ابتلای ترامپ به کرونا به رغم شوی سیاسی وی مبنی بر اینکه کرونا را شکست داده است اما اکنون مناظره های انتخاباتی وی با بایدن به شدت تحت تأثیر ابتلایش قرار گرفته و بایدن تأکید کرده است که باید مناظره بعدی لغو شود.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، «جو بایدن» کاندیدای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا تأکید کرد که مناظره ای که قرار است روز 15 اکتبر میان وی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی و کاندیدای حزب جمهوریخواه برگزار شود در صورتی که تا آن زمان ترامپ همچنان از بیماری کرونا رنج ببرد نباید برگزار شود.

بایدن به خبرنگاران گفت که در صورتی که ابتلای ترامپ به کرونا ادامه پیدا کند مناظره نباید برگزار شود.

ترامپ بعد از بیرون آمدنش از بیمارستان گفت که حال«وی خوب است»و آماده است که 15 اکتبر با جو بایدن در شهر«میامی» مناظره کند.

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه از بیمارستان«والتر رید» در حومه واشنگتن پس از سه روز درمانش از کرونا در پی مثبت شدن تست وی خارج شد و برای ادامه درمانش به کاخ سفید که خانه رئیس جمهور آمریکا و مقر رسمی اقامت و کار وی به شمار می رود بازگشت.

در همین حال، شبکه خبری ان‌ بی‌ سی اعلام کرد که گزارش‌ ها حاکی از آن است که «ملانیا ترامپ» از ملاقات با همسرش در بیمارستان خودداری کرد، زیرا مایل نبود بادیگاردهایش در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار بگیرند. 

یک منبع ناشناس کاخ سفید گفت که بانوی اول آمریکا در طول دو روز آخر هفته به دلیل نگرانی از سرایت ویروس در انزوا باقی ماند. 

این مقام به ان‌ بی‌ سی گفت: «او مبتلا به کووید19  است. این بیماری مامورانی را که خودروی حامل او را به بیمارستان رانده و کارمندان بیمارستان را که او را به اتاق ترامپ هدایت می‌کرده ‌اند در معرض سرایت ویروس قرار می ‌داد.»  

ملانیا ترامپ در توییتی که روز دوشنبه به اشتراک گذاشت، مراتب حمایتش را از کادر پزشکی و پرستاران ابراز کرده و در ارتباط با وضع مزاجی اش گفت همچنان در خانه استراحت خواهد کرد.  

وی نوشت: «خانواده من از بابت دعاها و حمایت ‌های شما سپاسگزار است. حالم خوب است و به استراحت در خانه ادامه می ‌دهم. از کادر پزشکی و پرستاران در همه جا سپاسگزارم و برای بیماران و کسانی که افراد خانواده ‌شان آماج ویروس شده‌ اند دعا می‌ کنم.» 

این اقدام ملانیا در حالیست که همسرش دونالد ترامپ به دلیل آن که روز یکشنبه در اتومبیل در اطراف بیمارستان از مقابل هوادارانش عبور کرد، مورد انتقاد قرار گرفت زیرا متعاقب آن یک پزشک مرکز درمانی «والتر رید» این عمل او را برای به خطر انداختن سلامت ماموران امنیتی ‌اش «دیوانگی» خواند. 

دکتر «جیمز فیلیپس» که در برنامه‌ های شبکه سی ‌ان‌ ان هم شرکت می ‌کند، نوشت: «ممکن است بیماری به آنها (ماموران امنیتی) هم سرایت کند. ممکن است بمیرند، برای یک «شوی سیاسی». ترامپ دستور داد جانشان را برای این شو به خطر بیندازند.» 

دولت ترامپ روز دوشنبه اهمیت این خطر را ناچیز عنوان کرد و گفت خطر چیزی است که ماموران امنیتی آن را (به عنوان بخشی از کارشان) پذیرفته ‌اند. 

