جمهوری ‌خواهان عمدتا از تضاد میان بیانیه‌ های رسمی ترامپ در اوایل شیوع ویروس کرونا و اظهارات خصوصی ‌اش به روزنامه نگار افشاگر در تایید خطر این بیماری، دفاع کردند.

 

به گزارش جماران، سناتورهای جمهوری ‌خواه عمدتا از تضاد میان بیانیه‌ های رسمی دونالد ترامپ در اوایل شیوع ویروس کرونا و اظهارات خصوصی ‌اش به «باب وودوارد» روزنامه نگار افشاگر در تایید خطر این بیماری، دفاع کردند. 

سناتور «کوین کریمر» روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «این مرا ناراحت نمی‌ کند.» 

سناتور ایالت داکوتای شمالی گفت: «فکر نمی ‌کنم به کسی دروغ گفته باشد. او شخصی امیدوار، پرجهش و مثبت است. وخامت آن (ویروس کرونا)، وقتی اوضاع روشن ‌تر شد، او را هم تحت تاثیر قرار داد.» 

اما اظهارات ترامپ در مورد کووید19 در ابراز خوشبینی ‌اش در مورد این که ویروس «ناپدید خواهد شد» سخت در تضاد بود. 

برای نمونه، دستگاه رهبری ترامپ درصدد برآمد مدارس را با حضور کودکان در فصل پاییز بگشاید، چرا که رئیس جمهور همین اخیرا گفت: «این چیز تمام خواهد شد. مثل همه چیزهای دیگر از بین می ‌رود.» 

در گرماگرم اظهارات ترامپ آمریکا درگیر مبارزه با دومین موج شیوع کرونا است. 

سناتور کریمر گفت که هدف ترامپ «امیدوار کردن مردم به جای ناامیدی بوده است» هرچند کارشناسان پزشکی گفته ‌اند چنین اظهاراتی هیچ کمکی برای متقاعد کردن مردم به جدی گرفتن بیماری نکرد.  

قرار است کتاب وودوارد موسوم به «خشم» از امروز در کتاب ‌فروشی ‌ها به فروش گذاشته شود. در این کتاب گفته شده دونالد ترامپ از روز 28 ژانویه توسط مشاور امور امنیتی ‌اش از وجود کووید19 به عنوان «بزرگ‌ ترین خطر امنیت ملی» در طول ریاست جمهوری اش مطلع شده بود. 

ترامپ در یک مکالمه ضبط ‌شده تلفنی در روز 7 فوریه به گزارشگر واشنگتن پست گفت: «این یک (ویروس) مرگبار است، باب.» او به باب وودوارد گفته بود که کارشناسان معتقدند ویروس نه تنها از طریق تماس جسمی بلکه از راه هوا منتقل می ‌شود. 

ترامپ در ادامه به وودوارد گفته بود که «تنها نفس می ‌کشی و سرایت می ‌کند. این خیلی پیچیده است. موضوع حساسی است. از شدیدترین نوع آنفولانزا هم مرگبارتر است.» 

در همین حال، ترامپ در انظار دموکرات‌ ها را متهم می‌ کرد که از همه گیری کرونا به عنوان یک «جعل» سیاسی برای تعطیل اقتصاد و تضعیف موقعیت او در انتخابات ماه نوامبر استفاده می ‌کنند. او در چند مورد در کنفرانس‌ های خبری و توییت ‌هایش کووید 19 را به آنفولانزای معمولی تشبیه کرد.

ترامپ در کارزارهای انتخاباتی ‌اش در هفته‌ های اخیر در سالن‌ های بسته با هوادارانی که اغلب ماسک نداشتند، بار دیگر دموکرات ها را برای پوشیدن ماسک به تمسخر گرفت. این در حالی است که چند بار درطول تابستان از مردم آمریکا خواسته بود به عنوان بخشی از وظیفه ملی‌ شان نسبت به یکدیگر از ماسک صورت استفاده کنند.  

ترامپ در مکالمه دیگری در روز 19 مارس با وودوارد اذعان داشت که این بخشی از راهبرد او در برخورد با ویروس کرونا بود که برای اجتناب از وحشت عمومی آن را «کم ‌اهمیت جلوه دهد». 

سناتور «لیندزی گراهام» نیز ضمن دفاع از این راهبرد ترامپ گفت رای‌دهندگان باید توجه بیشتری به اقدامات دستگاه رهبری در مورد ویروس کرونا نشان دهند. 

گراهام به هافینگتن پست گفت: «فکر نمی‌ کنم او می ‌بایست روی صفحه تلویزیون ظاهر شده و فریاد بکشد همه ما خواهیم مُرد.» اما او این نکته را نادیده می ‌گیرد که فاصله زیادی میان این سناریو و آن چه ترامپ در مورد بیماری گفته وجود دارد. 

گراهام گفت: «اقدام رئیس‌جمهور ترامپ در تعطیلی اقتصاد درست بوده است.»  

«جو بایدن» کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، ترامپ را به دلیل اظهاراتش به وودوارد به باد انتقاد گرفته و گفته واکنش رئیس جمهور به بحران کرونا «نادیده گفتن وظایف (ریاست جمهوری)» بوده است. 

بایدن در نطقی در محل جنرال موتورز در «وارن» میشیگان گفت: «او (ترامپ) می‌ دانست این ویروس مرگبار است. بسیار مرگبارتر از آنفولانزاست. او می ‌دانست و عامدا آن را کم ‌اهمیت جلوه داد. از آن بدتر، به مردم آمریکا دروغ گفت. او عامدا و به قصد درباره خطری که ماه ‌ها کشور را در معرض تهدید قرار داده بود، دروغ گفت.»  

معاون سابق ریاست جمهوری افزود: «او به این اطلاعات دسترسی داشت. می ‌دانست تا چه اندازه خطرناک است و درحالی که این بیماری مرگبار ملت ما را آماج خود قرار داده بود، به قصد، از انجام وظایفش کوتاهی کرد.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.