مرگ قاضی دیوان عالی آمریکا به تنش ها و اختلافات شدید در انتخابات ریاست جمهوری دامن زد.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، به ندرت مرگ شخصیتی در ایالات متحده آمریکا تا این اندازه برای آینده این کشور مهم بوده است.

روث بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان عالی ایالات متحده روز جمعه ۱۸ سپتامبر در سن ۸۷ سالگی پس از دورانی طولانی دست و پنجه نرم کردن با سرطان لوزه‌المعده درگذشت. خبر درگذشت او مانند بمبی در واشنگتن صدا کرد.

این قاضی چپگرا که توانسته بود با موفقیت بر چند سرطان و بیماری‌های دیگری فائق آید، تقریبا به چهره‌ای جاودانه تبدیل شده بود و دست‌کم این امیدواری را در میان دموکرات‌ها (که با هر بار بستری شدن قاضی گینزبرگ در بیمارستان نفس‌ها را در سینه حبس می‌کردند) بوجود آورده بود که می‌تواند تا ژانویه ۲۰۲۱ میلادی یعنی زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا زنده بماند.

اما ۱۸ سپتامبر به گونه‌ای دیگر رقم خورد و اکنون ذی‌نفعان انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی آمریکا در هر دو حزب، باید در کنار دست و پنجه نرم کردن با چالش‌هایی مانند همه‌گیری ویروس کرونا، رکود اقتصادی و تنش‌های حاصل از تبعیض نژادی، تنها ۶ هفته مانده به برگزاری این انتخابات وارد نبرد بر سر تعیین جانشین برای قاضی گینزبرگ و پر کردن کرسی خالی او در دیوان عالی ایالات متحده شوند.

 گینزبرگ در سال ۱۹۹۳ میلادی از سوی بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا برای فعالیت در عالی‌ترین نهاد قضایی این کشور انتخاب شد. او قصد داشت در سال ۲۰۱۶ میلادی پس از پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری، خود را بازنشسته کند. اما شکست کلینتون و در مقابل به قدرت رسیدن «دونالد ترامپ» باعث شد که او با وجود وخیم‌تر شدن وضعیت جسمانی‌اش، همچنان کرسی قضاوت را حفظ کند.

مرگ قاضی گینزبرگ کفۀ ترازو را به نفع محافظه‌کاران آمریکا سنگین کرد و این فرصت را در سنای این کشور در اختیار آنها گذاشت تا بتوانند از میان قضات محافظه‌کار، جانشینی هم‌عقیده با خود را برای این کرسی برگزینند.

دیوان عالی آمریکا متشکل از ۹ قاضی است و دونالد ترامپ از زمان ورودش به کاخ سفید دو قاضی محافظه‌کار را برای این مقام منصوب کرده؛ چنانچه او موفق به انتصاب سومین قاضی برای این مقام بشود آنگاه در مجموع ۶ قاضی محافظه‌کار در مقابل ۳ قاضی چپگرا در بالاترین نهاد قضایی آمریکا حضور خواهند یافت که اتفاقی کم‌سابقه در تاریخ این کشور است.

این موضوع از آن رو نگران کننده است که همه تصمیمات اصلی در ایالات متحده در این دیوان گرفته می‌شود؛ از رای نهایی درباره سقط جنین و قوانین مهاجرتی گرفته تا دریافت کمک‌های درمانی، حق رای و اعلام حرف آخر در صورت وجود ابهام در نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ تصمیماتی که بر سرنوشت مردم آمریکا آنهم برای چند دهه تاثیر می‌گذارند.

اکنون در اردوگاه جمهوریخواهان آمریکا امید دوباره‌ای قوت گرفته است. دونالد ترامپ می‌تواند با انتصاب قاضی جدید، انگیزه جمهوریخواهان را در هفته‌های آخر مبارزات انتخاباتی تقویت کند و بخت خود را برای پیروزی در هماورد ۳ نوامبر افزایش دهد. این کار بخصوص برای جلب نظر اوانجلیست‌های آمریکا که همواره خواستار لغو حق سقط جنین بودند، ضروری به نظر می‌رسد.

به‌طور معمول روند انتصاب یک قاضی جدید برای دیوان عالی، دو تا سه ماه طول می‌کشد. قضات عالی آمریکا از سوی رئیس جمهور معرفی می‌شوند اما این سنای آمریکاست که باید به فرد پیشنهاد شده رای اعتماد بدهد.

دموکرات‌ها عمدتا طرفدار این دیدگاه هستند که جانشین قاضی گینزبرگ در سال ۲۰۲۱ میلادی توسط برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تعیین شود. برخی سناتورهای جمهوریخواه نیز اعلام کرده‌اند که مخالف تعیین قاضی جدیدی برای دیوان عالی قبل از برگزاری انتخابات ۳ نوامبر هستند، اما به نظر می‌رسد که بسیاری از هم حزبی‌هایشان دیدگاه متفاوتی دارند.

