دونالد ترامپ و تیم او به روش هایی متناقض و گمراه کننده، بارها تغییر جهت داده اند، تا جایی که لفاظی آنان درباره این موضوع کاملا غیرقابل باور شده است.

 

به گزارش جماران، تلویزیونی ان بی سی نیوز در گزارشی نوشت: بر اساس اظهارات پنج مقام دولتی ارشد سابق و کنونی دولت ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور  شهادت  سردار سپهبد«قاسم سلیمانی» را 7 ماه قبل صادر کرده بود.

ان بی سی نیوز در ادامه نوشت: بر اساس گفته این پنج مقام، دونالد ترامپ گفته بود چنانچه افزایش حملات ایران به کشته شدن یک آمریکایی ختم شود، نیروهای آمریکایی مجازند قاسم سلیمانی را ترور کنند. این مقامات گفتند دستور رئیس جمهور در ماه ژوئن با این شرط همراه بود که خود ترامپ چراغ سبز نهایی عملیات شهادت سلیمانی را بدهد.

در این گزارش آمده است که این تصمیم، این مسئله را روشن می سازد که چرا ترور سردار سلیمانی یکی از گزینه هایی بود که ارتش آمریکا دو هفته قبل، برای پاسخ دادن به حمله گروه های نیابتی ایران در عراق در اختیار ترامپ قرار داد. در این حمله یک پیمانکار آمریکایی کشته شد.

در گزارش ان بی سی نیوز آمده است:اما این زمانبندی توجیه دولت ترامپ برای  شهادت سلیمانی در روز 3 ژانویه را تضعیف می کند. مقامات دولت ترامپ ( مدعی شده اند) گفته اند سلیمانی در حال برنامه ریزی برای اجرای حملات قریب الوقوع بود.

در این گزارش آمده است: مقامات اطلاعاتی آمریکا چندین سال است که تحرکات سردار سلیمانی را از نزدیک رصد می کردند. زمانی که ترامپ وارد کاخ سفید شد، مایک پمپئو که نخستین رئیس سیا در دوران ترامپ بود به رئیس جمهور تأکید کرد رویکردی تهاجمی تر علیه سلیمانی اتخاذ کند. پمپئو اطلاعاتی را به ترامپ ارائه کرده بود که به گفته یکی از این مقامات ارشد دولت آن را «تهدیدات جدی» توصیف کرد که «تحقق نیافته اند.»این پنج مقام آمریکایی گفتند ایده  شهادت سلیمانی در گفت و گوهای سال 2017 مطرح شد که ژنرال مک مستر مشاور وقت امنیت ملی ترامپ با سایر مقامات دولت داشت، گفت و گوهایی که به راهبرد کلان امنیت ملی رئیس جمهور ارتباط داشت.این دیدگاه زمانی جدی شد که مک مستر جای خود را به «جان بولتون» داد. بولتون در ماه آوریل ترامپ را ترغیب کرد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار دهد. ایران هم در اقدامی تلافی جویانه ارتش آمریکا را یک سازمان تروریستی خواند.

در این گزارش ادعا شده است که ایران در ماه اکتبر بیش از ده راکت به پایگاه های آمریکایی شلیک کرد. آمریکا کتائب حزب الله را مقصر دانست. مقامات نظامی آمریکایی در عراق گفتند راکت هایی که ایران به نیروهای آمریکایی شلیک کرده با گذشت زمان پیشرفته تر شده اند.بعد از حمله به سفارت آمریکا در بغداد، دو هفته قبل مارک اسپر ، وزیر دفاع مجموعه ای از گزینه ها را در اختیار رئیس جمهور گذاشت، از جمله شهادت سلیمانی. اسپر مزایا و معایب این عملیات را توضیح داد اما آشکارا گفت که او از شهادت سلیمانی حمایت می کند.

در ادامه این گزارش آمده است: در یک جلسه بعد از آن، مقامات نظامی تعداد تلفات مرتبط با هر گزینه را ارزیابی کردند و به رئیس جمهور نشان دادند که شهادت سلیمانی در فرودگاه بین المللی بغداد در اواخر شب تلفات کمتری نسبت به دیگر گزینه ها خواهد داشت.ایران نیز در اقدامی تلافی جویانه به پایگاه های آمریکایی در عراق حمله کرد اما هیچ کس در این حمله کشته نشد.

