شب گذشته قدس اشغالی شاهد درگیری شدید فلسطینی ها با اشغالگران بود.

 

به گزارش جماران، وبسایت خبری عربی 21 با انتشار کاریکاتوری درگیری شدید فلسطینیان با نظامیان اشغالگر در مسجد الاقصی را به تصویر کشید.

در توصیح این کاریکاتور آمده است:«سحری شب گذشته جوانان فلسطینی».

هلال احمر فلسطین در بیانیه‌ای از زخمی شدن ۱۰۰ فلسطینی در درگیری فلسطینیان و نظامیان صهیونیست در قدس اشغالی خبر داد.

نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب ضمن یورش به اهالی منطقه «باب العامود» در قدس اشغالی، ده‌ها نفر از آنها را زخمی و چندین نفر را نیز بازداشت کردند.

هلال احمر فلسطین در این باره گزارش داد که در این درگیری، 100 نفر از فلسطینیان زخمی شدند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که نظامیان رژیم اشغالگر «محمد خضر ابوالهوی» و «طارق بکر ابوالهوی» دو جوان 20 و 23 ساله فلسطینی را در باب العامود بازداشت کردند.

منابع فلسطینی می‌گویند که این درگیری‌ میان اهالی قدس و نظامیان صهیونیست کمابیش ادامه دارد و در جریان این درگیری‌ها یکی از خودروهای شهرک نشینان در شهرک «وادی الجوز» در آتش سوخت.

باب العامود یکی از دروازه‌های قدیمی قدس اشغالی است که هدف تجاوزات مکرر نظامیان صهیونیست قرار می‎‌گیرد.

در همین حال، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به حوادث شب گذشته در قدس اشغالی  واکنش نشان داد و  گفت که قدس در برابر رژیم صهیونیستی تسلیم نمی‌شود و سیاست‌های نژادپرستانه آن را نمی‌پذیرد.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تأکید کرد که رخدادهای شهر قدس اشغالی و درگیری مردم فلسطین با نظامیان صهیونیست را پیگیری می‌کند.

هنیه با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد، همه مردم فلسطین باید از مردم قدس حمایت و پشتیبانی کنند؛ زیرا ساکنان این شهر در حال دفاع از مقدسات هستند.

خبرگزاری صفا ضمن نقل این بیانیه، گزارش داد، آنچه هم اکنون در قدس در حال رخ دادن است، تأکیدی بر عربیت، اسلامیت و فلسطینی بودن این شهر است.

هنیه ادامه داد: «قدس در برابر اسرائیل تسلیم نمی‌شود و سیاست‌های فاشیستی آن را نمی‌پذیرد... جنگ قدس، جنگ تمدن، هویت و موجودیت است».

وی با بیان اینکه رخدادهای قدس، جنگ اراده بین یک ملت تحت اشغال و یک رژیم اشغالگر است، خاطر نشان کرد: «ملت ما در قدس، در جنگ اراده و هویت، تنها نیست».

این مسئول حماس تأکید کرد: «ما از سرزمین، مقدسات و مردم آن و هویت عربی و اسلامی آن که اسرائیل در پی نابودی و پایان بخشیدن به آن است، دفاع خواهیم کرد».

هنیه قدس را قطب‌نمایی برای آزادگان فلسطین و جهان توصیف کرد و گفت که ملت فلسطین در این نبرد نیز پیروز خواهند شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد، قدس بخش جدایی‌ناپذیر سرزمین اشغالی فلسطین است و ملت انقلابی آن، ایستاده و صبور هستند، توانایی تحمیل اراده خود را دارند و می‌توانند مانع از تحمیل معادلات صهیونیست‌ها شوند.

 

تظاهرات فلسطینی ها

فلسطینی ها امروز جمعه برای ادای نماز جمعه در قالب تظاهرات و راه پیمایی ها در قدس شریف تجمع کردند.

برخی گروهها، فرماندهان و شخصیت های فلسطینی امروز جمعه را روز خشم و تبدیل قیام قهرمانانه مردمی مردم در قدس اشغالی را به انتفاضه مردمی گسترده تبدیل کنند.

جنبش جهاد اسلامی روز جمعه با صدور بیانیه ای از مردم خواست برای مقابله با رژیم صهیونیستی برای نماز در مسجدالاقصی مبارک و دفاع از آن و مقابله با ورود شهرک نشینان به صحن های شریف آن آماده شدند.

بیانیه جهاد حاکی است: ماه مبارک رمضان فرصتی برای تجدید عهد بر پایداری بر راه حق و تقویت اراده برای مقابله با همه توطئه هایی است که مساله ما را هدف قرار داده است.

جبهه مردمی آزادی بخش فلسطین نیز خواهان مقابله با عملیات یهودی سازی و تحریف بی وقفه تاریخ و بی احترامی به مقدسات و تبدیل مخالفت اسرائیل با هر حق ملی دموکراسی در این شهر به درگیری گسترده شد.

این جبهه افزود:حماسه قهرمانانه مردم در خیابانها،کوچه ها و صحن های مسجد الاقصی در شهر قدس علیه نیروهای اشغالگر و شهرک نشینان ، چهره درخشان و نورانی مقاومت مردم ماست که هیچ گاه در پایتخت ابدی فلسطین متوقف نشده است.

این جبهه هم چنین بر ضرورت پایان سهل انگاری نهادهای رسمی فلسطین در برابر شهر قدس و اهمیت تعیین استراتژی جدیدی برای تقویت پایداری مردم ما و مقابله با تلاشها برای تغییر نمادهای این شهر و تحمیل واقعیت جدید و مقابله با سیاست تخرین منازل در چارچوب طرح های یهودی سازی این شهر مانند الشیخ جراح شد.

این جبهه از نهادهای رسمی خواست طرح نجات سریعی تعیین کرده و برای تقویت مقاومت مردم هرچه سریعتر بودجه ای تعیین کند.

جهاد افزود: ادامه همدستی برخی نظام های عربی و مداخله در مسائل فلسطین به نفع اشغالگران است و دست داشتن در عملیات نفوذ به املاک و زمین ها و ادامه سیاست سکوت کشورهای عربی ،اشغالگران را به تسریع اقدامات یهودی سازی قدس و مسجد الاقصی تشویق می کند.

«احمد بحر» رئیس شورای قانونگذاری نیز خواهان برگزاری انتفاضه اهالی بیت المقدس علیه اشغالگران و شهرک نشینان شد و وحشی گری رژیم آنان را محکوم کرد.

وی از محافل بین المللی و سازمانهای جهانی حقوقی خواست تا به کمک مردم قدس اشغالی آمده و سریعا تجاوزات شهرک نشینان به مردم بی گناه را جنایت دانسته و تروریسم دولتی صهیونیستها را پایان دهند.

«محمد حماده» نامزد فهرست القدس موعدنا نیز ضمن خوشامدگویی به جوانان بیت المقدس گفت این موهبت در این بازه زمانی تاکیدی بر این است که اقدامات اشغالگران برای تحمیل حاکمیت خود بر قدس و الاقصی توهمی بیش نیست و به زودی از بین خواهد رفت.

حماده افزود: اهالی بیت المقدس نمونه م زنده ای برای قدرت خود در انتخاب علیرغم اجبار اشغالگران نشان دادند و زمین را زیر پای اشغالگران آتش خواهند زد و در صورت اقدام اشغالگران در جلوگیری از دست یافتن بر حق خود، روز انتخابات را به صحنه درگیری تبدیل خواهند کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.