توافق عادی ‌سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی با واکنش ‌های متفاوت بین المللی مواجه شد.

 

به گزارش جماران، قطار عادی سازی یا به عبارت دقیق ‌تر، رسمیت یافتن روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، همانطور که از پیش هم مشخص بود، به ایستگاه بحرین رسید.

در این میان شوی تبلیغاتی دونالد ترامپ کامل شد. بی تردید این شوی سیاسی آمریکا تنها مصرف انتخاباتی دارد و می‌ توان آن را در راستای طرح‌ هایی چون معامله قرن، طرح الحاق کرانه باختری، ضمیمه شدن بخش‌ هایی از جولان اشغالی، انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و اکنون نیز عادی سازی روابط با کشورهای عربی ارزیابی کرد.

دیشب ترامپ در پیامی توئیتری خبر عادی‌ سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و بحرین را اعلام کرد.

او در توئیت خود نوشت: «امروز یک گشایش تاریخی دیگر اتفاق افتاد! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و پادشاهی بحرین به توافقی برای صلح رسیدند. بحرین دومین کشور عربی است که ظرف 30 روز با اسرائیل صلح می‌ کند.»

«برایان هوک» فرستاده مستعفی دولت آمریکا در امور ایران هم در واکنش به توافق اخیر بحرین و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط دوجانبه مدعی شد: «این توافق‌ ها به منزله آغازی برای پایان مناقشه اعراب و اسرائیل در تاریخ ثبت خواهد شد».

پیش ‌تر رسانه ‌های صهیونیست در این باره گزارش داده بودند اما هیچ مقام رسمی از کشورهای درگیر حاضر به موضع ‌گیری نشده بود.

به این ترتیب بحرین دومین کشور عربی حوزه خلیج فارس است که با رژیم صهیونیستی به توافق می ‌رسد. ماه گذشته میلادی کاخ سفید خبر امضای توافقنامه ‌ای میان رژیم صهیونیستی و امارات را منتشر کرده بود.

در رسانه ‌ها و محافل سیاسی بین ‌المللی تلاش دونالد ترامپ برای برقراری رابطه میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عرب خلیج فارس بخشی از کارزار او برای بهبود شانس خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تلقی می ‌شود. به خصوص او می ‌تواند با اطمینان بیشتری روی رای مسیحیان انجیلی آمریکا که به لحاظ مذهبی، تقویت مواضع و قدرت رژیم صهیونیستی را دنبال می ‌کنند، حساب کند. 

عادی ‌سازی مناسبات رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه یکی از محورهای سیاست خاورمیانه ‌ای دولت ترامپ بوده است.

«خالد بن حمد آل خلیفه» مشاور سیاسی شاه بحرین نیز مدعی شد: توافق صلح در امنیت، ثبات و شکوفایی منطقه نقش خواهد داشت.

آل خلیفه در توئیتی نوشت: این توافق پیام مثبت و تشویق‌ کننده‌ ای برای ملت است مبنی بر این که صلح عادلانه و جامع با مردم فلسطین بهترین راه و منفعت واقعی برای آینده اسرائیل و آینده ملت‌ های منطقه است.

وی که کشورش به نادیده گرفتن حقوق اکثریت متهم است، با توجیه عادی ‌سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی مدعی شد: بحرین رویکرد همزیستی با همه کشورها را اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است.

اما جمعیت الوفاق بحرین با محکوم کردن اقدام این کشور برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرد: موضع رژیم آل خلیفه برای عادی‌ سازی روابط با رژِیم اسرائیل مشروعیت ندارد

متن این بیانیه بدین شرح است:

{یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاءَ تُلْقُونَ إِلَیْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَقَدْ کَفَرُوا بِمَا جَاءَکُمْ مِنَ الْحَقِّ}.

تاکید می نماییم موضع رژیم بحرین در خصوص عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، موضعی است که دو طرف در آن فاقد مشروعیتند، چرا که رژیم بحرین حائز هیچ مشروعیتی برای امضای توافق با صهیونیست ها نیست و رژیم صهیونیستی نیز رژیمی فاقد مشروعیت است.

توافق بین رژیم استبدادی بحرین و رژیم غاصب صهیونیستی، خیانتی بزرگ به اسلام و عربیت است و خروج از اجماع عربی، اسلامی و ملی می باشد.

همچنین تاکید می نماییم همه ملت بحرین از هر دین، مذهب و از هر طیف فکری، سیاسی و اجتماعی، همگی بر تعهد خود به فلسطین و عدم قبول رژیم صهیونیستی متفقند و تا آزادی آخرین ذره از خاک فلسطین در کنار آن می ایستند.

