چین در اقدامی تلافی جویانه در پی تحریم شماری از مقامات این کشور توسط آمریکا به دلیل سرکوب اویغورها، چند مقام آمریکایی را تحریم کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از رویترز، مقامات آمریکایی تحریم شده چند تن از مخالفان جدی سیاست‌های چین، یعنی سناتور «مارکو روبیو»، سناتور «تد کروز»، «کریس اسمیت»، نماینده کنگره و نیز «سام براونبک»، نماینده آمریکا برای آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هستند. هر سه این قانون‌گذاران ارشد جمهوری‌خواه و نیز دیپلمات ارشد آمریکایی از جمله منتقدان سرسخت رفتار سرکوبگرانه دولت پکن علیه اقلیت مسلمان اویغور در استان غربی «سین کیانگ»به شمار می‌روند.

تحریم‌های دولت پکن همچنین بر کمیسیون اجرایی کنگره ایالات متحده در مورد چین نیز اعمال خواهد شد. این کمیسیون پارلمانی آمریکا مسئولیت نظارت بر وضعیت حقوق بشر در چین را بر عهده دارد.

دولت چین تصمیم جدید خود علیه مقامت آمریکایی را «تحریم‌های متناسب» نامیده، اما هدف و کیفیت این تحریم‌ها را به طور مشخص اعلام نکرده است.

«هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که تصمیم دولت چین «در پاسخ به اقدامات نادرست ایالات متحده» گرفته شده است. وی امروز دوشنبه در نشست خبری عادی خود تأکید کرد: «ما از ایالات متحده می‌خواهیم که بلافاصله تصمیم نادرست خود را پس بگیرد و از اظهارات و اقدامات مداخله‌جویانه در امور داخلی و آسیب رساندن به منافع چین دست بردارد .»

خانم هوآ همچنین هشدار داد که دولت چین بسته به تحولات آینده در این زمینه «واکنش‌های دیگری» نشان خواهد داد.

پنجشنبه گذشته، واشنگتن از ممنوعیت صدور روادید آمریکا و مسدود کردن دارایی‌های چندین مقام چینی در این کشور به دلیل نقض حقوق اویغورها در منطقه سین ‌کیانگ خبر داده بود. «چن کوانگو» رئیس حزب کمونیست استان سین کیانگ یکی از مقام‌های چینی است که نامش به تازگی در این سیاهه تحریم آمریکا قرار گرفته است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.