دولت چین روز جمعه هرگونه توسل جستن به سلاح هسته‌ای در جنگ جاری میان روسیه و اوکراین را رد کرد و از دو کشور درگیر در مناقشه خواست گفتگو‌ها را از سر بگیرند.

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، ناتو طرح چین برای برقراری صلح در اوکراین را نپذیرفت.

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو امروز جمعه اعلام کرد که در صادقانه بودن چین در تلاش هایش برای حل بحران اوکراین و متوقف کردن جنگ روسیه و اوکراین تردید وجود دارد.

استولتنبرگ در کنفرانس مطبوعاتی در تالین پایتخت استونی گفت: اعتماد زیادی به چین نیست زیرا پکن حمله نظامی روسیه به اوکراین را محکوم نکرده است و چند روز قبل از لشکرکشی روسیه به اوکراین توافقنامه شراکت نامحدود با روسیه امضا کرد.

دولت چین روز جمعه هرگونه توسل جستن به سلاح هسته‌ای در جنگ جاری میان روسیه و اوکراین را رد کرد و از دو کشور درگیر در مناقشه خواست گفتگو‌ها را از سر بگیرند.

وزارت امور خارجه چین با انتشار سندی ۱۲ ماده‌ای تاکید کرد که همه‌ طرف‌ها باید از روسیه و اوکراین برای تلاش در یک راستا حمایت کنند تا این دو کشور در اسرع وقت گفتگوهای مستقیم را برای حل بحران از سر بگیرند.

در این بیانیه در حالی به شدت با هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای مخالفت شده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اخیرا در سخنانی به صورت تلویحی زنگ هشدار استفاده از چنین سلاح‌هایی را به صدا در آورده است.

این سند که عنوان آن «موضع چین در خصوص حل و فصل سیاسی بحران اوکراین» است بر لزوم ممانعت از وقوع یک جنگ هسته‌ای تاکید دارد.

در بخشی از متن این سند آمده است: «باید با هرگونه تهدید هسته‌ای یا توسل جستن به سلاح اتمی مخالفت کرد تا جنگی هسته‌ای در نگیرد.»

این سند که در آن برای نخستین بار موضعی شفاف‌تر از سوی پکن در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ارائه شده همچنین از هر دو کشور درگیر در جنگ می‌خواهد از حمله به غیرنظامیان خودداری کنند.

وزارت خارجه چین همچنین در این موضع‌گیری مکتوب ۱۲ ماده‌ای خواستار آن شده است که طرف‌‌های درگیر در مناقشه «با جدیت هرچه تمام‌تر از قوانین بشردوستانه بین‌المللی پیروی و از حمله به غیرنظامیان یا ساختمان‌های غیرنظامی خودداری کنند.»

جنگ اوکرین برای چین از حساسیتی ویژه‌ای برخوردار است، زیرا پکن از روابط دیپلماتیک و اقتصادی قوی چندین ساله با مسکو برخوردار است که با منافع مشترک دوجانبه در تقابل با واشنگتن تثبیت شده است.

پکن روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که «بسیار نگران» درگیری و جنگی است که «در حال تشدید و حتی خارج شدن از کنترل است.»

چین که رسماً در مناقشه جاری اعلام بی طرفی کرده، خواستار احترام به حاکمیت دولت‌ها از جمله در اوکراین شده و در عین حال از جامعه بین المللی می خواهد تا نگرانی‌های امنیتی مسکو را در نظر بگیرد.

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که فشار غرب بر پکن برای موضعی شفاف‌تر در محکومیت حمله نظامی روسیه به اوکراین در حال افزایش است.

این در حالیست که پکن هرگز به صورت آشکار از حمله روسیه حمایت یا انتقاد نکرده و حتی به دفعات حمایت خود را از مسکو در مواجهه با تحریم های غرب اعلام کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیرا مدعی شده بود که چین در حال بررسی ارسال تسلیحات به روسیه است؛ اتهامی که پکن به شدت آن را رد کرده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.