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به وضوح برخلاف خواست و اراده ملت بحرین است و انقلابی علیه عقیده اساسی آن مبنی بر رد و عدم قبول اشغال فلسطین می باشد، این اقدام با ارهاب صهیونیستی و به رسمیت شناختن حق قتل، شکنجه و به مهاجرت کشاندن برادران دینی، عرب و شرکایمان در انسانیت، منسجم و منطبق است.»

جمعیت «عمل اسلامی» (امل) بحرین در بیانیه‎ ای به اعلام عادی سازی کامل روابط منامه و تل آویو واکنش نشان داد و این اقدام آل خلیفه را «جنایت» و «بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه» برشمرد.

جمعیت «عمل اسلامی» (امل) بحرین در واکنش به عادی سازی کامل روابط منامه و تل آویو اعلام کرد که ریشه‌های خیانت آل خلیفه در حق امت به دوران مزدوری و نوکری انگلیس استعمارگر و خوش خدمتی به آن بر می‌گردد و این هزینه‌ای است که انگلیس برای آنها به بار آورده تا حاکم بحرین باشند.

جمعیت عمل اسلامی افزود: انگلیسی‌ که فلسطین را به باندهای صهیونیست بخشید، اکنون بحرین را تقدیم گروهی از دزدان و راهزنان کرده است.

جمعیت امل بحرین تاکید کرد که ملت‌ها حق دارند بر اراضی خود حاکمیت داشته باشند و سرنوشت خود را تعیین کنند.

جمعیت عمل اسلامی افزود: رژیم صهیونیستی و رژیم آل خلیفه در تعامل با ساکنان اصلی خود، شهرک سازی و سرکوبگری و نابودی هویت تاریخی و جعل تاریخ و به کارگیری تروریسم، وجه تشابه دارند.

در ادامه بیانیه آمده است: گره خوردن سرنوشت آل خلیفه به سرنوشت رژیم صهیونیستی، یک پایان پیش بینی شده برای در پیش گرفتن خیانت، جدایی از ملت‌ها، خوش خدمتی به استعمارگران و توطئه علیه امت عربی و اسلامی است.

جمعیت عمل اسلامی از ملت ‌های جهان عرب و اسلام و همه آزادگان جهان خواسته که این جنایت را محکوم کنند و برای متوقف کردن آن از کانال‌های دیپلماتیک و قانونی، فشار بیاورند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید اعلام برقراری روابط دیپلماتیک میان بحرین و رژیم صهیونیستی، آن را اقدامی ننگین و خفت بار از سوی بحرین دانست که آرمان فلسطین و چندین دهه مبارزات و تحمل رنج و مصیبت مردم فلسطین را در قربان گاه انتخابات آمریکا ذبح می کند.

در این بیانیه آمده است: بدون تردید مردم مظلوم و حق طلب فلسطین و مسلمانان آزاده جهان هرگز عادی سازی روابط با رژیم غاصب و یاغی اسرائیل را نخواهند پذیرفت و این اقدام ننگین در حافظه تاریخی ملت مظلوم و ستمدیده فلسطین و ملتهای آزاده جهان تا ابد باقی خواهد ماند.

دولت بحرین در خطایی بنیادین به جای کسب مشروعیت از مردم خود متاسفانه با پشت کردن به آنان و با اقدامی خفت بار به دامن رژیم اشغالگر قدس پناه آورده و آرمان فلسطین شریف را قربانی انتخابات داخلی آمریکا نموده است.

حاکمان بحرین از این پس شریک جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان منبع تهدید دائمی امنیت در منطقه و جهان اسلام و ریشه دهه‌ها خشونت، کشتار، جنگ، ترور و خونریزی در فلسطین مظلوم و منطقه خواهند بود.

قطعا نتیجه این اقدام دولت بحرین تنها خشم فزاینده و نفرت ماندگار مردم مظلوم فلسطین، مسلمانان و ملل آزاده جهان خواهد بود.

در بند پایانی این بیانیه ضمن هشدار به هرگونه ایجاد ناامنی رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج‌فارس، مسئولیت تمامی عواقب هرگونه اقدامی در این ارتباط متوجه دولت بحرین و دیگر دولتهای همراه شده است.

 «حسین امیرعبدالهیان» دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین ‌الملل نیز در توئیتی  برقراری رابطه بحرین با رژیم صهیونیستی را «خیانت برزگ به آرمان و مردم فلسطین» توصیف کرده و رهبران امارات را دعوت کرده که «جاده صاف ‌کن ‌طرح‌ های صهیونیستی در منطقه نباشند.»