«مارک مدوز» رئیس ستاد کاخ سفید در برنامه «فاکس ‌اند فرندز» شبکه خبری فاکس نیوز گفت ماموران امنیتی ترامپ بیش از پیش از ابزار حفاظت شخصی استفاده کردند، و این که هدف سایرین تنها «بهره‌ برداری» از این موقعیت است. 

مدوز گفت: «مامور امنیتی چطور در این محل قرار گرفته است؟ منظورم این است که ما با بالگرد رئیس جمهور به این جا آمدیم، مامور امنیتی  با او بوده، در اتومبیل او بوده، با وجود این ما با استفاده از وسایل حفاظت شخصی بیشتر از ایمنی آنها (در مقابل آلودگی به ویروس) اطمینان حاصل کردیم.» 

در این میان، «کوری لواندوفسکی» مدیر سابق کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ به برنامه «تودی» ان ‌بی ‌سی گفت که رهبر عملیات سرویس امنیتی (ترامپ) و راننده او برای این ماموریت داوطلب شده بوده‌ اند. 

او گفت: «آنها کار سختی دارند اما مجبور نبوده‌ اند چنین شغلی انتخاب کنند. هردو داوطلب شدند. فکر می‌ کنم میان رئیس جمهور و دو مامور امنیتی داخل خودرو یک حائل شیشه ‌ای بود.» 

اما شبکه خبری سی ‌ان ‌ان از قول یک کاربر امنیتی ناشناس گفت: «این اتفاق هرگز نباید رخ می ‌داد. بی‌ احتیاطی محض بود. نارضایتی از نحوه رفتار با ما جایی که پای این بیماری به میان می ‌آید به پیش از این برمی ‌گردد. ما (ابزار یک ‌بار مصرف) دورانداختنی نیستیم.» 

سرویس ‌های امنیتی و کاخ سفید به تقاضا برای اظهارنظر در این مورد پاسخ نداده‌ اند. 

در این میان، ترامپ در ویدئویی که روز یکشنبه پیش از دور دور در اطراف بیمارستان منتشر کرد در اشاره به ملانیا ترامپ گفت: «با بیماری به خوبی کنار می ‌آید.  ملانیا از من خواست به مناسبت احترامی که برای کشورمان قائل است، برای عشقی که به کشورمان دارد چیزی بگویم. حال هر دوی ما خوب است. ملانیا واقعا با بیماری به خوبی روبرو شد و شما احتمالا می ‌دانید که او قدری از من جوان ‌تر است، فقط کمی.»

از سوی دیگر، روزنامه یو اس ای تودی، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از دستور «دونالد ترامپ» برای متوقف کردن مذاکرات درباره بسته حمایت اقتصادی دوره کرونا انتقاد کرد و گفت که کاخ سفید به طور کامل دچار بی‌ نظمی شده است.

پلوسی در بیانیه ای اعلام کرد: ترامپ امروز چهره واقعی خود را نشان داد و خود را بالاتر از کشور قرار داد. ترامپ منفعت شخصی خود را بر منفعت کشور ترجیح می ‌دهد.

وی افزود: ترامپ با خروج از مذاکرات درباره ویروس کرونا نشان داد که علاقه ای به نابودی این ویروس ندارد. شاید این تصمیم گیری وی ناشی از مصرف داروهای استروئیدی باشد.

پلوسی در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید کرد: روشن است که کاخ سفید کاملا دچار بی‌ نظمی شده است. غم ‌انگیز است که آنها هشدارهای فوری «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو را نادیده می ‌گیرند.

دونالد ترامپ روز سه شنبه از تعویق مذاکرات با اعضای حزب دموکرات در مجلس نمایندگان این کشور درباره طرح حمایت اقتصادی کرونایی تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد.

این در حالی است که موارد ابتلا به کرونا در بیشتر بخش ‌های آمریکا پیش از آمدن فصل آنفلوانزا در حال گسترش است.

