ترامپ با ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری باعث ایجاد اختلاف و چنددستگی جمهوریخواهان شد.

 

به گزارش جماران به نقل از رویترز، در سایه خشم و عصبانیت شدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از نتایج انتخابات ریاست جمهوری که پیشتازی «جو بایدن» رقیب دموکراتش را نشان می دهد، برخی از دوستان جمهوریخواه وی در کنگره بر ضرورت کاهش شدت و تندی سخنان وی تأکید کردند.

در حالی که شمارش آراء در ایالت های سرنوشت ساز«پنسیلوانیا،نوادا، آریزونا، جورجیا و کارولینای شمالی»پس از گذشته سه روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد، جو بایدن کاندیدای دموکرات فاصله خود را با ترامپ همچنان بیشتر می کند و این امر بایدن را به پیروزی قاطع نزدیک می کند.

در این بحبوحه ترامپ ادعاهای مکرر و بی اساسی درباره تقلب در انتخابات مطرح می کند.

در واکنش به اعاهای تقلب توسط ترامپ، «روی بلانت» سناتور جمهوریخواه به خبرنگاران گفت که «در مرحله خاصی» کاخ سفید مجبور می شود که این ادعاها را به دادگاه ببرد و مدارک و ادله ارائه کند.

بایدن در تبلیغات انتخاباتی اش گفت که برای از بین بردن شکاف ها و چند دستگی سیاسی که به شدت عمیق شده است و آمریکا گرفتار آن شده است هر کاری می کند. اما اگر ترامپ بتواند هر چند بخشی از مردم آمریکا را قانع کند که پیروزی بایدن غیرقانونی است، کار بایدن برای از بین بردن اختلافات و شکاف عمیق سیاسی با مانع مواجه می شود.

بر اساس یک نظرسنجی که رویترز/اپسوس انجام دادند و روز پنجشنبه منتشر شد، نزدیک به 30 درصد از جمهوریخواهان ادعای ترامپ درباره پیروزی در انتخابات را می پذیرند این در حالی است که اکثریت آمریکایی ها از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات چنین ادعایی را قبول ندارند.

ترامپ روز پنجشنبه در کاخ سفید گفت که« اگر رای های قانونی شمرده شود من به سادگی پیروز می شود». وی دموکرات ها را به «تلاش برای سرقت انتخابات» متهم کرد اما در این زمینه هیچ مدرکی ارائه نکرد.

برخی از جمهوریخواهان ارشد از ادعاهای ترامپ حمایت کردند. «کیون مکارتی»رهبر اقلیت مجلس نمایندگان به شبکه فاکس نیوز گفت:« رئیس جمهور ترامپ در این انتخابات پیروز شد».

«لیندسی گراهام»رئیس کمیته قضایی در مجلس سنا که یکی از حامیان مهم و قوی ترامپ است نیز گفت که وی آماده است 500هزار دلار به اقدامات حقوقی ترامپ در چندین ایالت کمک کند.

برخی منابع به خبرگزاری رویترز گفتند که کمیته ملی حزب جمهوریخواه در صدد است که 60 میلیون دلار برای حمایت مالی از نبردهای حقوقی ترامپ جمع کند.

ولی جمهوریخواهان دیگری در کنگره اشتیاقی به نبرد طولانی حقوقی ندارند زیرا اگر مشخص شود که بایدن به طور شفاف در انتخابات پیروز شده است  این نبرد بر آمریکا تأثیر می گذارد.

«راب پورتمن» سناتور ایالت«اوهایو» که ترامپ در آن روز سه شنبه به سادگی پیروز شد سخنان «میچ مک کانل» رهبر اکثریت در مجلس سنا را تکرار کرد که گفته بود آراء باید بر اساس قوانین هر ایالتی شمرده شود.

پورتمن با صدور بیانیه ای تأکید کرد که «امیدوارم در سریع ترین زمان ممکن به راه حل نهایی برسیم».

 سناتور« مت رامنی» کاندیدای جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری در سال 2012 مشکلات شکست را درک می کند اما از ادعای ترامپ درباره سرقت انتخابات انتقاد کرد.

رومنی در توئیتر نوشت:چنین اقدامی به مساله آزادی در اینجا(آمریکا) و همه جهان آسیب می زند و احساسات ویرانگر و خطرناکی بر می انگیزد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.