سفر شماری از نمایندگان کنگره آمریکا به تایوان خشم چین را برانگیخت.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،ورود شماری از نمایندگان کنگره آمریکا با هواپیمای نظامی به تایوان، خشم دولت چین را در پی داشت.

 «ژو فنگ لیان» سخنگوی دفتر امور تایوان در شورای دولتی چین، هشدار داد که پکن شدیداً مخالف هرگونه تماس رسمی و نظامی میان تایپه و واشنگتن است و از آمریکا می خواهد که به اصل چین واحد احترام بگذارد.

این اظهارات واکنشی است به گزارش خبرگزاری رسمی تایوان که از فرود هواپیمای حامل شماری از نمایندگان کنگره آمریکا در این جزیره خبر داد.

ژو فنگ لیان همچنین از آمریکا خواست از ارسال سیگنال های اشتباه به جدایی طلبان تایوان پرهیز کند چرا که ادامه رویکرد واشنگتن بیش از پیش صلح و ثبات تنگه تایوان را به مخاطره می اندازد.

همزمان، ارتش چین از برگزاری رزمایش آمادگی جنگی در محدوده تنگه تایوان خبر داد حال آنکه وزارت دفاع چین هم سفر دولتمردان کنگره آمریکا به تایپه را که با استفاده از یک هواپیمای نظامی انجام گرفت؛ محکوم کرد.

وزارت دفاع تایوان هم ورود ۶ فروند هواپیمای نظامی چین به بخش جنوبی حریم هوایی این جزیره را تائید کرد که ۴ مورد آنها از نوع جنگنده های جِی-۱۶ بوده اند.

هفته پیش نیز، هیئتی از پارلمان اروپا سفری سه روزه به تایوان داشت. این سفر پس از آن انجام شد که جوزف وو وزیر امور خارجه تایوان، ماه میلادی گذشته سفری به اروپا انجام داد که خشم پکن را برانگیخت و به کشورهای میزبان نسبت به تضعیف روابط دوجانبه با پکن هشدار داد.

پیشتر هم وزارت خارجه چین در بیانیه ای به لیتوانی و مقام‌ های رسمی اتحادیه اروپا هشدار داده بود تا پیوندهایشان با پکن را بر سر موضوع تایوان و افتتاح سفارت کشورهای حوزه بالتیک در تایپه، سست نکنند.

مراکز دیپلماتیک تایوان در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا معمولا برای خودداری از تحریک چین، نمایندگی تایپه (چین تایپه) خوانده می‌ شوند. در صورت استفاده از نام جزیره تایوان بیم آن می‌ رود که جمهوری خلق چین واکنش تند متقابلی را نشان دهد.

در همین حال، وزارت دفاع تایوان روز سه‌شنبه هشدار داد که چین ممکن است به منظور قطع ارتباط این جزیره با خارج بنادر و فرودگاه‌های اصلی را تحت محاصره قرار دهد.

این هشدار همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها میان پکن و تایپه بر سر استقلال جزیره تایوان است که چین ادعای مالکیت بر آن را دارد.

وزارت دفاع تایوان با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که پکن در پی تقویت قابلیت‌ها و ظرفیت‌های نظامی لازم برای انجام حملات هوایی، دریایی و زمینی علیه این جزیره است.

در این بیانیه آمده است که اقدامات پکن همچنین «امکان مسدود کردن بنادر، فرودگاه‌ها و خطوط هوایی خروجی از جزیره و قطع کانال‌های ارتباطی هوایی و دریایی ما را نیز شامل می‌شود.»

در بخش دیگری از این بیانیه به توانایی پکن برای حمله به تایوان با استفاده از زرادخانه موشکی چین از جمله استفاده از موشک‌های بالیستیک و کروز اشاره و بار دیگر در خصوص اقدامات چین در جهت تقویت ظرفیت‌های لازم برای انجام حملات آبی-خاکی علیه این جزیره هشدار داده شده است.

تایوان و ۲۳ میلیون جمعیت ساکن در آن همواره زیر تهدید حمله نظامی چین قرار دارند؛ پکن این جزیره را سرزمین خود می داند و وعده داده که در صورت لزوم آن را روزی به زور پس خواهد گرفت.

رئیس جمهوری تایوان ماه گذشته میلادی در پی بالاگرفتن تنش‌ها با چین که علاوه بر تهدیدهای کلامی از لحاظ نظامی نیز با تحولاتی همراه بود بار دیگر بر مواضع و رویکرد استقلال‌طلبانه خود تاکید کرد.

تنش میان دو طرف طی هفته‌های اخیر و بویژه پس از موارد متعدد نقض حریم هوایی تایوان در ماه گذشته توسط جنگنده‌های چینی تشدید شده است.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع تایوان «مانورهای مکرر در منطقه خاکستری» از سوی چین بویژه شامل تشدید حملات سایبری و کارزار اطلاعات گمراه کننده‌ است که به ادعای تایپه با هدف «تخسیر بدون جنگ تایوان» صورت می‌گیرد.

تحلیلگران نظامی «مانورهای مکرر در منطقه خاکستری» را مجموعه اقدامات تهاجمی تحت حمایت یک دولت می‌دانند که معمولا پیش از آغاز علنی جنگ متوقف می‌شوند.

 وزارت دفاع تایوان ماه اکتبر ادعا کرده بود که با ثبت رکورد تازه نقض «منطقه شناسایی دفاع هوایی» این کشور توسط جنگنده‌های چینی تنش های نظامی با پکن به بالاترین حد خود طی چهار دهه گذشته رسیده است.

تایوان که از یک نظام حکومتی دموکراتیک برخوردار است از زمان پیروزی انقلاب کمونیستی چین در سال ۱۹۴۹ به این سو توسط یک سیستم حکومتی مختص خود اداره می‌شود.

کلیه ارتباطات رسمی میان چین و تایپه از زمان انتخاب تسای اینگ-ون به عنوان رئیس جمهوری تایوان در سال ۲۰۱۶ قطع شده و پکن فشارهای اقتصادی، دیپلماتیک و نیز تهدیدهای نظامی را بر این سرزمین تشدید کرده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.