در حالی که ترکیه اعلام کرد که تروریست های اروپایی داعش باید به کشورهای خود بازگردانده شوند اما در مقابل، اروپایی ها حاضر به پذیرفتن این تروریست ها نیستند.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، در حالی که ترکیه اعلام کرد که تروریست های اروپایی داعش باید به کشورهای خود بازگردانده شوند اما در مقابل، اروپایی ها حاضر به پذیرفتن این تروریست ها نیستند.

انگلیس و بلژیک امروز بار دیگر بر استدلال و موضع خود اصرار ورزیدند که اتباع آن‌ها که در سوریه و عراق برای داعش جنگیده‌اند باید در جایی که مرتکب جنایت شده‌اند، محاکمه شوند.

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه روز شنبه هفته جاری اعلام کرد که آنکارا اعضای دستگیرشده گروه داعش را به کشورهای زادگاهشان باز می‌گرداند. انگلیس و بلژیک اما خواهان محاکمه و پذیر‌فتن اتباع داعشی در خاک خود نیستند.

وزیر کشور ترکیه ضمن انتقاد از «انفعال» کشورهای اروپایی در این زمینه گفت: «این برای ما قابل قبول نیست. غیرمسئولانه نیز هست.» وی همچنین تاکید کرد که کشورش هتلی برای اعضای داعش نیست.

سویلو بار دیگر امروز دوشنبه، ۱۳ آبان تاکید کرد: «ترکیه اعضای زندانی داعش را حتی اگر حق شهروندی آن‌ها سلب شده باشد به کشورهایشان باز می‌گرداند.»

وی در واکنش به نظر بلژیک و انگلیس برای محاکمه این افراد در جایی که جرم مرتکب شده‌اند گفت: «فکر می‌کنم این یک شکل جدید از قوانین بین‌الملل باشد.»

ترکیه ماه گذشته پس از آغاز عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه، تعدادی از اعضای فراری داعش را دستگیر کرد.

سیاست بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس تاکنون این بوده است که از بازگشت تروریست های داعش و همسرانشان جلوگیری کنند. تنها در چند مورد این کشورها فرزندان برخی از اعضای داعش را پذیرفته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در یک بیانیه کتبی گفت: «اولویت ما، ایمنی و امنیت انگلیس و افرادی است که در اینجا زندگی می‌کنند.»

این بیانیه اضافه می‌کند: «کسانی که برای داعش جنگیده‌اند یا از آن حمایت کرده‌اند باید تا جایی که ممکن است به‌خاطر جنایت‌هایشان در مناسب‌ترین حوزه قضایی محاکمه شوند که اغلب در منطقه‌ای خواهد بود که در آن جرم را مرتکب شده‌اند.»

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در این بیانیه تاکید کرده است: «ما با شرکای بین‌المللی خود همکاری می‌کنیم تا به مسائل مرتبط با  تروریست های خارجی از جمله پیگیری محاکمه آن‌ها به‌دلیل اقدام‌های تروریستی خارج از مرزها بپردازیم.»

از سوی دیگر وزارت کشور انگلیس نیز در مطلبی که وبسایت این وزارتخانه منتشر کرده به مجموعه‌ای از اقدام‌های ممکن اشاره کرده است تا از بازگشت افرادی که برای امنیت ملی انگلیس خطرناک ارزیابی می‌شوند، جلوگیری شود. از جمله این اقدام‌ها لغو ملیت انگلیسی برای افرادی که تابعیت دوگانه دارند، است.

وزارت خارجه بلژیک نیز در گفت‌وگو با یورونیوز تاکید کرد که موضع این کشور همچنان محاکمه تروریست های داعش در نزدیکی مکانی است که جنایت مرتکب شده‌اند.

محاکمه حتما باید در شرایط عادلانه و مطابق با قوانین بین‌المللی در محل وقوع جرم انجام شود.

سخنگوی این وزارتخانه افزود: «این موضوع باید حتما در شرایط عادلانه و مطابق با قوانین بین‌المللی انجام شود. مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و بلژیک مطمئن است که این راه حلی است که ضمن رعایت حقوق متهم، خطرات برای جامعه ما را به حداقل می‌رساند.»

قدرت‌های اروپایی گفت‌وگوهایی را با مقامات عراقی آغاز کرده‌اند تا تروریست هایی که در سوریه نگهداری می‌شوند در عراق محاکمه شوند اما این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است.

مقام‌های کرد گفته‌اند که پس از عملیات ترکیه در شمال سوریه، حدود ۸۰۰ داعشی از اردوگاه‌های تحت کنترل آن‌ها گریخته‌اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.