یوسی کوهن برکنار، و رئیس جدید آژانس جاسوسی موساد تعیین شد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دوشنبه شب اعلام کرد که رئیس بعدی آژانس جاسوسی موساد «دیوید بارنیا» معاون کنونی «یوسی کوهن» است.

بارنیا جایگزین یوسی کوهن می‌ شود که از سال 2015 ریاست موساد را به‌ عهده دارد.

بدین ترتیب دیوید بارنیای 56 ساله که سابقه 25 سال حضور در سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی را دارد، به عنوان رئیس جدید موساد منصوب شد.  

نتانیاهو در مراسم سالانه اعطای جایزه نخست وزیری برای افسران ویژه موساد گفت: بارنیا که با نام مستعار «ددی» نیز شناخته می شود، جایگزین مدیر برکنار شده یوسی کوهن خواهد بود.  

 

WhatsApp-Image-2021-05-24-at-17.21.53-640x400

 

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه مدعی شد که اولویت اول بارنیا در سازمان جاسوسی موساد، جلوگیری از ایران برای دست یافتن به سلاح های هسته ای است.  

نتانیاهو ادعا کرد: «این انتصاب‌ ها تا زمانی است که سازمان موساد به تحقق دستاوردها و امنیت اسرائیل ادامه دهند. ماموریت هر یک از اعضای موساد ممانعت از ایران برای  دستیابی به سلاح هسته‌ ای است. این ماموریتی اصلی است.»

«آویخای مندلبلیت» دادستان رژیم صهیونیستی پیشتر حکم داد هیچ مانع قضایی برای انتصاب بارنیا نیست و مشخص شده که کابینه جدید تا زمان پایان کار کوهن تشکیل نخواهد شد.

کوهن در عادی‌ سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی نقش برجسته‌ ای داشت. او به امارات متحده عربی و بحرین سفر کرد.

 

r1M384FK00_206_58_1075_605_0_large

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از برخی گزارش‌ ها نوشت که کوهن با نتانیاهو در سال 2020 برای دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به این کشور رفته است. ریاض تاکنون اخبار مربوط به این سفر را تکذیب کرده است.

دیوید بارنیا کیست؟

دیوید (دِدی) بارنیا در «اشکلون» متولد شد و در «ریشون لزیون» بزرگ شد. پدرش، جوزف برونر (بارنیا) ، که با خانواده اش از آلمان نازی فرار کرد و در سه سالگی به اراضی اشغالی مهاجرت کرده است.

بارنیا در مدرسه شبانه روزی فرماندهی نظامی در تل آویو تحصیل کرد و در سال 1983 در ارتش رژیم صهیونیستی ثبت نام کرد. وی بعداً در آمریکا تحصیل کرد و با مدرک لیسانس از انستیتوی فناوری نیویورک و کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی با مدرک مالی از دانشگاه «پیس» فارغ التحصیل شد. وی سپس به عنوان مدیر بازرگانی در یک بانک سرمایه گذاری در اراضی اشغالی کار کرد.

 

343-1

 

در سال 1996 وی به موساد پیوست، دوره ای را در جمع آوری افسران گذراند و در بخش تزومیت، فرماندهی واحدهای عملیاتی در اراضی اشغالی و خارج از آن خدمت کرد. وی به مدت دو سال و نیم به عنوان معاون رئیس بخش «کِشِت» خدمت کرد. در سال 2013 ، وی به عنوان رئیس بخش تزومیت منصوب شد. در سال 2019  وی به عنوان معاون رئیس موساد منصوب شد. در سال 2021، تصمیم گرفته شد که وی به عنوان رئیس موساد منصوب شود، موقعیتی که انتظار می رود در اول ژوئن سال جاری اجرایی شود.

بارنیا متاهل و پدر چهار فرزند است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.