دیوان عالی آمریکا درباره فرار مالیاتی ترامپ رئیس جمهور آمریکا حکمی صادر می کند که می تواند تأثیر زیادی بر انتخاب دوباره وی به عنوان رئیس جمهور آمریکا بگذارد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوان عالی آمریکا اعلام کرد که امروز حکم مهمی درباره مخالفت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با انتشار اظهارنامه مالیاتی خود و تفسیر بسیار مبهم او از چارچوب مصونیت ریاست جمهوری صادر می کند.

ناظران پیش بینی می کنند که حکم دادگاه بازتاب های سیاسی پر سر و صدایی در واشنگتن خواهد داشت و تأثیر سرنوشت سازی بر انتخاب دوباره ترامپ برای یک دوره دیگر به عنوان رئیس جمهور این کشور خواهد گذاشت.

ترامپ به عنوان غول املاک سابق حاضر نیست اسناد ثروت خود و اظهارنامه مالیاتی اش را تحویل قانونگذاران و بخش قضایی  آمریکا بدهد بر خلاف همه روسای جمهور پیش از او از دهه هفتاد قرن گذشته تا کنون اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر نکرد با علم به اینکه این عرف قانون نیست و او مجبور نیست چنین کاری را بکند.

ترامپ این بهانه را مطرح کرد که اظهارنامه مالیاتی اش در حال حسابرسی است و آن را پس از پایان حسابرسی منتشر می کند اما این کار را نکرد.

کمیته هایی در مجلس نمایندگان که در کنترل دموکرات ها رقبای ترامپ هستند از او خواستند که اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کند، همچنین مدعی العموم در نیویورک نیز از وی خواست این کار را بکند اما ساکن کاخ سفید این درخواست ها را رد کرد بنابراین نزاع قضایی میان دو طرف به راه افتاد و به دیوان عالی کشیده شد.

ترامپ میلیاردر  که برای دور دوم انتخابات ریاست جمهور بار دیگر خود را کاندید کرد ثروت خود را به عنوانی یکی از دلایلش برای توانش جهت رهبری آمریکا  عنوان می کند اما شفاف نبودنش گمانه زنی ها درباره حجم کنونی ثروتش را تغذیه می کند زیرا میان پست ریاست جمهوری اش و امپراتوری املاکی اش تنقاض منافع وجود دارد.

اهمیت حکم دادگاه از این جهت بسیار مهم است که چند ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر صادر می شود و این یعنی اگر حکم دادگاه بر خلاف میلش صادر شود،چیزی که ترامپ قبل از انتخابش تلاش کرد آن را پنهان کند در اوج تبلیغات انتخابات برای انتخاب دوباره اش، فاش می شود.

اما پرونده دومی که دیوان عالی به آن رسیدگی می کند مربوط به چارچوب مصونیتی است که رئیس جمهور آمریکا در زمانی که در قدرت قرار دارد، از آن برخوردار است.

در حالی که ترامپ می گوید این مصونیت مطلق است و وکلای مدافعش بر ضرورت حمایت رئیس جمهور از هر گونه«فشاری»تأکید می کنند تا بتواند فارغ از هر گونه فشاری به ماموریت خود در پست اش بپردازد، دموکرات ها بر این باورند که همه مردم در برابر قانون مساوی هستند و نباید این مصونیت برای ترامپ راه فراری بگذارد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.