گروه طالبان تلاش می کند که چهره معتدل تری از خود به جهان ارائه کند.

به گزارش جماران به نقل از شبکه ای بی نیوز آمریکا، گروه طالبان افغانستان آثار تاریخی مجسمه های بودا را به عنوان مرکز گردشگری افتتاح کرد و گردشگران اجازه دارند که در مقابل پرداخت 5 دلار در این مکان گردش کرده و عکس بگیرند.

اکنون و پس از آن که گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن تلاش می کند که چهره نرم تری از خودش نشان دهد این مکان را به عنوان منطقه جذب گردشگر  اداره می کند.

به گزارش ای بی سی نیوز گردشگران حتی از هواداران گروه طالبان برای بازدید به این مکان تاریخی می آیند به طور مثال «صدیق الله» که یک افغانستانی هوادار طالبان است به همراه دوستان خود برای بازدید از آثار تاریخی مجسمه های بودا آمده بود.

صدیق الله به ان بی سی نیوز می گوید: زمانی که مجسمه های بودا توسط طالبان منهدم شد من هفت سالم بود و اکنون خوشحالم که می توانم از ویرانه های آن بازدید کنم.

این منطقه مکان مقدس بودایی ها در مسیرجاده تجاری قدیم میان چین و اروپا معروف به جاده ابریشم واقع شده است.

گروه طالبان وقتی در سال 2001 به قدرت رسید با وجود فشار شدید جامعه جهانی برای سالم نگه داشتن تندیس های بودا اما آنها را با مواد منفجره سنگین منهدم کرد.

گروه طالبان اما بعد از اینکه چند ماه پیش بار دیگر به قدرت رسید تلاش کرده است که چهره معتدل تری از خود به جهان نشان دهد به رغم آن که در برخی مناطق دست به سرکوب و عملیات های وحشیانه ای زده است.

در حالی که گروه طالبان  پس از سال ها تمرد و پس از به قدرت رسیدنش حالا در برابر چالش های اقتصادی و امنیتی مقاومت می کند و توسط سازمان های بین المللی برای حمایت از میراث فرهنگی افغانستان به شدت تحت فشار است.آثار تاریخی در سراسر افغانستان وجود دارد و یونسکو در سال 2003 دشت بامیان که تندیس های بودا در آن واقع شده است را جزو میراث جهانی اعلام کرد. دولت سابق افغانستان که مورد حمایت آمریکا بود تلاش کرد باقی مانده تندیس های بودا  که توسط طالبان منهدم شده بود را حفظ کند.

در همین حال، چند روز بعد از بازگشت طالبان به قدرت در تابستان بیونسکو با صدور بیانیه ای خواستار حفظ این میراث تاریخی شد.

با وجود آمادگی طالبان برای پذیرش گردشگران اما تعداد اندکی تا کنون برای دیدار از آن آمده اند.

در حال حاضر نیز افراد مسلح گروه طالبان از این مکان تاریخی که دو تندیس بزرگ و مشهور بودا در آن وجود داشت و رهبران طالبان در سال 2001 آنها را منفجر کردند، محافظت می کنند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.