رئیس جمهور ترکیه امروز پنجشنبه اروپایی ها را تهدید کرد که اگر حمله به سوریه را «اشغالگری» بدانند کشورش 3.6 میلیون پناهنده سوری را به اروپا می فرستد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز پنجشنبه اروپایی ها را تهدید کرد که اگر حمله به سوریه را اشغالگری بدانند کشورش 3.6 میلیون پناهنده سوری را به اروپا می فرستد.

اردوغان تأکید کرد: درها را باز می کنیم و 3.6 میلیون پناهنده سوری را به سمت شما می فرستیم.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست اعضای حزب عدالت و توسعه در آنکارا درباره دخالت نظامی جدید کشورش در سوریه به نامه «چشمه صلح» اظهار داشت: هدف عملیات چشمه صلح حفاظت از تمامیت ارضی و سیاسی سوریه است. هم اکنون یک چهارم این کشور در اشغال گروه های تروریستی قرار دارد. در عملیات چشمه صلح به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم به غیرنظامیان آسیبی وارد شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از زمان آغاز عملیات چشمه صلح تاکنون 109 تروریست به هلاکت رسیدند، گفت: صد سال به دنبال آن بودند که ترکیه را به حل مشکلات داخلی مشغول کنند و آن را انجام دادند. 

اردوغان در ادامه تصریح کرد: ترکیه دیگر کشوری غرق شده در حل مشکلات داخلی‌اش نیست. برخی خواستند به وسیله گروه تروریستی داعش کشورمان را به خاک و خون بکشند. 

وی تصریح کرد: ما دوستدار مردم سوریه هستیم. گروه‌های تروریستی داعش و ی.پ.گ را که به دنبال اشغال سوریه هستند نابود خواهیم کرد. ما مشکلی با برادران کرد‌مان نداریم. ما این عملیات را برای نجات آن ها از ظلم آغاز کردیم. 

اردوغان تاکید کرد: همه از این موضوع مطمئن باشند که ترکیه پس از کنترل این منطقه، اجازه ظهور مجدد تروریست‌های داعش را نخواهد داد. این اطمینان را به همه دنیا می‌دهیم. 

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: ترکیه هیچ وقت از گروه‌های تروریستی در سوریه استفاده نکرده، برعکس به مبارزه با آنان پرداخته است. با عملیات چشمه صلح، برگ زرین دیگری به تاریخ پرافتخار خود خواهیم افزود!

اردوغان افزود: در چارچوب مبارزه با داعش بیش از 77 هزار نفر از 151 کشور را ورود ممنوع اعلام کردیم. 7600 نفر که از 102 کشور وارد ترکیه شده بودند از کشور اخراج شدند. 851 نفر هم اکنون در مراکز ارجاع اتباع خارجه به سر می برند. 

وی گفت: آغوش ما برای همه؛ چه عرب، چه کرد و چه از اقشار دیگر که همین الان صفوف پ.ی.د را ترک کنند و برای دفاع از خانه و کاشانه، روستا، شهر و ناموس خود اقدام کنند، باز است. ترکیه در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش 17 هزار نفر را که بسیاری از آنان تبعه خارجی بودند دستگیر کرده است. 

اردوغان تاکید کرد: در عملیات چشمه صلح به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم به غیرنظامیان آسیبی وارد شود. در مدت کوتاهی آرامش و امنیت تمام منطقه از منبج تا مرز عراق را برقرار کرده و ابرهای سیه که از 8 سال پیش بر سر مردم سوریه سایه افکنده اند را کنار می زنیم. ترکیه چشم به اراضی، اموال و ملک کسی ندوخته است. ارتش ملی سوریه(گروه های مسلح مورد حمایت آنکارا) که به همراه ترکیه است نیز چنین نیتی ندارد.

وی گفت: آنهایی که از شجاعت کافی برای رویارویی با نظامیان ما برخوردار نیستند، با حمله به غیرنظامیان چهره واقعی خود را نشان می دهند. ابتدا به مناطق مسیحی نشین سوریه خمپاره انداخته و سپس با گفتن اینکه ترکیه غیرنظامیان را بمباران می کند سعی در تحریک مردم کردند. کسانی که بمب انداخته شمایید. 

او در ادامه تصریح کرد: به تمام کشورهای عضو ناتو از جمله آمریکا خطاب می کنم؛ ما ترکیه و عضو ناتو هستیم. وقتی ترکیه به عنوان عضو ناتو مورد هدف قرار می گیرد، شما نمی توانید و حق ندارید، سکوت کنید. ما حتی خیلی پیشتر از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 تلاش کردیم که مسائل و مشکلات این کشور را از طریق دیپلماتیک و با تضمین رعایت حقوق تمامی اقشار، حل کنیم. 

اردوغان تاکید کرد: ما به هر جایی که رفتیم، صلح، امنیت و آرامش را با خود به ارمغان بردیم. هدف ما از این عملیات برون مرزی، جلوگیری از ایجاد کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی کشورمان است. اگر عملیات ما را یک «اشغال» بنامید، کار ما آسان است؛ ما درها را باز کرده و 3.6 میلیون پناهجوی سوری را برای شما می فرستیم. 

رئیس حزب عدالت و توسعه گفت: کسانی که چشم به روی تحولات سوریه بسته و تنها از ترکیه انتقاد می کنند را به عقل سلیم، اخلاق و وجدان فرا می خوانیم. ما در سوریه با برادران کرد خود مبارزه نمی کنیم، بلکه با گروه های تروریستی مبارزه می کنیم. نیروهای ترکیه تنها نیرویی هستند که به صورت مشروع در خاک سوریه حضور دارند!

اردوغان در حالی از مشروعیت حضور نیروهای ترکیه در سوریه دم می زند که ارتش کشورش بدون اجازه و موافقت دولت مشروع سوریه در سوریه دخالت نظامی کرده است و دمشق نیز این دخالت نظامی را اشغالگری اعلام کرده و تأکید کرده است با آن مقابله می کند. 

وی در ادامه گفت: اردوغان: هم اکنون پذیرای 300 هزار کرد که از کوبانی (عین العرب) به ترکیه آمده اند، هستیم. ما دوستدار مردم سوریه هستیم. گروه‌های تروریستی داعش و ی.پ.گ را که به دنبال اشغال سوریه هستند نابود خواهیم کرد. عملیات چشمه صلح در آینده سوریه نقش خواهد داشت، بدین وسیله سوریه از وجود تروریست ها پاکسازی خواهد شد. 


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.