یک تحلیلگر صهیونیست مدعی شد: «اسراییل که سه سالی بود خود را در سمت پیروزِ ماجرا می دید، اکنون در می یابد که دارد می بازد یا دست کم رها شده است.»

به گزارش سرویس بین الملل جماران؛ بن کاسپیت در یادداشتی در المانیتور، نوشت: «اعلامیه ناگهانی ترامپ درباره خروج فوری از سوریه، ضربه ای مرگبار بود بر امیدها و انتظارات اسراییل در جبهه شمالی.»

وی افزود: «یک مقام بلندپایه دفاعی اسراییل به المانیتور اذعان کرد: «ما بطور کامل تنها مانده ایم، موازنه راهبردی قدرت، در برابر چشم ما دگرگون می شود. آدم های بد می بَرند و آدم های خوب ما را ترک می کنند. اکنون اسراییل تقریبا باید خودش به تنهایی با محور نیرومند ترکی- روسی- ایرانی برخورد کند.»»

تحلیلگر صهیونیست تصریح کرد: «اسراییل سرانجام از خواب بیدار می شود و این یک گذر دردناک است. اما برای ترامپ که زمانی خود را طرفدار دوآتشه صهیون- اگر نگوییم خود مسیح- نشان میداد، تنها چندلحظه لازم بود تا راه خودش را از اسراییل جدا کند.»

کاسپیت نوشت: «یک منبع نظامی اسراییل به المانیتور گفت: «درست است که این سیاست از زمان باراک اوباما آغاز شد اما ما امید داشتیم که با آمدن ترامپ همه چیز وارونه شود. این بسیار دلسردکننده است چرا که آمریکایی ها تصمیم گرفته اند که بیش از این پلیس جهان نباشند تا خود جهان تصمیم بگیرد که خودش را بدون یک نیروی پلیس، اداره کند.»»

وی در ادامه نوشت: «این دگرش در منطقه، اسراییل را وادار می کند که طرح هایش را دگرگون کند، تصوراتش را بازسنجی کرده و برای سناریوهایی آماده شود که دیربازی است بایگانی شده بودند. یکی از این سناریوها، جنگیدن در بیش از یک جبهه در آینده نزدیک است.»

کاسپیت مدعی شد: «اسراییل که سه سالی بود خود را در سمت پیروزِ ماجرا می دید، اکنون در می یابد که دارد می بازد یا دست کم رها شده است. اکنون ارتش اسراییل و احتمالا تا حدی هم کردها، تنها نیروهایی هستند که در برابر تجاوز ایران و حزب الله می ایستند.»

تحلیلگر صهیونیست ادعا کرد: «اسراییل بر این باور است که اگر یورشی از ایران در کار باشد، از قلمرو این کشور نخواهد بود. رهبری ساختار دفاعی اسراییل تاکید کرده که اگر چنین چیزی رخ دهد، اسراییل اجازه نخواهد داد که ایران در پشت نیابتی های گونه گونش پنهان شود و از پذیرش مسوولیت طفره برود. اسراییل بر این باور است که ایران هم این را می داند.»

وی در ادامه اذعان کرد: «اسراییل، حفاظت شده ترین کشور در جهان است اما مشکل این است که تاکنون هیچ سامانه ای نمی تواند موشک های کروز ایران را ردیابی و هدف قرار دهد. اخیر به صنایع پیشرفته نظامی اسراییل دستور داده شده تا تلاش شان برای یافتن یک راه حل را شدت بخشند اما این به زمان نیاز دارد و پیشنهادهایی مطرح شده که تا حل این مشکل، اسراییل بویژه زیرساخت های حیاتی و حساس اش همچون تاسیسات ذخیره سازی آمونیا در دماغه حیفا، ذخایر سوخت و سایت های ذخیره دیگر مواد حساس را تعطیل کند.»

کاسپیت در پایان نوشت: «رییس پیشین ستاد ارتش اسراییل، گابی اشکنازی، در مصاحبه ای با معاریو در آستانه جنگ یوم کیپور گفت: «آریل شارون پیوسته هشدار می داد که اسراییل نباید خودش را در خط مقدم جنگ با ایران قرار دهد. نتانیاهو این قاعده اساسی را شکست و ایران را بعنوان تهدید نهایی اسراییل به شمار آورد و به یک اهرم انتخاباتی تبدیل کرد. ده سال است که نتانیاهو به قدرت بازگشته و هنوز قرار است جلوی تلاش هسته ای ایران گرفته شود حال آنکه تهران بیش از هر زمان دیگری بر منطقه مسلط شده و اسراییل به تنهایی در معرض این تهدید است. نتانیاهو که از سامان دادن به اشتباهات یک دهه گذشته ناتوان مانده، چه بسا به زودی از تصویر خارج شود.»»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.