یکی از حمله کنندگان به ساختمان کنگره آمریکا به اتهام توطئه در دادگاه مجرم شناخته شد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «پل آلارد هوچکین» از ایالت فلوریدای آمریکا که در پرونده حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا با پرچم مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ حضور داشت به 8 ماه زندان محکوم شد. این نخستین حکم در ارتباط با حمله به کنگره است.

پل آلارد هوچکین عذرخواهی کرد و گفت که از عمل خود شرمسار است.

وی به قاضی گفت: «اگر من تصور می کردم که این اعتراض تشدید می‌ شود به آن شکلی که اتفاق افتاد… هرگز به جلوتر از پیاده رو خیابان پنسیلوانیا قدم نمی‌ گذاشتم.» وی افزود: «این تصمیم احمقانه‌ ای از طرف من بود.»

دادستان‌ ها درخواست 18 ماه زندان را برای پل آلارد هوچکین کرده بودند و گفته بودند که او «مانند هر آشوبگری، در تهدید جمعی دموکراسی سهیم بوده است.»

حمله 6 ژانویه که از سوی معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان کنگره صورت گرفت دست کم 5 کشته برجای گذاشت.

«راندولف ماس» قاضی این پرونده گفت که هوچکین اگر نه به اندازه دیگر اما در یکی از بدترین بخش‌ های تاریخ آمریکا نقش داشته است. این قاضی در نهایت تصمیم گرفت تا حکم کمتر از یک سال زندان را برای هوچکین صادر کند.

هوچکین متهم به حمله به کسی یا خسارت به اموال عمومی نشده است و دادستان‌ ها گفتند که او به دلیل پذیرفتن فوری مسئولیت و اعتراف به جرم مستحق نوعی نرمش است.

ماس گفت: «این به هیچ وجه یک اعتراض نبود. این حمله به دموکراسی بود.»

وی افزود: «این موضوع لکه‌ ای بر جای گذاشته که برای ما باقی می‌ ماند… برای سال‌ های آینده در کشور.»

این حکم می‌ تواند مانع مجازات صدها نفر دیگر از متهمان شود زیر آنها تصمیم می‌ گیرند که آیا معامله بر مجرمیت را قبول کنند یا به دادگاه بروند. هوچکین و برخی دیگر به جرایم جدی متهم شده‌ اند اما مانند افراد دیگر به نقش در توطئه‌ های بزرگ متهم نمی‌ شوند.

تا به حال 535 نفر به اتهام دست داشتن در حمله به ساختمان کنگره در زمان انتخابات 2020 ریاست جمهوری آمریکا به دستور مقامات قضایی دستگیر شده اند.

به گفته دادستان‌ های فدرال فردی با نام «دیوید مورشل» 43 ساله از اعضای گروه «سوگندداران» که چندی پیش دستگیر شده بود در دادگاه به جرم توطئه علیه آمریکا و حمله مستقیم به ساختمان کنگره مجرم شناخته شد.

پلیس فدرال آمریکا اعلام کرد تا به حال 40 نفر از اعضای گروه‌های موسوم به «سوگند داران»، «پسران مغرور» و «جنبش سه درصد» به اتهام توطئه در حمله مستقیم به ساختمان کنگره دستگیر شده اند.

گفته می‌شود این افراد به دستور مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در اعتراض به اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری دست به آشوب زدند که در نهایت به حمله مستقیم به ساختمان کنگره و کشته و زخمی شدن شماری از مردم و نیرو‌های امنیتی حاضر در صحنه منجر شد.

پلیس فدرال آمریکا همچنین اعلام کرد تا به حال از افرادی که به این اتهام دستگیر شدند حدود 50 نفر متهم به استفاده از سلاح‌های مرگبار و یا حمله شدید به نیرو‌های امنیتی و پلیس هستند. به گفته منابع خبری 5 نفر از جمله یکی از نیرو‌های پلیس در حادثه حمله به ساختمان کنگره کشته شدند.

گروه «سوگندداران» یکی از گروه‌ های افراطی است که اعضای آن به حمایت از دونالد ترامپ و با هدایت شخص وی اقدام به آشوب و در نهایت حمله به ساختمان کنگره در زمان انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا کردند.

در بررسی‌ های اولیه در مکالمات و صفحه‌ های اجتماعی اعضای این گروه مشخص شده که آنها با حمایت رئیس جمهور پیشین آمریکا دست به چنین اقدامی زدند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.