«عبدالفتاح سیسی» رئیس جمهور مصر با انتشار توئیتی از این توافق استقبال کرد. امارات نیز از این تصمیم بحرین برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی استقبال کرده است.

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس هم در بیانیه ‌ای از اقدام بحرین برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی استقبال کرده و آن را «خبر بسیار خوب» توصیف کرده است.

اما تشکیلات خودگردان فلسطینی به تصمیم بحرین برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی  واکنش نشان داده و این اقدام را «خیانت» به آرمان مردم فلسطین دانسته است.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین هم اعلام کرد به دستور محمود عباس سفیر فلسطین در بحرین برای مشورت فراخوانده شد.

«حازم قاسم» سخنگوی گروه حماس با محکوم کردن این توافق گفته است بحرین با کشوری وارد توافق شده است که به مردم فلسطین حمله می ‌کند.

یک سخنگوی دیگر حماس نیز گفته است٬ «واکنش ملایم» کشورهای عربی به موضوع عادی‌ سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی باعث شد یک کشور عربی دیگر با این کشور وارد توافق عادی‌ سازی روابط شود.

«داوود شهاب» مسئول دفتر اطلاع رسانی جنبش جهاد اسلامی  هم اعلام عادی سازی روابط میان بحرین و رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

این عضو مطرح جهاد اسلامی گفت توافق بحرین و رژیم صهیونیستی بیانگر قیمومیت آمریکا بر حکومت بحرین است.

وی خاطر نشان کرد پادشاه بحرین(حمد بن عیسی آل خلیفه) و حکومت وی تحت فرمان و دستورات آمریکا عمل می کنند.

شهاب تاکید کرد این توافق، سقوط سیاسی جدید بود و البته پس از آنکه اتحادیه عرب سردمدار خروج از اجماع عربی شد، قابل انتظار بود.

سازمان آزادیبخش فلسطین نیز از این اقدام بحرین به عنوان خیانت به آرمان ملت فلسطین یاد کرد.

«صائب عریقات» رئیس کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» نیز این توافق را اعلام رسمی پذیرش معامله قرن خواند.

«ایاد نصر» سخنگوی جنبش فتح فلسطین هم گفت، فتح پاسخ این اقدام خیانتکارانه را با تقویت وحدت ملی خواهد داد.

وی تأکید کرد، علیرغم تمام خیانت‌ها، ملت فلسطین همچنان از آرمان خود دفاع خواهد کرد.

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین، توافق سازش بحرین را خیانت به آرمان فلسطین خواند و در ادامه به عادی‌سازی برای بازگرداندن وحدت داخلی، بازگذاشتن دست مقاومت، تعلیق شناسایی اسرائیل، لغو توافق اسلو و ملحقات آن و ایجاد شبکه روابط با احزاب و قوای عربی در منطقه برای محاصره عادی‌سازی و ائتلاف‌های عربی با رژیم اسرائیل فراخواند.

«طلال ابوظریفه» عضو دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک به «المیادین» گفت، این توافق خنجر زدن به پشت ملت فلسطین و نقض آشکار طرح صلح عربی است.

جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین ضمن محکوم کردن این اقدام بحرین، اعلام کرد، سرسپردگی حاکمان عرب از آمریکا و نادیده گرفتن حقوق فلسطینی، آنطور که گمان می‌کنند از تخت سلطنتشان محافظت نمی‌کند و تاریخ حرف خود را به کسانی که به ملت و امت خود خیانت کرده‌اند، زده است.

کمیته‌های مقاومت فلسطین هم سازش بحرین را خیانت خواند و اعلام کرد، امت اسلام باید در برابر کسانی که خون شهدا و تاریخ امت را فروخته‌اند، به پا خیزد.

این کمیته‌ها در ادامه خواستار خروج فوری سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» از اتحادیه عرب شد.

جنبش «الاحرار» فلسطین هم در واکنش اعلام کرد، همه به حقیقت روابط و سرسپردگی سیستم‌های مزدور آگاهند و آلت دست دولت آمریکا و دشمن صهیونیستی هستند.

جنبش مقاومت مردمی فلسطین ضمن محکوم کردن این اقدام، آن را جانبداری آشکار از جبهه دشمن با ملت فلسطین خواند.

این جنبش تصریح کرد، اقدام مذکور نشان دهنده موضع امت اسلام نیست و خروج از اجماع امت به شمار می‌رود.

جنبش انصارالله یمن با محکوم کردن اقدام آل خلیفه در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تاکید کرد این رژیم به زودی بهای سنگینی برای این خیانت خود پرداخت خواهد کرد.

