اتحادیه اروپا مقامات دولت چین را تحریم کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، رسما توافق کردند که شماری از مقامات دولت چین را به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور، تحریم کنند. این نخستین بار در 32 سال اخیر است که اتحادیه اروپا دست به چنین اقدامی در برابر چین می ‌زند.

تحریم‌ های تصویب شده شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی چهار فرد چینی و یک نهاد از این کشور است.

قرار است نام‌ های این افراد و نهاد بعدتر در اختیار رسانه ‌ها قرار داده شود.

مطابق این تحریم‌ ها، از این پس شهروندان و شرکت ‌های اروپایی اجازه ارتباط مالی با این افراد و شرکت‌ ها نخواهند داشت.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در این خصوص گفت: «ما از این ابزار جدید تحریم برای دفاع از حقوق بشر استفاده خواهیم کرد همچنان که در مورد الکسی ناوالنی (در روسیه) از آن بهره گرفتیم.»

یک دیپلمات اتحادیه اروپا پیشتر در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفته بود: «این اقدامات محدود کننده علیه نقض جدی حقوق بشر توسط دولت چین اتخاذ می‌ شود. مقام ‌های چینی حقوق بشر را در قبال اقلیت مسلمان اویغور نقض می‌ کنند و باید برای این منظور اقداماتی صورت می ‌گرفت.»

این مقامات، دولت چین را به نقض سیستماتیک حقوق این افراد متهم می‌ کنند، اما چین این اتهامات را بی ‌اساس می‌ خواند.

فعالان و کارشناسان حقوقی سازمان ملل می ‌گویند دست‌ کم یک میلیون مسلمان در اردوگاه ‌های منطقه دورافتاده در غرب «سین کیانگ» بازداشت شده ‌اند. چین همچنین متهم است که این اقلیت مسلمان را تحت شکنجه، کار اجباری و همچنین عقیم ‌سازی قرار می ‌دهد. اتهامی که مقامات پکن آن را رد می ‌کنند.

پیش از این و در واکنش به اقدام تازه اتحادیه اروپا «ژانگ مینگ» سفیر چین در اتحادیه اروپا با هشدار نسبت به ایده اعمال تحریم علیه مقام‌ های چینی گفته بود: «تحریم ‌های مبتنی بر دروغ می ‌تواند به عنوان حمله عمدی به امنیت و توسعه چین تعبیر شود. مسئولیت حفاظت از امنیت و رفاه مردم در چین بر عهده دولت چین است.»

سفیر چین در اتحادیه اروپا در این باره اضافه کرد: ما خواهان تقابل نیستیم و به گفت و گو علاقه‌ مندیم؛ اما اقدام برای تحریم یک نوع تقابل ارزیابی می ‌شود. ما از اتحادیه اروپا می ‌خواهیم که بیشتر در این خصوص بیندیشد و سپس تصمیم بگیرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.