مشخص نیست که عقب نشینی نیروهای مورد حمایت امارات متحده عربی از اطراف شهر الحدیده با خروج نیروهای عربستان از عدن در جنوب یمن مرتبط است یا خیر.

به گزارش جماران، منابع خبرى، روز جمعه از عقب نشینی ناگهانی ائتلاف سعودی از مناطق مختلف الحدیده خبر دادند. مردم منطقه النخیلة بعد از شهر الدریهمی و پس از فرار مزدوران اماراتی از آنجا از حضور دوباره ارتش و کمیته‌های مردمی خوشحال بودند چرا که خاطره خوبی از سه سال اشغالگری شبه‌نظامیان که عموماً از استان‌های عدن و أبین راهی این منطقه شده بودند نداشتند.

با توجه به برخی شواهد و قرائن به نظر می رسد شاهد اتفاقات بسیار مهمی در این استان ساحلی  الحدیده  باشیم که در چارچوب یک توافق بسیار بزرگ‌تر در حال اجرا باشد.  اماراتی‌ها به خوبی می‌دانند پس از آنکه ارتش و کمیته‌های مردمی شهر مأرب را پاکسازی کردند به سراغ ساحل غربی خواهند آمد و به همین دلیل آنها از هم اکنون در حال اجرای برخی توافقاتی با انصارالله هستند تا شاید بتوانند با کمترین ضرر ممکن و بیشترین فرصت سازی منافع خود را در آینده یمن تامین کنند

از طرفى برخی منابع میدانی به شبکه خبری المیادین گفتند که ائتلاف سعودی از مناطق مختلف الحدیده به سمت بخش «المخا» در غرب استان تعز عقب نشینی کرده است.

این منابع به شبکه خبری المیادین گفتند که نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی، به صورت غافلگیر کننده‌ای، از دهها موضع خود در الحدیده خارج شده‌اند.

منابع مذکور تأکید کردند که احتمالا هدف از عقب‌نشینی نیروهای ائتلاف از الحدیده، کمک به نیروهای دولت مستعفی یمن و حزب الاصلاح در مأرب است.

در همین راستا عزیز راشد کارشناس نظامی و استراتژیک گفت: عقب نشینی نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی از دهها پایگاه شهر الحدیده به سوی بخش المخاء در غرب استان تعز بیانگر برنامه‌ریزی برای اقدام نظامی جدیدی است.

وی در گفت وگوی مستقیم اظهار داشت: رزمایش‌های رژیم اسرائیل، بحرین و آمریکا در دریای سرخ بیانگر دشواری شرایط در الحدیده یا زمینه چینی برای اقدام نظامی جدید در الحدیده است.

وی افزود: خودروهای نظامی و وسایل نقلیه از بندر عدن وابسته به متجاوزان سعودی برای تقویت جبهه های شبوه پس از شکست مزدوران متجاوز در درگیری مارب به عقب منتقل شد.

راشد گفت: متجاوزان سعودی در تقویت نیروهای خود در شبوه در صدد جلوگیری از رسیدن ارتش یمن و کمیته های مردمی به دریای عرب از طریق شبوه و حضرموت هستند.

وی افزود: این حوادث میدانی بیانگر شکست بزرگ متجاوزان سعودی در یمن و بی فایده بودن تجاوز نظامی علیه ارتش یمن و کمیته های مردمی است.

وی تاکید کرد: عربستان و آمریکا به این باور رسیده اند که باید به راهکار سیاسی دست یابند و این پیروزی سیاسی باید از راههای هوشمندانه باشد و این روشها ارتش یمن و کمیته های مردمی را فریب نخواهد داد و به خواست خود نخواهند رسید.

رویترز می‌گوید مشخص نیست که عقب نشینی نیروهای مورد حمایت امارات متحده عربی از اطراف شهر الحدیده با خروج نیروهای عربستان از عدن در جنوب یمن مرتبط است یا خیر.

به گزارش «الصحافه الیمنیه»، محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن و عضو انصارالله در واکنش به اتفاقات اخیر در الحدیده گفت، ائتلاف سعودی و مزدوران آن دچار سردرگمی رسانه‌ای واضح شده همانطور که این اتفاق در دیگر زمینه‌ها نیز دیده می‌شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.