فرماندهی پلیس پاریس آخرین آمار از بازداشت‌شدگان در جریان تظاهرات میلیونی اخیر فرانسه را ۴۴ نفر اعلام کرد.

به گزارش جماران ، خبرنگاران خبرگزاری فرانسه درگیری‌های پراکنده میان معترضان با نیروهای پلیس را در جریان این اعتراضات میلیونی که عصر پنجشنبه برپا شد، گزارش کردند.

در جریان ناآرامی‌ها چندین ایستگاه امانت دوچرخه و نیز ایستگاه‌های اتوبوس به آتش کشیده شد. پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

فرماندهی پلیس پاریس آخرین آمار از بازداشت‌شدگان در جریان این تظاهرات را ۴۴ نفر به دلایلی چون همراه داشتن سلاح ممنوع، ایجاد آشوب و حمله به نیروهای پلیس و پرتاب کوکتل مولوتف به سمت آنان، عنوان کرد.

رسانه‌های اروپایی این تظاهرات را بزرگترین تظاهرات ضددولتی فرانسه اعلام کردند.

بر اساس برآوردهای وزارت کار، افزایش سن بازنشستگی به ۶۴ سال به رشد ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورویی درآمد سیستم بازنشستگی و تراز شدن آن تا سال ۲۰۲۷ منجر می‌شود. مساله‌ای که به گفته الیویه دوسو «ضروری و عادلانه» است.

با اینحال اتحادیه‌های کارکنان و کارگران معتقدند که راه‌های دیگری برای تضمین تداوم سیستم بازنشستگی وجود دارد که مالیات بر ثروتمندان، افزایش سهم کارفرمایان یا بازنشستگان ثروتمند از جمله آنهاست.

شایان ذکر است: شهرهای مختلف فرانسه  پنجشنبه ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ در پی فراخوان اتحادیه‌های صنفی کارگری و سندیکاهای حرفه‌ای مشاغل صحنه تظاهرات گسترده و کم سابقه به طرح دولت امانوئل ماکرون برای اصلاح قانون بازنشتگی بود.

همزمان با برپایی این تظاهرات اعتراض آمیز، شماری زیادی از کارگران و کارکنان مشاغل و حرف مختلف از جمله بخش‌های خدماتی بویژه در حوزه‌های حساسی چون حمل و نقل، انرژی و آموزش روز پنجشنبه در اعتراض به طرح دولت برای افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال دست از کار کشیدند.

اعتصاب گسترده روز پنجشنبه که نرخ آن در بخش حمل و نقل ریلی بیش از ۶۴ درصد اعلام شده تردد وسائل حمل و نقل عمومی و قطارهای بین شهری را با محدودیت‌های زیادی همراه کرد.

نخستین روز بسیج عمومی مشاغل و حرف در اعتراض به طرح دولت برای اصلاح قانون بازنشستگی بخش آموزش را نیز به شکلی کم سابقه تحت تاثیر قرار داد؛ به نحوی که در مقطع راهنمایی از هر سه معلم یک نفر دست از کار کشیدند و نرخ اعتصاب در این بخش به رقم ۳۴.۶۶ درصد رسید.

در بخش آموزش ابتدایی نیز طبق آخرین آمارها نرخ اعتصاب در میان آموزگاران و دیگر کارکنان این رده از موسسات تحصیلی ۴۲.۳۵ درصد اعلام شده است

اعتصاب در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های تولید الکتریسیته اگر به همین منوال تداوم داشته باشد نگرانی‌هایی را نسبت به کمبود سوخت برای خوردوها در پمپ‌ بنزین‌ها و نیز احتمال قطعی برق منازل مسکونی و مراکز تجاری رقم خواهد زد.

سندیکای کارگری فعال در پالایشگاه‌های گروه «توتال انرژی» نرخ اعتصاب کارکنان این بخش را ۷۰ تا ۱۰۰ درصد اعلام کرده و یادآور شده‌‌اند که اعتصاب‌ها احتمالا هفته آینده نیز برای دو روز متوالی در پیش گرفته خواهد شد.

بیش از دویست مرکز تجمع و برپایی تظاهرات در شهرهای مختلف فرانسه تدارک دیده شده و انتظار می‌رود تا ساعات پایانی روز حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار معترض مخالفت خود را با طرح دولت در خیابان‌ها فریاد بزنند.

تظاهرات در پاریس، پایتخت فرانسه از ساعت ۱۴ بعد از ظهر آغاز شده و بر اساس پیش‌بینی‌ها دست کم ۸۰ هزار نفر در آن حضور خواهند یافت.

 لوران برژه، رئیس کنفدراسیون دموکراتیک کار فرانسه در دقایق ابتدایی حرکت کاروان معترضان در پاریس شمار شرکت کنندگان در تظاهرات را فراتر از پیش‌بینی‌ها توصیف کرد و گفت «ما یک بسیج همگانی قوی را برای منصرف کردن دولت از اجرای طرح مد نظر خود در زمینه اصلاح قانون بازنشستگی آغاز کردیم.»

فیلیپ مارتینز، رئیس کنفدراسیون عمومی کار نیز پیش‌بینی کرد که شمار شرکت کنندگان در تظاهرات سراسری روز پنجشنبه از یک میلیون نفر فراتر برود.

وی نخسین روز بسیج عمومی همراه با فراخوان برپایی تظاهرات و اعتصاب‌های سراسری را « موفقیت‌آمیز» خواند و گفت «همبستگی میان سندیکاها و اتحادیه‌های صنفی مایه دلگرمی کارگران کارکنان معترض خواهد بود.»

ژان لوک ملانشون، رئیس حزب چپگرای «فرانسه تسلیم ناپذیر» که تشکل سیاسی تحت رهبری وی همانند دیگر جریان‌های چپ به شدت مخالف اصلاحات مد نظر دولت در قانون بازنشستگی است صبح روز پنجشنبه با حضور در جمع تظاهرکنندگان در شهر مارسی تاکید کرد که دولت در نخستین نبرد با معترضان بازنده شده است.

وی در ادامه تصریح کرد که تظاهرات گسترده روز پنجشنبه نشانه خوبی دال بر شکست دولت در تلاش برای متقاعد کردن مردم به لزوم اجرای اصلاحات در قانون بازنشستگی است و این بار دیگر به استدلال‌های ارائه شده از سوی دولت وقعی نمی‌نهد.»

گفتنی است که مسئولان سندیکاها و اتحادیه‌های صنفی قرار است شامگاه روز پنجشنبه برای ارزیابی نخستین روز حرکت اعتراضی؛ تدارک برپایی تظاهرات در دو روز آخر هفته و نیز تصمیم برای تداوم اعتصاب‌ها در هفته‌های پیش رو گردهم آیند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.