جو بایدن قول داده است که فشار بیشتری بر ولادیمیر پوتین وارد کند، حتی در حالی که رهبر روسیه در یک مسابقه ملی با حضور هزاران سرباز در مسکو از جنگ اوکراین دفاع می کند.

به گزارش جماران به نقل از سى ان ان جشن روز پیروزی روسیه در روز دوشنبه به دنبال توالی خیره کننده از افشاگری ها در مورد نتایج مرگبار اشتراک اطلاعاتی ایالات متحده با اوکراین و پس از آن که بایدن خواستار حمل 33 میلیارد دلاری تسلیحات و کمک به کی یف شد در گام فوق العاده دیگری که دخالت ایالات متحده در جنگ را افزایش داد، دنبال شد.

موضع آمریکا در ارائه چنین سطحی از کمک به کشور ثالث برای زخمی کردن رقیب ابرقدرت هسته ای آمریکا قبل از حمله غیرقابل تصور بود، به ویژه با توجه به تمایل بایدن برای اجتناب از درگیری مستقیم با مسکو.

نقش ایالات متحده - در پیشروی یک جبهه گسترده غربی در برابر پوتین، که منجر به خسارات سنگین برای ارتش روسیه می شود - دوباره این سوال را مطرح می کند که تا چه حد می توان مرد قدرتمند کرملین را قبل از واکنش نشان داد.

به نظر می رسد این واقعیت که اکنون اطلاعات عمومی در مورد اطلاعات ارزشمندی که غرب به اوکراین ارائه می دهد وجود دارد، خطر تحقیر پوتین را افزایش می دهد و ممکن است به گونه ای عمل کند که باعث تشدید تنش خطرناک شود.

این واقعیت به این معناست که بایدن برای جلوگیری از لغزش فاجعه‌بار به سمت جنگ، تحت فشار بسیار زیادی قرار دارد تا بدون عبور از خطوط قرمزی که پوتین نه آن را شناسایی کرده، و نه حتی در ذهن خود ایجاد کرده است، در اوکراین چقدر پیش برود.

هشداری جدی از سوی رئیس سیا

این بازی سایه بین واشنگتن و مسکو در پس زمینه نبردهای شرورانه در شرق و جنوب اوکراین در حال رخ دادن است. در جدیدترین جنایت، حدود 60 نفر پس از پرتاب بمب توسط هواپیمای روسی بر مدرسه ای در لوهانسک که غیرنظامیان در بعدازظهر شنبه در آن پناه گرفته بودند، بیم آن می رود.

پوتین از سخنرانی سالانه روز پیروزی خود در روز دوشنبه به مناسبت پایان جنگ جهانی دوم استفاده کرد تا به دروغ ایالات متحده و غرب را به خاطر باقی گذاشتن راهی جز حمله به اوکراین به او سرزنش کند. او در یک سخنرانی که واقعیت را وارونه کرد، ادعا کرد که جنگ به این دلیل آغاز شد که روسیه چاره‌ای جز دفع پیشگیرانه «تجاوز» در مرزهای خود نداشت.

قتل عام در اوکراین، که نمونه‌ای از الگوی بی‌رحمانه حملات نیروهای روسی به غیرنظامیان است، بر هشدار هشیارکننده بیل برنز، رئیس سیا در مورد خطرات مرحله جدیدی از جنگ تأکید کرد.

برنز روز شنبه در یکی از رویدادهای فایننشال تایمز در واشنگتن گفت (پوتین) در چارچوب ذهنی که در آن باور ندارد می‌تواند از عهده باخت برآید. "من فکر می کنم او در حال حاضر متقاعد شده است که دو برابر کردن او را قادر می سازد تا پیشرفت کند.

برنز همچنین گفت که در حالی که ایالات متحده تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر بسیج تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی کوچک‌تر روسیه برای استفاده در اوکراین مشاهده نکرده است، اما این احتمال را نمی‌توان نادیده گرفت.

برنز گفت: «با توجه به نوع شمشیربازی... ما از رهبری روسیه شنیده ایم، نمی توانیم این احتمالات را بی اهمیت بدانیم. "در لحظه ای که ... خطرات برای روسیه پوتین بسیار زیاد است و این خطرات در مرحله دوم درگیری جدی هستند و نباید دست کم گرفته شوند.

