذار حزب «ب.ب.ب» می‌گوید که «اکنون زمان آن است که شهروندان را جدی بگیریم» و اعلام کرده که آماده «گفتگو با همه» است.

حزب او در سال ۲۰۱۹ تشکیل شد و امسال برای اولین بار در انتخابات استانی شرکت کرده است. این حزب در انتخابات سراسری سال ۲۰۲۱ میلادی تنها یک درصد آراء را به دست آورده بود؛ اما پیش‌بینی می‌شود با موفقیتی که امسال به دست آورده بتواند با قدرت مقابل طرح‌های ائتلاف چهار حزبی مارک روته بویژه در موضوعات مرتبط با کشاورزان بایستد و مانع از تصویب آنها شود.

پیروزی این حزب نوپا نشان می‌دهد که رای دهندگان هلندی دیگر مانند گذشته تمایلی به حمایت از احزاب تشکیل دهندۀ دولت ندارند و از ائتلاف چهار حزبی راست میانۀ حاکم با سابقه خدمات طولانی مارک روته، نخست‌وزیر دور شده‌اند. 

این ائتلاف ۸ کرسی در مجلس سنا از دست داده که احتمالا بر توانایی روته برای پیشبرد اصلاحات از طریق مجلس علیای پارلمان ملی در زمان باقی‌مانده دوره‌اش تاثیر قابل توجهی می‌گذارد.

این رای گیری در بحبوحه نارضایتی‌های گسترده از دولت روته و خشم کشاورزان از برنامه‌های مهار آلودگی نیترات انجام شد. 

به گزارش یورونیوز، روته که سال ۲۰۱۰ به قدرت رسید و اکنون با سابقه‌ترین رهبر هلند است، از زمانی که در چهارچوب یک تحقیقات پارلمانی درباره زمین‌ لرزه‌های ناشی از استخراج گاز طبیعی در استان شمالی خرونینگن از او و دولتش انتقاد شد، تحت فشار است. 

دولت روته هنوز به طور رسمی به این یافته‌‌ها پاسخ نداده است، اما اذعان کرده که این نتایج «سخت و دردناک» بوده است.

در ماه‌های اخیر، کشاورزان هلندی بزرگراه‌ها را مسدود کرده‌، مقابل خانه سیاستمداران به تظاهرات پرداخته و هزاران نفر از آنها با تراکتورهایشان به خیابان‌ها آمده‌ بودند. 

خشم آنها حتی حمایت پوپولیست‌های فراسرزمینی از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده را برانگیخته بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی انتخابات هلند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.