هواداران بولسونارو رئیس جمهور پیشین که به ترامپ برزیل مشهور است، به ساختمان های کنگره و کاخ ریاست جمهوری حمله کردند.

به گزارش جماران به نقل از سی ان ان لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل روز یکشنبه متعهد شد صدها نفر از حامیان ژایر بولسونارو، رهبر سابق این کشور را پس از هجوم به ساختمان‌های دولتی بزرگ، شکستن شیشه‌ها و استفاده از مبلمان برای ایجاد موانع علیه نیروهای امنیتی، مجازات کند.

لولا در یک کنفرانس خبری، رویدادهای پایتخت برازیلیا را "وحشیانه" توصیف کرد و گفت که "فقدان امنیت" به حامیان "فاشیست" بولسونارو اجازه داده است تا موانع ایجاد شده توسط نیروهای مسلح در خارج از ساختمان کنگره، دادگاه عالی و دادگاه عالی را بشکنند.

وی با بیان اینکه این افراد هر آنچه در سیاست منفور است، هستند، افزود: «همه افرادی که این کار را کردند، پیدا و مجازات خواهند شد.»

ونزیانو ویتال دو روگو، رئیس موقت سنا، به سی‌ان‌ان برزیل گفت، فیلم یکشنبه جمعیت عظیمی را در برازیلیا نشان می‌دهد که از یک رمپ به سمت ساختمان کنگره می‌روند، جایی که به اتاق سبز، واقع در خارج از اتاق پایین مجلس کنگره رسیده‌اند.

سایر رسانه ها حامیان بولسونارو را در حال ورود به دادگاه عالی و کاخ ریاست جمهوری نشان می دادند، جایی که سی ان ان  برزیل ورود پلیس ضد شورش و نیروهای مسلح برزیل را نشان می داد. به گزارش سی ان ان برزیل، پس از فعال شدن سیستم اسپرینکلر زمانی که معترضان تلاش کردند فرش را آتش بزنند، کف ساختمان کنگره آب گرفت. ویدئوهای اضافی نشان می‌دهد که معترضان داخل ساختمان هدایایی را که از هیئت‌های بین‌المللی دریافت کرده‌اند و آثار هنری را تخریب می‌کنند.

بولسونارو روز یکشنبه در توییتر خود نیز اقدامات حامیان خود را محکوم کرد و گفت که اگرچه تظاهرات مسالمت‌آمیز و قانونی بخشی از دموکراسی است، «غارت‌ها و تهاجمات به ساختمان‌های عمومی مانند امروز رخ داد، و همچنین آنچه توسط چپ در سال‌های 2013 و 2017 انجام شد. از قاعده فرار کن.»

این نقض ها حدود یک هفته پس از تحلیف لولا داسیلوا رخ می دهد که بازگشت او به قدرت پس از 12 سال وقفه پس از شکست بولسونارو در دور دوم انتخابات در 30 اکتبر صورت گرفت.

دولت بولسونارو قبلاً گفته بود که با انتقال قدرت همکاری می کند، اما رهبر راست افراطی به صراحت شکست خود را در انتخابات اعتراف نکرد و او قبل از تحلیف لولا کشور را به مقصد ایالات متحده ترک کرد.

سی ان ان برزیل گزارش داد تا عصر یکشنبه، چند ساعت پس از رخنه ها، سه ساختمان از وجود معترضان پاکسازی شده بود. به گفته ایبانیس روشا، فرماندار منطقه فدرال، حداقل 400 نفر دستگیر شده اند.

روچا در توییتی نوشت: افرادی که دستگیر شده‌اند «هزینه جنایات انجام شده را خواهند پرداخت» و افزود: «در حال تلاش برای شناسایی سایر افرادی هستند که در این اقدامات تروریستی بعدازظهر امروز مشارکت داشتند».

ساعاتی بعد، روشا توسط الکساندر دو موراس، قاضی دیوان عالی کشور به مدت 90 روز از سمت خود تعلیق شد.

قاضی همچنین به ارتش دستور داد تا تمام کمپ های حامیان بولسونارو را در سراسر کشور ظرف 24 ساعت منحل کند و به پلیس گفت که طبق حکم دادگاه، معترضانی را که هنوز در خیابان هستند، دستگیر کند.