اقدام متعادل کننده ایالات متحده به ویژه حاد است زیرا پوتین برای سال ها روشن کرده است که او معتقد است ایالات متحده در تلاشی طولانی مدت برای سرنگونی او و سرکوب روسیه دخالت دارد، بنابراین تمایزات لفاظی در واشنگتن در مورد اینکه آمریکا چیست و چیست؟ انجام دادن برای اوکراین ممکن است برای رهبر روسیه منزوی در کرملین از بین برود.

این چیزی است که گزارش های خبری هفته گذشته در مورد اشتراک گذاری اطلاعات با کی یف را بسیار مهم می کند.

جیمز کلاپر، مدیر سابق اطلاعات ملی، هفته گذشته به ارین برنت از سى ان ان  گفت: فقط نیزه ها و نیش ها نیستند که روس ها را می کشند و تجهیزات را نابود می کنند.

زمانی که نیویورک تایمز، سی‌ان‌ان و سایر رسانه‌ها فاش کردند که اطلاعات ایالات متحده در حملات موفقیت‌آمیز علیه رهبران ارشد نیروهای مسلح روسیه و کشتی پرچم‌دار نیروی دریایی این کشور، مسکوا، که در یک ضربه مهیب نظامی و نمادین غرق شد.

هنگامی که گزارش های خبری منتشر شد، مقامات ارشد ایالات متحده اصرار داشتند که ایالات متحده به شیوه ای مشروع و کاملاً قانونی عمل می کند و این به اوکراینی ها بستگی دارد که چگونه اطلاعات ارزشمند میدان نبرد را در استراتژی خود برای جنگ قرار دهند.

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز یکشنبه به جیک تاپر از سی‌ان‌ان در «وضعیت اتحادیه» گفت:، ما اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار می دهیم تا بتوانند از خود در برابر تجاوز روسیه دفاع کنند و همچنین آنها را در موقعیتی قرار دهیم که در میز مذاکره در برابر روس ها قوی تر باشند.

"چگونگی استفاده از این اطلاعات به آنها بستگی دارد. اما چیزی که ما می خواهیم مطمئن شویم این است که آنها تجهیزات و اطلاعات و امکانات لازم برای جنگیدن در این جنگ را به گونه ای دارند که به آنها در دفاع از حاکمیت خود کمک کند."

آمریکا اتهامات جنگ نیابتی روسیه را رد کرد

ایالات متحده استدلال می کند که درگیر جنگ نیابتی با روسیه نیست، اما در واقع به اوکراین کمک می کند تا از خود دفاع کند -- اقدامی که اگر تهاجم بی دلیل روسیه نبود، ضروری نبود. سوال ناشناخته این است که پوتین چگونه چنین توصیفاتی از نقش آمریکا را پردازش می‌کند و آیا می‌تواند سرکوب کند - به‌ویژه با توجه به وضعیت فاجعه‌بار جنگ پس از مقاومت شدید اوکراین با استفاده از تسلیحات و مهمات غربی.

به عنوان مثال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قبلاً ایالات متحده را به جنگ نیابتی در اوکراین متهم کرده و هشدار داده است که خطرات جنگ جهانی اکنون در نتیجه "قابل توجه" است.

تصمیمات فردی در مورد اینکه چگونه ایالات متحده به اوکراین کمک می کند، گاهی اوقات از بیرون گیج کننده یا غیرمنطقی به نظر می رسد. به عنوان مثال، در اوایل جنگ، کاخ سفید طرح لهستان برای ارسال جت های دوران شوروی به این کشور را وتو کرد تا از دشمنی بیش از حد با پوتین جلوگیری کند.

و نیویورک تایمز گزارش داد که ایالات متحده اطلاعاتی در مورد محل اختفای بالاترین سطح ژنرال های روسی در این کشور به اوکراینی ها ارائه نمی دهد. ممنوعیت اخیر ممکن است برای محافظت از آمریکایی ها در برابر حملات تلافی جویانه طراحی شده باشد، در زمانی که مقامات و قانونگذاران آمریکایی روز به روز از کی یف جنگ زده بازدید می کنند. جیل بایدن، بانوی اول آمریکا روز یکشنبه در سفری از پیش اعلام نشده به جنوب غرب اوکراین سفر کرد.

