رئیس جمهور ترکیه همچنان به حذف مخالفان خود از عرصه سیاسی ادامه می دهد.

به گزارش جماران به نقل از رویترز، شبکه سی ان ان ترکیه گزارش داد که دادگاه قانون اساسی ترکیه امروز دوشنبه با لایحه اتهاماتی که خواستار ممنوعیت فعالیت حزب کرد مخالف «دموکراتیک خلق ها»به دلیل ارتباط احتمالی با افراد مسلح، موافقت کرد.

این مساله اوج حمله چند ساله دولت«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه علیه حزب دموکراتیک خلق ها به شمار می رود. پیش از این هزاران عضو این حزب به اتهام ارتباط با تروریسم محاکمه شدند.

این در حالی است که این حزب ارتباطش با تروریسم را رد می کند و اقدامات دولت اردوغان را «سیاسی کاری» می داند.

این در حالی است که سه روز پیش گزارش‌گر دادگاه ترکیه در آستانه تصمیم‌گیری دادگاه قانون اساسی ترکیه ممنوعیت فعالیت حزب دموکراتیک خلق‌ها را درخواست کرده است. حزب دموکراتیک خلق‌ها به همکاری با حزب کارگران کردستان (پ ک ک ) متهم شده است. 

دادستانی کل ترکیه در آغاز ماه ژوئن ۲۰۲۱ شکایتی را علیه این حزب مخالف به دادگاه قانون اساسی برد. در کیفرخواست ۸۵۰ صفحه‌ای دادستان حزب دموکراتیک خلق‌ها از جمله به "جدایی‌طلبی" متهم شده و ممنوعیت فعالیت این حزب و همچنین ممنوعیت فعالیت سیاسی ۵۰۰ تن از اعضای این حزب خواسته شده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها ضمن رد ادعای دادستان اقدام برای ممنوعیت این حزب را "کودتای سیاسی" توصیف کرده است. 

قرار بود که ۱۵ عضو دادگاه قانون اساسی اکنون باید روز دوشنبه ۲۱ ژوئن در مورد پذیرش یا رد درخواست دادستان تصمیم بگیرند. برای پذیرش درخواست دادستان کسب اکثریت دو سوم آرا ضروری است.

ماویس آیدین، وکیل مدافع حزب دموکراتیک خلق‌ها به خبرگزاری آلمان گفت که دادگاه مقید به اجرای توصیه گزارش‌گر تعیین شده نیست.

روز پنجشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) در ارتباط با حزب دموکراتیک خلق‌ها حادثه‌ای نیز اتفاق افتاد که جامعه ترکیه را نگران کرد. مردی مسلح در شهر «ازمیر» واقع در غرب ترکیه وارد دفتر این حزب شد و تیراندازی کرد. یک سیاست‌مدار ۳۸ ساله این حزب کشته شد.

در اعتراض به حادثه ازمیر تظاهرات گسترده‌ای در استانبول و ازمیر برگزار شد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و حزب "حرکت ملی" را متهم به همدستی در جنایت ازمیر کرده است.

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، حزب دموکراتیک خلق‌ها را متهم می‌کند که بازوی سیاسی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است که ده‌ها سال است که علیه دولت ترکیه خصوصاً در جنوب شرقی این کشور دست به سلاح برده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.