مورائس گفت که اگر این اردوگاه ها برچیده نشود، فرماندهان نیروهای مسلح، پلیس و وزیر دفاع در دادگاه پاسخگو خواهند بود و افزود که همه بزرگراه ها باید روز دوشنبه پاکسازی شوند.

هواداران بولسونارو از زمان شکست وی در انتخابات در پایتخت اردو زده بودند. فلاویو دینو، وزیر دادگستری، به نیروهای مسلح اجازه داده بود تا روز شنبه به دلیل ادامه حضورشان، موانع را برپا کنند و از ساختمان کنگره محافظت کنند.

دینو در گفتگو با خبرنگاران پس از ناآرامی ها، رویدادهای یکشنبه را "یک کودتا" توصیف کرد و گفت که دولت امنیت را در پایتخت تقویت خواهد کرد.

هنوز افرادی در اینترنت هستند که می گویند به اقدامات تروریستی ادامه خواهند داد. (اما) آنها نمی توانند دموکراسی برزیل را از بین ببرند.»

پائولو پیمنتا، وزیر ارتباطات، شامگاه یکشنبه ویدئویی از گردش پیاده روی دفتر خود در کاخ پلانالتو منتشر کرد. در این ویدئو مبلمان واژگون شده و دفاتر در امتداد یک راهرو به هم ریخته است.

پیمنتا در این ویدئو می گوید: "من در دفترم در طبقه دوم کاخ پلانالتو هستم، همانطور که می بینید همه چیز ویران شده است." «این یک کار جنایتکارانه است که در اینجا انجام شد، این یک کار طغیان‌کننده است. آثار هنری... ببینید خرابکاران اینجا چه کردند، هرج و مرجی که خرابکاران اینجا ایجاد کردند. آثار هنری نابود شده، میراث کشور.»

سایر مقامات برزیلی نیز اقدامات تظاهرکنندگان را محکوم کردند که یادآور 6 ژانویه 2021 بود، زمانی که آشوبگران به ساختمان کنگره ایالات متحده یورش بردند تا از صدور گواهینامه انتخابات 2020 و پیروزی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بر دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا جلوگیری کنند.
230108141705-01-bolsonaro-supporters-breach-congress

«کنگره ملی هرگز صدای کسانی را که می‌خواهند تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار کنند، دریغ نکرده است. آرتور لیرا، رئیس مجلس سفلی کنگره در توییتر گفت: اما هرگز جایی برای آشفتگی، تخریب و خرابکاری نخواهد داد. "کسانی که مسئول ترویج و تشویق این حمله به دموکراسی برزیل و نمادهای اصلی آن هستند، باید شناسایی و طبق قانون مجازات شوند."

والدمار کاستا نتو، رئیس حزب راستگرای لیبرال بولسونارو عصر یکشنبه در بیانیه ای گفت: امروز روز غم انگیزی برای ملت برزیل است.

ما نمی توانیم با تخریب کنگره ملی موافقت کنیم. همه مظاهر دستوری مشروع هستند. نتو گفت: بی نظمی هرگز بخشی از اصول ملت ما نبوده است. من می خواهم به شما بگویم که ما این نوع نگرش را به شدت محکوم می کنیم. و این قانون باید اجرا شود و دموکراسی ما را تقویت کند.»

دفتر دادستان کل برزیل (MPF) در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال بررسی همه موارد مرتبط با این نقض‌ها است.

MPF گفت: "دادستان کل جمهوری، آگوستو ارس، اقدامات خرابکارانه در ساختمان های عمومی را که در این یکشنبه در برازیلیا رخ می دهد، تحت نظر دارد و با نگرانی دنبال می کند."

ارس همچنین از دفتر دادستانی کل در ناحیه فدرال (PRDF) درخواست کرده است که فوراً یک روند تحقیقات جنایی را با هدف پاسخگویی افراد دخیل آغاز کند.