در حالی که اصرار ایالات متحده بر عدم ارائه اطلاعات هدفمند به اوکراین ممکن است تلاشی برای جلوگیری از احتمال شعله ور شدن با روسیه باشد، این یک ساختار لفاظی است که ممکن است در عمل چندان معنی نداشته باشد.

کلاپر روز پنجشنبه به برنت گفت: "ممکن است هدف به طور خاص ارائه اطلاعات مشترک با اوکراینی ها نبوده باشد تا آنها بتوانند ژنرال های روسی را بکشند." به عنوان مثال، جایی که یک ستاد است، مقر روسیه، خوب، جایی که ژنرال ها عموماً جابجا می شوند، به مقر است. اما اگر اطلاعاتی را به اشتراک می گذارید که به اوکراینی ها آگاهی موقعیت می دهد، اگر به شناسایی یا تقویت، به عنوان مثال، جایی که یک ستاد فرماندهی است کمک کنید، ستاد روسیه، خوب، آنجاست که ژنرال ها عموماً در آنجا جابجا می شوند، به مقر است.

با این حال، کرت ولکر، سفیر سابق ایالات متحده در ناتو، این ایده را رد کرد که ایالات متحده در حال جنگ نیابتی با روسیه در اوکراین است.

ما در موقعیتی هستیم که به اوکراین کمک می کنیم در برابر حمله مستقیم روسیه به اوکراین از خود دفاع کند. ولکر روز شنبه در برنامه «اسمرکونیش» از سى ان ان گفت: این درباره این نیست که دو ابرقدرت در جایی بنشینند و عوامل خود را مجبور به جنگ کنند و علیه یکدیگر بجنگند.

ولکر گفت: این روسیه است که مستقیماً در تلاش برای نابودی اوکراین دخالت دارد و آنها را نازی می نامد. و اوکراینی‌ها از خود دفاع می‌کنند و در حین انجام این کار از حمایت بسیاری از بقیه جهان برخوردار می‌شوند.

بایدن قول داد فشار بر پوتین را افزایش دهد

ممکن است برای روسیه مناسب باشد که جهان جنگ را به عنوان یک رقابت بزرگ با غرب به جای درگیری کوچکتر با جمهوری شوروی سابق در مرز خود ببیند.

در حالی که سرکوب رسانه‌های مستقل توسط پوتین به این معنی است که بسیاری از روس‌ها تصویر واقعی از عملکرد افتضاح ارتش خود دریافت نمی‌کنند، ارزش تبلیغاتی دارد به این معنا که مبارزه، و وارونه های بعدی، در چارچوب یک جنگ گسترده تر علیه غرب به جای یک قدرت کوچکتر است.

اما تا کنون، پوتین گامی سرنوشت ساز برای گسترش درگیری برنداشته است که بخشی از آن به دلیل توانایی های بازدارندگی غرب است. از منابع در دسترس عموم، به نظر می رسد هیچ مدرکی مبنی بر حملات سایبری گسترده به تأسیسات ایالات متحده وجود ندارد که دولت از آن بیم داشته باشد. روسیه تا کنون به دنبال متوقف کردن جریان تسلیحات به اوکراین از طریق کشورهای خارجی نبوده است - اقدامی که در صورت وقوع در خاک ناتو می‌تواند جرقه‌ای درگیری مستقیم داشته باشد.

اما این احتمال وجود دارد که چنین درگیری هایی با طراحی روسیه یا از طریق محاسبه اشتباه رخ دهد، تا زمانی که جنگ ادامه داشته باشد. همچنین هیچ نشانه ای وجود ندارد که غرب در حال کاهش تعهد خود باشد. در واقع برعکس است.

بایدن روز یکشنبه پس از یک تماس ویدیویی جهانی در توییتر نوشت: «امروز با رهبران گروه هفت و رئیس جمهور (ولودیمیر) زلنسکی درباره اتحاد و تعهد ما به تقویت اوکراین و تشدید درد پوتین صحبت کردم.

