در گزارش جدیدی فاش شده است عوامل سعودی که خاشقجی را به قتل رسانده بودند، طبق قراردادی که وزارت خارجه آمریکا تایید کرده بود، آموزش های لازم را در این کشور آموخته بودند.

 

به گزارش جماران، گزارش شده است که چهار نفر از عوامل عربستان سعودی که جمال خاشقجی روزنامه نگار را به قتل رساندند، یک سال قبل از قتل طبق قراردادی که وزارت خارجه آمریکا تایید کرده بود، آموزش های شبه نظامی را در آمریکا آموخته بودند.

نیویورک تایمز گزارش داد گروه «تایر 1» ، یک شرکت امنیتی مستقر در «آرکانزاس» که متعلق به شرکت سهامداری خصوصی «سربروس کپتال منیجمنت» است، در سال 2014 در زمان دولت اوباما شروع به ارائه آموزش به اعضای گارد سلطنتی سعودی و گروه مداخله سریع سعودی کرده بود.

 

44559597-9715015-image-a-33_1624413487225

 

«لوئیس برمر» یکی از مدیران ارشد سربروس، سندی را در اختیار نیویورک تایمز قرار داد که شامل پاسخ کتبی وی به سوالات نمایندگان در سال گذشته به عنوان بخشی از کاندیداتوری برای تصدی پست عالی پنتاگون در زمان دولت ترامپ بود.

 

44559601-9715015-image-a-32_1624413482783

 

در این سند، برمر تأیید کرد که گروه تایر 1 چهار عضو تیم کشتن خاشقجی را در سال 2017 آموزش داده و دو نفر از آنها قبلاً از اکتبر 2014 تا ژانویه 2015 در زمان دولت اوباما آموزش دیده اند.

هنوز مشخص نیست که دقیقا کدامیک از چهار نفر از عوامل سعودی درگیر در مرگ خاشقجی در آموزش گروه تایر شرکت کرده اند.

هفت عضو تیم کشتن خاشقجی متعلق به یک واحد نخبه بودند که وظیفه محافظت از ولیعهد محمد بن سلمان را بر عهده داشتند - که بر اساس گزارش اطلاعاتی که اخیراً از طبقه بندی خارج شده است گمان می رود که دستور حمله به خاشقجی را صادر کرده باشد.

 

44559587-9715015-image-a-29_1624412842720

 

برمر در این سند گفت: آموزش های ارائه شده هیچ ارتباطی با اقدامات شنیع بعدی آنها نداشت.

وی گفت گروه تایر 1 در مارس 2019 پس از مرگ خاشقجی مروری بر آموزش خود انجام داده است که «هیچ خطایی» پیدا نکرده و «تأیید کرده است» که برنامه درسی با قتل خاشقجی بی ارتباط است.

منابعی که با نیویورک تایمز گفت و گو کردند، گفتند این آموزش برای آموزش چگونگی حفاظت بهتر از رهبران در عربستان سعودی تدوین شده و شامل دروس نظارت و نبردهای نزدیک و همچنین «تیراندازی ایمن» و «مقابله با حمله» است.

برمر در بیانیه دیگری به نیویورک تایمز گفت که آموزش ارائه شده توسط گروه تایر 1 «ماهیت محافظتی» دارد و این شرکت سعودی ها را پس از دسامبر 2017 آموزش نداد.

وی گفت: «مدیریت تایر 1، هیئت مدیره و من در محکومیت قتل وحشتناک جمال خاشقجی در کنار دولت آمریکا، مردم آمریکا و جامعه بین المللی ایستاده ایم.»

برمر گفت، وزارت خارجه و آژانس های فدرال نیروهای خارجی را قبل از اینکه وارد آمریکا شوند و توسط گروه تایر 1 آموزش ببینند،  بررسی می کنند.

همانطور که نیویورک تایمز خاطرنشان کرد، اعضای تیم کشتار آموزش را هنگامی که عربستان سعودی شروع به آدم ربایی، بازداشت و شکنجه شهروندان خود به دستور ولیعهد محمد بن سلمان کرد، آموزش دیدند.

قوانین فدرال شرکت های امنیتی مانند گروه تایر 1 را ملزم به درخواست مجوز برای آموزش سربازان خارجی می کند که ابتدا توسط مقامات وزارت خارجه بررسی می شود. ویزای اعضای گارد سلطنتی سعودی قبل از ورود به آمریکا، باید از طریق سفارت آمریکا در ریاض پردازش می شد.

با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر این که مقامات آمریکایی که آموزش را تأیید کرده اند یا مدیران گروه تایر 1 می دانستند که چهار عامل سعودی در کار برای ریشه کن کردن مخالفت ها در داخل عربستان سعودی نقش داشته اند، وجود ندارد.

این واقعیت که افراد مرتبط با قتل خاشقجی در آمریکا آموزش دیده اند، اولین بار در یک ستون سال 2019 توسط «دیوید ایگناتیوس» از واشنگتن پست فاش شد.

ایگناتیوس در آن زمان نوشت که سازمان سیا «به سایر سازمان های دولتی هشدار داده است» که برخی آموزش های عملیات ویژه ممکن است توسط گروه تایر 1 انجام شده باشد.

در واکنش به این گزارش نیویورک تایمز، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت طبق قانون، این وزارتخانه نمی تواند درباره «هیچ کدام از فعالیت‌ پروانه صادرات دفاع مجاز که در گزارش رسانه‌ها ادعا می شود» اظهارنظر کند.

ند پرایس همچنین مدعی شد در سیاست آمریکا در قبال عربستان «حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر اولویت دارد.»

خاشقجی که شهروندی آمریکا را داشت و برای واشنگتن پست مطالب انتقادی درباره محمد بن سلمان می‌ نوشت، در اکتبر 2018 به دست یک تیم مرتبط با این شاهزاده سعودی داخل کنسولگری ریاض در استانبول کشته و مثله شد.

 

44559653-9715015-image-a-24_1624412558526

 

براساس گزارش اطلاعاتی آمریکا در فوریه، قتل خاشقچی و تکه تکه کردن جسد او با رضایت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده است.

دولت بایدن نیز با وجود اطلاع از نقش بن سلمان در این جنایت، هیچ اقدامی علیه او انجام نداد و فقط با این توجیه (که بر خلاف دولت ترامپ) طرف گفت و گوی ما ملک سلمان است و نه ولیعهد سعودی، قضیه را مسکوت گذاشت.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.