مقام‌های آمریکا تاکنون جزئیات بررسی‌های انجام شده درباره این «اشیای پرنده ناشناس» را اعلام نکرده‌اند.

به گزارش جماران، ارتش آمریکا اعلام کرد که موفق به جمع‌آوری اجزای الکترونیک کلیدی باقی‌مانده از بالن ساقط شده متعلق به چین از جمله حسگرهای آن شده است.

این بالن که آمریکا آن را ابزار «جاسوسی» معرفی کرده است ده روز پیش توسط یک جنگنده این کشور در نزدیکی ساحل ایالت کارولینای جنوبی در شرق این کشور سرنگون شد. 

در بیانیه ارتش آمریکا آمده که بخش‌های بزرگی از ساختار بالن نیز پیدا شده است. این بالن به مدت یک هفته بر فراز خاک آمریکا و کانادا در حال پرواز بود. 

گلن فان هرک، فرمانده دفاع هوافضای آمریکای شمالی پیش از این گفته بود که بالن چین ۶۰ متر طول داشت و تجهیزاتی که حمل می‌کرد «به اندازه یک هواپیما» بود. او وزن محموله این بالن را دستکم ۹۰۰ کیلوگرم اعلام کرده بود. 

سرنگونی این بالن به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا صورت گرفت. مقام‌های نظامی آمریکا به رئیس‌جمهوری این کشور توصیه کرده بودند که برای سرنگونی این بالن بهتر است منتظر عبور آن از روی خشکی بمانند. به گفته آنها ساقط کردن بالن بر فراز خاک آمریکا می‌توانست به طور بالقوه تهدیدی برای شهروندان و زیرساخت‌ها باشد. 

پکن ادعای آمریکا مبنی بر اینکه این بالن ابزار «جاسوسی» بوده رد کرده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در پی شناسایی این بالن بر فراز خاک این کشور سفرش به چین را به تعویق انداخت. 

ارتش آمریکا طی روزهای گذشته تنظیمات رادارهای خود را تغییر داده است تا بتواند اشیاء کوچکتری را که با سرعت کم پرواز می‌کنند شناسایی کند. در همین راستا جنگنده‌های آمریکایی طی روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه سه «شیء ناشناس پرنده» را بر فراز خاک کانادا و آمریکا سرنگون کردند. 

مقام‌های آمریکا تاکنون جزئیات بررسی‌های انجام شده درباره این «اشیای پرنده ناشناس» را اعلام نکرده‌اند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، طی یک نشست خبری در کاخ سفید توضیح داد که از زمان تهاجم اخیر بالن چینی به حریم هوایی آمریکا، دو کشور ایالات متحده و کانادا از طریق فرماندهی هوافضای آمریکای شمالی با دقت بیشتری راه‌های جلوگیری از تکرار این روند را مورد بررسی قرار داده‌اند. آقای کربی همچنین توضیح داد که افزایش قابلیت‌های راداری یکی از این برنامه‌ها است. 

این مقام کاخ سفید گفت که ردیابی و مشاهده اجسام کوچک از جمله مانند بالن چینی در رادار دشوار است. ضمن اینکه به بیان او اجسام غیرنظامی هم وجود دارند که حریم هوایی ایالات متحده برای اهداف علمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

او همچنین در خصوص اشیای ناشناسی که آخر هفته سرنگون شد، گفت: «از آنجایی که ما نتوانستیم به طور قطعی این اشیای اخیر را ارزیابی کنیم با در نظر گرفتن امنیت و منافع خود و همچنین حفاظت از خود و البته با احتیاط فراوان واکنش نشان دادیم.» 

آقای کربی همچنین اضافه کرد که جو بایدن، از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی خود خواسته تا یک تیم سازمانی و تحقیقاتی برای مطالعه و تجزیه و تحلیل، پیامدها و خطرات امنیتی این اشیا و همچنین ردیابی و شناسایی آنها تشکیل و موضوع را مورد بررسی قرار دهد. 

این گروه که شامل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، لوید آستین، وزیر دفاع و آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی است وظیفه دارد از گزارش‌ها و تحلیل‌های افراد حاضر در آن استفاده و اطلاعات مربوطه را میان دیگر اعضای گروه به اشتراک بگذارد. 

آقای کربی همچنین گفت که گزارش‌هایی هم در این رابطه به اعضای کنگره و مقام‌های محلی ارائه خواهد شد. او همچنین تاکید کرد که هیچ یک از سه شی ناشناسی که اخیرا سرنگون شدند، تهدید برای مردم روی زمین نبوده، هیچ سینگال ارتباطی هم ارسال نمی‌کرد و همچنین قابلیت حمل سرنشین هم نداشته است. 

او تاکید کرد که هر سه ماموریت برای سرنگونی آنها به صورت موفقیت آمیزی به پایان رسیده و تلاش‌ها برای بازیابی اطلاعات مربوطه در حال انجام است. 

 کارین ژان، پیر، سخنگوی کاخ سفید پیش از صحبت‌های کربی در همان نشست مطبوعاتی تاکید کرد که اشیای تازه سرنگون شده هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه فرازمینی باشند نداشته‌اند. 

خانم ژان پیر در این خصوص گفت: «می‌دانیم که سوالات و نگرانی‌هایی در این مورد وجود داشته، اما باید تاکید کنیم که هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه این اشیا از جهانی دیگر آمده باشند و یا جنبه فرازمینی دارند وجود ندارد.»

او همچنین در ادامه با خنده و شوخی در خصوص شایعاتی که در این رابطه در روزهای اخیر مطرح شده گفت: «می‌دانم که چیزهای زیادی در روزهای اخیر در این خصوص شنیده‌اید اما برای ما مهم بود که اینجا بگوییم که این شایعات صحت ندارند و مردم آمریکا باید مطمئن باشند که اصلا جنبه ماورایی و فرازمینی در این ماجرا وجود ندارد.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.