بلاروس تصمیم لهستان برای بستن یک گذرگاه مرزی بین دو کشور را «فاجعه‌بار» خواند و تاکید کرد این تصمیم می‌تواند به فروپاشی دو طرف مرز بیانجامد.

به گزارش جماران، بلاروس تصمیم لهستان برای بستن یک گذرگاه مرزی بین دو کشور را «فاجعه‌بار» خواند و تاکید کرد این تصمیم می‌تواند به فروپاشی دو طرف مرز بیانجامد. 

ورشو روز پنجشنبه ۹ فوریه اعلام کرد که یک گذرگاه مرزی کلیدی با بلاروس در بوبروونیکی را می‌بندد. این تصمیم پس از پرتنش شدن روابط دو کشور در ماه‌های اخیر گرفته می‌شود.

لهستان به یک پناهنگاه کلیدی برای مخالفان الکسنادر لوکاشنکو، دیکتاتور بلاروس تبدیل شده و این روند به ویژه از زمانی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد و ورشو هم از کی‌یف در مقابل تجاوز روسیه دفاع کرد، شدت یافته است. 

دولت بلاروس روز پنجشنبه از اقدام لهستان برای بستن این گذرگاه مرزی انتقاد کرد اما روز جمعه موضع خود را تندتر کرد و در بیانیه‌ای این اقدام ورشو را «غیرمنطقی و خطرناک» توصیف کرد. 

کمیته مرزی این کشور در بیانیه‌ای که به این منظور منتشر شده ضمن انتقاد شدید از اقدام دولت لهستان گفت: «اقدامات مقام‌های لهستانی می‌تواند به فروپاشی در هر دو طرف مرز بیانجامد.» این کمیته همچنین در بیانیه خود ادامه داد که پس از اجرایی شدن اقدام لهستان، تنها دو نقطه از ۶ گذرگاه زمینی اصلی در امتداد مرز ۴۰۰ کیلومتری دو کشور باز خواهد ماند.

این نهاد دولتی بلاروس با اشاره به صف‌های طولانی موجود در گذرگاه‌های مرزی افزود: «با بسته شدن یک ایست بازرسی دیگر توسط لهستان، وضعیت فاجعه بار خواهد شد و بار جمعیت روی دو ایست بازرسی باقی مانده به شدت افزایش خواهد یافت.»

مینسک همچنین گفت که بر این باور است که این تصمیم به طور هدفمند برای «وخیم‌تر کردن وضعیت در مرز و محدود کردن سفر شهروندان» طراحی شده است.

به گزارش یورونیوز،این اظهارات مقام‌های بلاروس در حالی مطرح می‌شود که ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، گفته که ممکن است ورشو گذرگاه‌های مرزی بیشتری را مسدود کند. 

وی در یک کنفرانس خبری در بروکسل با اشاره به تنش‌ها در روابط با مینسک اظهار داشت: «ما بستن سایر گذرگاه‌های مرزی با بلاروس را دور از ذهن نمی‌دانیم. دلیل این امر این است که تنش‌های فزاینده‌ای در روابط با بلاروس وجود دارد و روس‌ها از این مسئله استفاده می‌کنند.»

روز چهارشنبه دادگاهی در بلاروس یک روزنامه نگار لهستانی‌الاصل را در محاکمه‌ای به ۸ سال زندان محکوم کرد. این اقدام که ورشو از آن تحت عنوان «پرونده‌ای سیاسی» نام برده، باعث شده روابط دو کشور تیره‌تر شود. 

از آنجایی که مرزهای دو کشور تا پس از جنگ جهانی دوم تا اندازه‌ای با یکدیگر تداخل داشت و بخش‌هایی از بلاروس جزو قلمرو لهستان محسوب می‌شد، هزاران نفر از مردم لهستانی‌الاصل همچنان در بلاروس زندگی می‌کنند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی لهستان و بلاروس
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.