ترامپ در توئیتی نوشت: «به نمایندگانم دستور داده ام مذاکره را تا بعد از انتخابات تعویق بیندازند و بلافاصله بعد از این که در انتخابات پیروز شدم یک لایحه حمایتی بزرگ تصویب خواهیم کرد که تمرکز آن بر آمریکایی‌ های سخت کوش و کسب و کار‌های کوچک خواهد بود.»

ترامپ در توئیت دیگری نوشت: پلوسی خواهان 2.4 تریلیون دلار برای کمک به ایالت ‌هایی است که دموکرات ‌ها در مدیریت آنها ضعف دارند و آمار جرائم در آنها بالاست. این مبلغ هیچ ربطی به کووید 19 ندارد.

وی افزود: ما یک پیشنهاد بسیار سخاوتمندانه 1.6 تریلیون دلاری ارائه کردیم و او (پلوسی) طبق معمول با حسن نیت مذاکره نمی‌ کند. من درخواست آنها را رد می ‌کنم.

وی این پیام ها را یک روز بعد از آن عنوان کرد که بعد از ابتلا به کرونا از بیمارستان خارج شد.

روز جمعه 2 اکتبر، تست کرونای دونالد ترامپ و همسرش مثبت اعلام شد. ترامپ برای مداوا به بیمارستان نظامی والتر رید، واقع در شمال واشنگتن منتقل شد و تنها پس از سه روز از بیمارستان مرخص شد و به کاخ سفید برگشت. او قرار است به زودی فعالیت ‌های خود برای انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر را از سر گیرد.

«میچ مک کانل» رئیس اکثریت در مجلس سنای آمریکا هم گفته است با تصمیم ترامپ برای خروج از گفت و گوهای بسته گشایش کرونایی موافق است.

این در حالی است که «جروم پاول» رئیس بانک مرکزی آمریکا سه ‌شنبه اعلام کرد که احیای رشد اقتصادی آمریکا بعد از شیوع کرونا به زمان بیشتری نسبت به آنچه که انتظار می ‌رفت، نیاز دارد.

در پی مخالفت ترامپ با طرح حمایت اقتصادی بازارهای مالی آمریکا امروز چهارشنبه سقوط کردند.

علاوه بر آن که شاخص بازارهای مالی آمریکا کاهش یافت، قیمت طلا نیز یک درصد کاهش پیدا کرد. 

این در حالی است که این بازارها در پی انتشار اخبار خروج ترامپ از بیمارستان شاهد رشد بوده است.

یکی از کارشناسان اقتصادی آمریکایی گفت که بیشتر موج صعودی که هفته اخیر  بازارهای مالی شاهد بوده است به این امید بوده است که طرح حمایت اقتصادی تصویب شود.

بر اساس داده های غیر رسمی، شاخص «داو جونز»1.35 درصد،«استاندارد اند بورز 500» به میزان 1.41 درصد و شاخص«ناسداک»1.58 درصد کاهش پیدا کرد.

بنابراین گزارش، طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز» در 24 ساعت گذشته با ابتلای دستکم ۴۲ هزار و ۶۶۳ مورد جدید، مجموع مبتلایان به کروناویروس در ایالات متحده آمریکا به مرز 7.5 میلیون نفر رسید.

طبق جدیدترین آمار و ارقام دانشگاه «جانز هاپکینز» در ۲۴ ساعت گذشته با ابتلای دستکم ۴۲ هزار و ۶۶۳ مورد جدید، مجموع مبتلایان به کروناویروس در ایالات متحده آمریکا به هفت میلیون و ۴۹۷ هزار و ۸۴۷ نفر رسید.

این آمار و ارقام همچنین نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته، دست‌کم ۶۹۷ نفر دیگر در آمریکا بر اثر ابتلا به «کووید-۱۹» جان خود را از دست دادند تا شمار کلی قربانیان این ویروس ناشناخته در این کشور به ۲۱۰ هزار و ۸۵۲ نفر برسد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.