بهانه های واهی

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی عنوان کرد ، افراد مسئولان تامین امنیت سفارتخانه آمریکا در بغداد گفته اند هیچ گزارشی درباره وجود تهدیدی آنی ضد سفارتخانه در بغداد دریافت نکرده اند با این حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت می تواند این موضوع را افشا کند که معتقد است چهار سفارتخانه امریکا در خارج با تهدید آنی مواجه بودند.

 

ارتباط بین ترور سردار سلیمانی و استیضاح ترامپ 

در همین حال، ام اس ان بی سی  نیز در گزارشی نوشت: توضیح یا صحیح تر بگوییم، توضیحات رسمی کاخ سفید برای حمله هوایی که منجر به  شهادت ژنرال ایرانی، قاسم سلیمانی شد را دیگر نمی توان جدی گرفت. دونالد ترامپ و تیم او به روش هایی متناقض و گمراه کننده، بارها تغییر جهت داده اند، تا جایی که لفاظی آنان درباره این موضوع کاملا غیرقابل باور شده است.

اما نکته قابل بررسی، ثبت کردن مورد اخیر در جریان بی انتهای دروغ های رئیس جمهور نیست. یک تمرین پیچیده «مچ گیری» هم نیست. آنچه که اهمیت دارد، کنار آمدن با این موضوع است که چرا رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 3 ژانویه، خود را در خطر جنگ انداخت، و آیا ترامپ با این تصمیم، منافع سیاسی خود را بالاتر از منافع امنیت ملی قرار داد؟

هفته گذشته، وال استریت ژورنال گزارش داد در پی این حمله هوایی ، رئیس جمهور به «همکاران گفت برای مقابله با ژنرال سلیمانی از سوی سناتورهای جمهوریخواه تحت فشار قرار گرفته است؛ افرادی که به آنان به عنوان حامیانی مهم در محاکمه آتی استیضاح سنا نگاه می کند.» 

نیویورک تایمز نیز اوایل این هفته مورد مشابهی را گزارش داد: او به همکاران گفت که می خواست حمایت جمهوریخواهان جنگ طلب را در سنا طی محاکمه آتی استیضاح ، حفظ کند، سناتور تام کاتن از آرکانزاس را به عنوان نمونه نام برد، اگرچه آنها از پیش از کریسمس، درباره ایران سخن نگفته بودند.

این البته دقیقا همان نوع سناریو است که نباید رخ دهد. زمانی که فرمانده کل نیروهای مسلح در حال تصمیم گیری درباره مرگ و زندگی است، که خطر نه تنها جنگ بلکه بی ثباتی بیشتر خاورمیانه را در پی دارد، نباید درباره این موضوع فکر کند که فرمانش چگونه می تواند به دفاع محاکمه و استیضاح او کمک کند.

بی شک، همانگونه که هفته پیش مطرح کردیم، این پیچیدگی ش کنایه آمیزی را به شرایط می افزاید: بخشی از دلایل استیضاح ترامپ، قرار دادن منافع سیاسی بالاتر از منافع امنیت ملی بود. اگر آخرین گزارش صحیح باشد، این موضوع باعث شد ترامپ تصمیم دیگری اتخاذ کند که منافع سیاسی اش را بالاتر از منافع امنیت ملی قرار می دهد.

این ممکن است به عنوان بنیان یک بحران دیگر در کاخ سفید عمل کند؛ بحرانی که تیم ترامپ برای پاسخگویی به آن آمادگی ندارد، زیرا قادر به ارائه یک پاسخ استوار، صادقانه، و صریح به اساسی ترین سوالات نیست: دقیقا چرا رئیس جمهور فرمان این حمله را صادر کرد؟

هرچه ترامپ و تیمش بیشتر با این موضوع گلاویز شوند، باور اینکه دلیل پذیرفتن خطر جنگ از سوی رئیس جمهور، نگرانی او درباره بحران استیضاح است، آسان تر می شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.