انتخاب سریع نهمین قاضی همچنین از آن رو برای جمهوریخواهان اهمیت دارد که چنانچه ابهامی در نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری به‌وجود آید، آن گاه کار تعیین تکلیف درباره نتیجه انتخابات به دیوان عالی واگذار خواهد شد. در این حالت چنانچه نهمین قاضی وجود نداشته باشد، این خطر وجود دارد که ۸ قاضی حاضر با دادن رای مساوی ۴-۴ بار دیگر سرنوشت انتخابات این کشور را به بن‌بست بکشانند.

در همین حال، نتایج تازه ‌ترین نظرسنجی انتخابات آمریکا نشان می‌ دهد «جو بایدن» کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با اختلاف 9 امتیاز در «آریزونا» و 17 امتیاز در مین از رئیس جمهور جلوتر است.

نتایج نظرسنجی منتشر شده توسط «نیویورک تایمز و دانشکده سیه نا» نشان می‌دهد بایدن تقریباً 10 امتیاز بیشتر از ترامپ از حمایت رای دهندگان احتمالی در آریزونا برخوردار است. براساس این نظرسنجی، بایدن 49 درصد حمایت مردم آریزونا در مقایسه با 40 درصد رئیس جمهور ترامپ را به دست آورد.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می ‌دهد که بایدن با یک اختلاف حیرت انگیز 17 امتیازی در ایالت «مین» از ترامپ پیشتاز است و توانست 55 درصد آرای این ایالت را به خود اختصاص دهد و این درحالی است که ترامپ 38 درصد آرای مین را از آن خود کرد.

این نظرسنجی که بین 10 تا 15 سپتامبر انجام شده است همچنین نشان دهنده رقابت تنگاتنگ بین بایدن و ترامپ در کارولینای شمالی است به گونه‌ ای که بایدن 45 درصد و ترامپ 44 درصد تنها با یک امتیاز اختلاف آرای این ایالت را بدست آوردند. 

نتایج نظر سنجی‎ های دیگر نیز نشان می‌ دهند ترامپ در رقابت‌ های انتخاباتی وضعیت خوبی در ایالت فلوریدا ندارد و این در حالی است که این ایالت در انتخابات 2016 به ترامپ رای داده بود.

تایج نظرسنجی دانشگاه «مانموث» حاکی از آن است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در رقابت با جو بایدن نامزد حزب دموکرات در ایالت فلوریدا از او عقب تر است. بر اساس این گزارش، جو بایدن موفق به کسب 50 درصد از حمایت افکار عمومی در این ایالت شده و میزان حمایت رای دهندگان از ترامپ به 45 درصد رسیده است.

بر پایه این نظرسنجی میزان رضایت عمومی و کلی از عملکرد ترامپ در فلوریدا با سقوطی بی سابقه به کمتر از 41 درصد رسیده و میزان نارضایتی از رئیس جمهور آمریکا در این ایالت در حال حاضر به بیش از 51 درصد می رسد و این بیشترین میزان نارضایتی از ترامپ در فلوریدا طی نزدیک به چهار سال گذشته است. در مقابل میزان رضایت مردم فلوریدا از بایدن به 47 درصد و نارضایتی به 44 درصد رسیده است. در حالی که بایدن حمایت 70 درصدی رنگین پوستان این ایالت را در اختیار دارد، این رقم برای ترامپ به کمتر از 22 درصد رسیده است. همچنین میزان حمایت رای دهندگان لاتین تبار از بایدن نیز به 58 درصد رسیده و این رقم برای ترامپ کمتر از 32 درصد است.

علاوه بر این، نظرسنجی جدید «ان بی سی نیوز-ماریست» نیز حاکی از آن است که جو بایدن و دونالد ترامپ رقابت بسیار نزدیکی در ایالت فلوریدا دارند. بر اساس این گزارش، ترامپ در راهبرد انتخاباتی خود اهمیت زیادی برای ایالت فلوریدا و کسب آراء این ایالت قائل شده است، اما حال شرایط و تحلیل بافت جمعیتی ایالت فلوریدا که در گزارش پولیتیکو مورد بررسی قرار گرفته است، نه تنها نتایج نظرسنجی‌ ها در ارتباط با پیشی گرفتن بایدن را تائید می‌ کند، بلکه فراتر از آن اوضاع دشوارتری را برای ترامپ به تصویر می کشد.

بایدن از سال 1996 کاندیدای دموکرات برای ریاست جمهوری نشده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.