چند ساعت پس از این رخنه، پلیس نظامی منطقه فدرال برزیل (PMDF) در بیانیه‌ای اعلام کرد که شروع به متفرق کردن معترضان طرفدار بولسونارو در داخل ساختمان‌ها کرده است.

به گفته PMDF، افرادی که در "اقدامات خرابکاری" شرکت داشتند به ایستگاه پلیس منتقل شدند.

اندرسون تورس، وزیر امنیت منطقه فدرال - و وزیر دادگستری سابق در دولت بولسونارو - به طور مشابه این صحنه‌ها را «تاسف‌آور» خواندند و افزودند که او دستور داده است «گام‌های فوری برای بازگرداندن نظم در مرکز برازیلیا» اتخاذ شود.

تورس که در زمان بولسونارو وزیر دادگستری بود، توسط فرماندار فعلی روچا به دفتر منطقه فدرال منصوب شد اما پس از تخلفات روز یکشنبه برکنار شد.

روچا یکشنبه شب ویدئویی را در یوتیوب منتشر کرد و از حمله به ساختمان های عمومی فدرال عذرخواهی کرد.

روشا گفت: «آنچه اتفاق افتاد غیرقابل قبول بود. ما اصلاً باور نمی‌کردیم که تظاهرات‌ها به اندازه‌ای باشد که داشتند. آنها خرابکاران واقعی، تروریست های واقعی هستند و برای مجازات آنها با من مبارزه خواهند کرد.»

مدافع عمومی فدرال برزیل (AGU) از دادگاه عالی این کشور خواست تا حکم بازداشت تورس و «سایر مأموران عمومی مسئول اعمال و ترک‌کاری‌ها» را صادر کند.

AGU همچنین درخواست "تخلیه فوری کلیه ساختمان های عمومی فدرال در سراسر کشور و انحلال اقدامات ضد دموکراتیک انجام شده در مجاورت پادگان ها و سایر واحدهای نظامی" را درخواست کرد.

رهبران جهان از رئیس جمهور لولا حمایت می کنند

به نوشته روزنامه گاردین، مقام‌های آمریکایی نسبت به وقایع دیشب پایتخت برزیل واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

دولت پرتغال در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اقدامات خشونت‌آمیز و بی‌نظمی که امروز در برازیلیا رخ داد» را محکوم می‌کند و از مقامات برای «بازگرداندن نظم و قانون» حمایت می‌کند.

در همین حال، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در حمایت از رئیس‌جمهور لولا به دیگر رهبران جهان پیوست: «به اراده مردم برزیل و نهادهای دموکراتیک باید احترام گذاشت! ماکرون در توییتر نوشت: رئیس جمهور لولا داسیلوا می تواند روی حمایت بی قید و شرط فرانسه حساب کند.

رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، همچنین "حمله به نهادهای دموکراتیک برزیل" را محکوم کرد و از رئیس جمهور برزیل و اسپانیا و کلمبیا حمایت کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز "حمله به نهادهای دموکراتیک برزیل" را محکوم کرد.

وی گفت: «به اراده مردم برزیل و نهادهای این کشور باید احترام گذاشته شود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش در توییتی حمله به ساختمان های دولتی برزیل را محکوم کرد و نوشت: من حمله به دموکراسی و انتقال مسالمت آمیز قدرت در برزیل را محکوم می کنم. نهادهای دموکراتیک برزیل از حمایت کامل ما برخوردار بوده و اراده مردم برزیل نباید تضعیف شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز توئیت کرد: استفاده از خشونت برای حمله به نهادهای دموکراتیک همیشه غیرقابل قبول است. وی خواهان پایان فوری تهاجم به نهادهای دموکراتیک برزیل شد.
230108144401-02-bolsonaro-supporters-breach-congress

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت که واشنگتن هر گونه تلاش برای تضعیف دموکراسی در برزیل را محکوم می کند. رئیس جمهور بایدن وضعیت را از نزدیک دنبال کرده و حمایت ما از نهادهای دموکراتیک برزیل تزلزل ناپذیر است. سالیوان گفت: دموکراسی برزیل با خشونت متزلزل نخواهد شد.