اظهار نظر بایدن قابل توجه بود زیرا این حس را القا می کرد که غرب، پس از اعمال برخی از مجازات‌کننده‌ترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ بر روسیه، همچنان در تلاش است تا گرمای پوتین را افزایش دهد.

ایالات متحده روز یکشنبه دور جدیدی از تحریم ها را اعلام کرد که رسانه های تحت کنترل کرملین را از تبلیغ کنندگان آمریکایی قطع می کند و این کشور را از استفاده از خدمات مشاوره مدیریت و حسابداری ارائه شده توسط ایالات متحده منع می کند.

هیچ فشار دیپلماتیک معناداری برای پایان دادن به جنگ از سوی غرب وجود ندارد. این خلاء ظاهراً ناشی از این احساس در واشنگتن و برخی از پایتخت‌های اروپایی است که اوکراین - به لطف مقاومت قهرمانانه‌اش و جریان تسلیحات غربی - تا حدی برنده مناقشه است. و پوتین در حال نشان دادن همه نشانه‌هایی است که هر چند بهای هولناکی داشته باشد.

اما خطرات ژئوپلیتیک گسترده‌تری که با این واقعیت همراه است، تنها در کنار فشار غرب رشد خواهد کرد.

شایان ذکر است: کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد که خانم جیل بایدن همسر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده وارد اوکراین شده است.

رسانه های آمریکایی به نقل از کاخ سفید ضمن  اعلام این خبر، نوشتند جیل بایدن در بدو ورود به کی یف، مورد استقبال خانم اولنا زلنسکی همسر ولودیمیر زلنسکی همسر رئیس جمهوری اوکراین قرار گرفت.

امروز دومین یکشنبه ماه می و مصادف با روز مادر در آمریکا است و خانم جیل بایدن در ملاقات با همسر رئیس جمهوری اوکراین گفت که علاقمند بود در چنین روزی به اوکراین سفر کند و این پیام را بدهد که جنگ باید متوقف شود.

جیل بایدن که پیش از سفر به اوکراین در اسلواکی حضور داشت، از طریق مرز زمینی وارد شهر مرزی اوژورود Uzhhorod اوکراین و بطور کاملا مخفیانه وارد این کشور شد. او تنها به مدت دو ساعت در خاک اوکراین توقف داشت.

از هنگام آغاز جنگ اوکراین (۵ اسفند ماه ۱۴۰۰) تاکنون، شماری از سران و مقام های بلندپایه کشورهای غربی مانند بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و وزیران دفاع و امور خارجه آمریکا برای همبستگی با دولت اوکراین به کی یف رفته اند.

جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، روز یکشنبه با پناهندگان اوکراینی در شرق اسلواکی ملاقات کرد.

خانم بایدن با خانواده‌ها، داوطلبان و کارکنان مقامات محلی در یک مرکز پناهندگان در شرق اسلواکی صحبت کرد.

سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه حدود ۶ میلیون اوکراینی از این کشور گریخته‌اند.

به گزارش رویترز، ویکتوریا کوتوچا، معلمی که به همراه دختر ۷ ساله‌اش از از غرب اوکراین گریخته است، به همسر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفت: «وقتی جنگ شروع شد، فهمیدیم که هیچ کجای اوکراین امن نیست.»

جیل بایدن از کوتوچا پرسید که چگونه جنگ را برای کودکان توضیح می دهد. کوتوچا اما توضیح دادن جنگ به کودکان را بسیار دشوار دانست.

جیل بایدن که در یک کالج در ایالت ویرجینیا در آمریکا انگلیسی و نویسندگی تدریس می کند، از یک مدرسه محلی که کودکان پناهنده اوکراینی در آن تحصیل می کردند نیز بازدید کرد.

خانم بایدن با پایان دیدار چهار روزه خود، روز دوشنبه منطقه را ترک می‌کند.

روسیه تمرکز خود را روی شرق اوکراین گذشته است اما به مناطق مختلف این کشور حمله کرده است.

 

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.