وزرای خارجه ترکیه و یونان به طور علنی اختلاف ‌های خود را مقابل دوربین ‌های تلویزیونی و خبرنگاران رسانه‌ ها مطرح ‌کردند

 

به گزارش جماران به نقل از راشا تودی، کنفرانس مطبوعاتی وزیران خارجه ترکیه و یونان پس از یک جلسه مهم در روز پنجشنبه به سرعت به مکانی برای تبادل اتهامات متقابل تبدیل شد که این امر نشان می دهد که دو کشور هنوز مسائل زیادی برای حل و فصل کردن دارند.

به دنبال کاهش جزئی تنش‌ ها «نیکوس دندیاس» وزیر خارجه یونان برای گفت‌ و گو درباره روابط بین دو کشور به آنکارا سفر کرده بود اما دندیاس و «چاووش اوغلو» بر سر مرزهای دریایی، مهاجران و رفتار با اقلیت ‌ها مقابل خبرنگاران اختلاف ‌ها را بیشتر علنی کردند.

پس از آنکه وزیر خارجه یونان، ترکیه را به نقض حق حاکمیت این کشور در مدیترانه شرقی متهم کرد و هشدار داد که در صورت ادامه این اقدام، آنکارا از سوی اتحادیه اروپا تحریم می ‌شود، وزیر خارجه ترکیه به این سخنان واکنش تند نشان داد.

چاووش اوغلو خطاب به همتای یونانی خود گفت: « اگر قرار است چنین اتهام ‌های سنگینی را علیه مردم و کشورم وارد کنید، وظیفه دارم به آنها پاسخ دهم.»

 

EzCRCYVW8AQclMI

 

نیکوس دندیاس: ترکیه نباید به یونان درس دهد!

دندیاس از فعالیت ‌های اکتشافی ترکیه در دریای اژه و مدیترانه شرقی انتقاد کرد و گفت: «ترکیه نباید به یونان درس دهد.»

وی افزود: «موضع یونان روشن است و این نخستین بار نیست که آن را می ‌شنوید. ترکیه در دریای اژه و در مدیترانه شرقی قوانین بین‌ المللی و کنوانسیون دریایی و حتی حقوق حاکمان یونان را نقض کرده است. ترکیه 400 پرواز بر فراز خاک یونان انجام داده است.»

وی تاکید کرد که «بیش از همه باید از اقدامات تحریک آمیز و ایجاد تنش دوری شود؛ چراکه این شرط بهبود روابط ما است.»

اما ماجرا به همین جا ختم نشد. چاووش اوغلو با دفاع از رفتار «شایسته» ترکیه با مهاجران، آتن را متهم کرد که مهاجران را به دریا می ‌اندازد و افزود: «ما هرگز از مسئله مهاجران علیه اتحادیه اروپا یا یونان استفاده نکرده ‌ایم.»

اتحادیه اروپا و ترکیه در مارس 2016 توافق‌ نامه پنج ساله ‌ای را برای جلوگیری از ورود مهاجران به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا امضا کردند. آنکارا خواهان تمدید این توافق‌ نامه است که امکان کاهش قابل توجه عبور مهاجران از خاک ترکیه به اروپا را در ازای دریافت کمک مالی قابل توجهی فراهم کرده است.

با این وجود بروکسل و آتن، از آنکارا انتقاد می ‌کنند که از زمان شیوع ویروس کرونا فرآیند بازپس ‌گیری مهاجران را متوقف کرده است.

چاووش اوغلو همچنین فعالیت ‌های آنکارا در دریای مدیترانه شرقی را «حفاظت از منابع ترکیه و بخش ترک‌ نشین قبرس» توصیف کرد و گفت: «ما در این زمینه اختلاف نظر داریم اما اگر شما اینجا آمده ‌اید که تا ترکیه را متهم کنید، من ملزم به پاسخگویی هستم.»

وی همچنین یونان را به تبعیض علیه اقلیت ترک در خاک خود متهم کرد.

وی گفت: «ما در ترکیه، اقلیت ارتدکس یونان را به عنوان ارتدکس یونان می‌ شناسیم. اما شما ترک‌ های یونان را که خود را ترک می ‌دانند می‌گویید ترک نیستند و فقط مسلمان هستند.»

با وجود درگیری ‌های لفظی اما لحظات آرام ‌تری نیز بین دو وزیر جریان داشت و آنها از یکدیگر به عنوان «دوست» یاد کردند. وزیر خارجه یونان با اشاره به دعوت به افطار از سوی وزیر خارجه ترکیه گفت: «امیدوارم اختلاف نظر ما منجر به لغو دعوت شام نشده باشد. چرا که بسیار گرسنه هستم.»

آنها در نهایت گفتند اختلافات را پای میز مذاکره حل و فصل خواهند کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.