جنبش انصارالله یمن تاکید کرد رژیم هایی که به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هروله(شتاب) می کنند، نماینده ملتهای خود نیستند و بهای سنگینی برای این خیانت خود پرداخت خواهند کرد.

دفتر سیاسی انصارالله در بیانیه خود اعلام کرد ما از اعلام عادی سازی روابط میان نظام بحرین و دشمن اسرائیلی ابراز شگفتی نمی کنیم.

این بیانیه افزود پیوستن علنی بحرین به قطار عادی سازی روابط از نظامی که تحت قیمومیت آمریکا و اسرائیل است، عجیب نیست.

این جنبش با اشاره به خنجرهای خیانت پنهان و آشکار رژیم های عربی به مسئله فلسطین تاکید کرد ما بار دیگر بر حمایت خود از ملت فلسطین در مبارزه خود برای بازیابی کرامت و حاکمیت دولت خود و رهایی از نظام خیانت تاکید می کنیم.

محمد علی الحوثی یکی از رهبران جنبش انصارالله هم تاکید کرد اقدام حکومت بحرین، خیانت و جنایت علیه فلسطین و شهدا و مقدساتش است.

کنگره مردمی یمن هم اعلام کرد ما عادی سازی روابط میان بحرین و دشمن صهیونیستی را به شدت محکوم می کنیم.

شبکه الجزیره هم گزارش داد وزارت خارجه یمن اقدام حکومت بحرین در عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل را محکوم کرد.

وزارت خارجه یمن اعلام کرد عادی سازی تنها در صورت بازگرداندن حقوق به صاحبانش بر اساس طرح صلح عربی امکان دارد.

وزارت  خارجه ترکیه هم امروز شنبه تصمیم بحرین برای برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه ترکیه می ‌گوید اقدام بحرین «ضربه تازه ‌ای» به تلاش‌ ها برای دفاع از مساله فلسطین وارد خواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: این اقدام باعث تشویق رژیم صهیونیستی به تداوم اقدامات نامشروع در قبال فلسطین و همچنین دائمی کردن اشغال سرزمین‌ های فلسطینی خواهد شد.

کشورهای عربی تاکنون به دلیل مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطینی ‌ها از ارتباط ‌گیری و همکاری با این رژیم خودداری کرده بودند.

مصر نخستین کشوری بود که در دوران ریاست جمهوری «انور سادات» در سال 1979 با رژیم صهیونیستی رابطه دوستانه برقرار کرد، در سال 1994 اردن با رژیم صهیونیستی به توافق رسید.

به گزارش کاخ سفید، دونالد ترامپ پس از گفت‌ وگوی تلفنی با پادشاه بحرین، «حمد بن عیسی آل خلیفه» و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی این خبر را توییت کرده است.

قرار است روز سه ‌شنبه آینده در مراسمی در کاخ سفید و با حضور مقام ‌‌های ارشد سه کشور برقراری مناسبات رسمی میان امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی عملی شود.

دو هفته پیش «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا در پیامی توئیتری گفته بود که پشت درهای بسته با پادشاه و ولیعهد بحرین دیدار و گفت ‌وگو کرده است.

خبرگزاری دولتی بحرین پس از این نشست گزارش داد که پادشاه این کشور بر اهمیت تشدید تلاش ‌ها برای پایان ‌دادن به مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی تاکید کرده است.

با عادی ‌سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی، این کشور چهارمین کشور عربی و دومین کشور حاشیه خلیج فارس است که به صورت علنی با تل ‌آویو روابط خود را عادی می ‌کند.

منابع صهیونیستی فاش کردند روابط میان بحرین و اسرائیل از 25 سال پیش آغاز شده و مخفیانه در جریان بوده است.

بنابراین باید گفت:

- پذیرش این خفت تاریخی در عمل ثابت کرد بحرین همچنان مستعمره آمریکا و سعودی است.

-با این اقدام آل خلیفه راه رابرای پیوستن سعودی به توافقات امارات اسرائیل هموارتر کردند.

-ال خلیفه بشدت از ناحیه معارضه بحرینی هراسناک است و با این اقدام در واقع کوشید تا بقای حکومت دیکتاتوریش را تثبیت کند.

- این اقدام در واقع هدیه انتخاباتی آل خلیفه برای ترامپ است

- مساله عادی سازی روابط با اسرائیل این روزها به معیاری برای شناسایی «گاو های شیرده ترامپ» در منطقه تبدیل شده است

- از این پس مسئولیت هرگونه ناامنی در خلیج فارس در اولین نگاه متوجه امارات و بحرین خواهد بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.