از سوی دیگر برخی از نمایندگان کنگره آمریکا خواهان بازگرداندن رئیس جمهوری پیشین این برزیل به وطنش شدند.

جواکین کاسترو، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، به سی ‌ان‌ ان گفت که بولسونارو روش دونالد ترامپ را برای تحریک "تروریست های داخلی" و غصب دولت استفاده کرده بود.

او گفت: "در حال حاضر بولسونارو در فلوریدا است باید به برزیل استرداد شود. ایالات متحده نباید پناهگاه چنین خودکامه ای که الهام بخش تروریسم داخلی در برزیل است، باشد. "

الکساندریا اوکازیو کورتز، دیگر نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز توییت کرد: نزدیک دو سال پس از حمله فاشیست ها به ساختمان کنگره آمریکا، شاهد تلاش جنبش های فاشیستی خارج از کشور برای انجام همین کار در برزیل هستیم.

وی از واشنگتن خواست تا پناه دادن به بولسونارو در فلوریدا را پایان دهد.

فرماندار پایتخت برزیل برکنار شد

در حالیکه دیوان عالی برزیل فرماندار پایتخت را به دلیل قصور در برقراری امنیت برکنار کرده است، مقام های آمریکایی یورش حامیان رئیس جمهوری پیشین به ساختمان ای دولتی را محکوم کرده و برخی از نمایندگان خواهان بازگرداندن بولسونارو به کشورش شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز گزارش داد که دیوان عالی برزیل ساعاتی پیش و پس از هجوم هزاران تن از حامیان ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری پیشین، به ساختمان های دولتی، فرماندار برازیلیا را به دلیل قصور در برقراری امنیت پایتخت به مدت ۹۰ روز از سمت خود برکنار کرد.

الکساندر دی موراس، قاضی دیوان عالی برزیل همچنین به رسانه های اجتماعی فیس بوک، توییتر و تیک تاک دستور داد تا تبلیغات هواداران کودتا را مسدود کنند.

مورائس همچنین دستور داد که چادرهای خارج از پایگاه‌های نظامی که توسط حامیان بولسونارو ایجاد شده‌اند ظرف ۲۴ ساعت برداشته شده و راه‌ ها باز و ساختمان‌ های دولتی تخلیه شوند.

به نوشته رویترز، مسئولان برزیلی تحقیقات در مورد حمله دیشب را که بدترین یورش به نهادهای دموکراتیک این کشور در ۴ دهه اخیر به شمار می رود، آغاز کرده‌اند.

بازداشت بیش از ۴۰۰ نفر

ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری سابق برزیل حمله هوادارانش به ساختمان‌های دولتی را نکوهش کرد و آن را غیرقانونی خواند.

به گزارش فرانس ۲۴، بولسونارو دوشنبه در توئیتی نوشت: تظاهرات مسالمت‌آمیز و قانونی بخشی از دموکراسی است. اما غارتگری و حمله به ساختمان‌های دولتی که امروز و آنهایی که در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ توسط چپ‌های رخ داد، غیرقانونی است.

بولسونارو و هوادارانش پیروزی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته‌اند. وی در مراسم تحلیف داسیلو شرکت نکرد و به فلوریدای آمریکا رفت. هوادارانش نیز در هفته‌های گذشته دست به تظاهرات و تحصن زده و خواستار مداخله ارتش برای برکناری داسیلوا شده‌اند.

هواداران بولسونارو یکشنبه شب به ساختمان‌های کنگره ملی، دیوان عالی و کاخ ریاست جمهوری حمله کردند.

در پی این اتفاقات داسیلوا که به ایالت سائوپائولو سفر کرده بود با صدور فرمانی اعلام وضعیت اضطراری کرده و نیروهای امنیتی را مسئول بازگرداندن آرامش به برازیلیا پایتخت برزیل کرد.

نیروهای امنیتی توانستند کنترل این ساختمان‌ها را دوباره به دست بگیرند. گزارش‌ها حاکی است که بیش از ۴۰۰ نفر از هواداران بولسونارو بازداشت شده‌اند.

حوادث برزیل با محکومیت گسترده جهانی روبرو شد.

نیروهای امنیتی برزیل ۱۵۰ مهاجم به ساختمان‌های دولتی را بازداشت کردند

به گزارش فرانس ۲۴، این افراد در برازیلیا بازداشت شدند. تصاویر منتشر شده، اتوبوس‌های پلیس را نشان می‌دهد که مملو از معترضانی است که از ساختمان‌های دولت فدرال برزیل خارج می‌شوند.

هواداران بولسونارو شکست وی در مقابل لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته و خواهان مداخله ارتش هستند.

آنها یکشنبه شب به ساختمان‌های کنگره ملی، دیوان عالی و کاخ ریاست جمهوری حمله کرده و با پلیس درگیر شدند.

منابع رسانه‌ای گزارش دادند که نیروهای امنیتی کنترل این ساختمان‌ها را دوباره در دست گرفتند.

دستور رئیس جمهوری برزیل به نظامیان برای کنترل اوضاع کشور

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری برزیل پس از حمله هواداران ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری سابق به ساختمان‌های حکومتی، دستور آغاز عملیات امنیتی در برازیلیا پایتخت این کشور صادر کرد.

به گزارش فرانس ۲۴، داسیلوا که در سفری رسمی به سائوپائولو به سر می‌برد، بامداد دوشنبه اعلام کرد: بولسونارو مسئول این وضعیت بوده و باعث آن شده است. او شاید از فلوریدای آمریکا این حوادث را هدایت می‌کند. او به فلوریدا رفت تا از تنفیذ اختیارات ریاست جمهوری به من پرهیز کند.

رئیس جمهوری برزیل با تاکید بر اینکه «حامیان مالی این شورش‌ها را مجازات می‌کنیم» افزود: فعالان چپگرا قبلا شکنجه و آزار دیده بودند اما هرگز چنین کاری نکردند. همه عاملان را پیدا کرده و مجازات می‌کنیم.

داسیلوا گفت: فاشیست‌های افراطی کاری کردند که تا پیش از این هرگز در برزیل رخ نداده بود. امروز امنیت از بین رفت. اتفاقاتی که امروز در برازیلیا رخ داد وحشیگری بود.

هواداران بولسونارو پس هفته پس از آغاز به کار داسیلوا هنوز ریاست جمهوری وی را نپذیرفته و یکشنبه شب به ساختمان‌های کنگره ملی، دیوان عالی و کاخ ریاست جمهوری حمله کردند.

سی.ان.ان گزارش داد که معترضان در کنگره آتش به پا کردند و دست به غارت ساختمان‌ها زدند.

از سوی دیگر، دیوان عالی برزیل هم اعلام کرد که نیروهای امنیتی کنترل این ساختمان را دوباره در دست گرفته‌اند و بسیاری از معترضان در پارکینگ بازداشت شده‌اند.

همچنین برخی رسانه‌ها گزارش دادند که هواداران بولسونار در شهرهای دیگر از جمله سائوپائولو دست به تظاهرات زدند.

 

واکنش رئیس جمهور پیشین برزیل

«ژائیر بولسونارو» رئیس جمهور پیشین برزیل در واکنش به آشوب هوادارانش در  برازیلیا پایتخت این کشور اعلاک کرد که وی اتهاماتی که لو لا داسیلوا رئیس جمهور کنونی بدون ارائه مدرک علیه اش مطرح کرده را رد می کند.

بولسونارو در توئیتی امروز دوشنبه نوشت که وی اتهاماتی که لولا داسلیوا رئیس جمهور کنونی بدون ارائه مدرکی به وی وارد کرده است را رد می کند.

 وی افزود: در طول دروان ریاست جمهوری ام به خطوط چهارگانه دموکراسی که به قوانین، دموکراسی، شفافیت و آزادی مقدس مان احترام می گذارد و از این خطوط دفاع می کند پایبند بوده ام.

در همین حال، همپیمانان بولسونارو نیز خودشان را از این خشونت مبرا دانستند. «والدیمار کوستا نیتو» رئیس حزب بولسونارو ضمن ابراز تأسف از این روز حزن آلود برای امت برزیل  خودش را از این اتفاقات مبرا کرد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.