حضور فدریکا موگرینی در کوبا در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده سفر مقامات اروپایی به کوبا و ارتباطات گسترده تجاری و اجتماعی و فرهنگی بین کوبا و اتحادیه اروپا را مورد نقد شدید قرارداده است.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، «فدریکا موگرینی» نماینده اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، دوشنبه در هاوانا در نشست مشترک کوبا و اروپا شرکت می کند.

حضور فدریکا موگرینی در کوبا در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده سفر مقامات اروپایی به کوبا و ارتباطات گسترده تجاری و اجتماعی و فرهنگی بین کوبا و اتحادیه اروپا را مورد نقد شدید قرارداده است.

همتای فدریکا موگرینی در این نشست، وزیر خارجه کوبا، «برونو رودریگز» خواهد بود. محور اصلی گفتگوها در این نشست روی تفاهم نامه های سیاسی و قراردادهای تجاری متمرکز خواهد بود. یکشنبه رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر خارجه کوبا در هاوانا دیدار کرد.

نزدیکی دیپلماتیک اتحادیه اروپا و کوبا در حالی است که کاخ سفید در دو سال گذشه چندین بار تحریم های جدیدی علیه این کشور آمریکای مرکزی وضع کرده است.

هرچند «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا به بیش از پنج دهه قطع روابط دیپلماتیک بین کوبا و آمریکا پایان داد اما «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به محض ورود به کاخ سفید این کشور همسایه جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا را یکی از اصلی ترین دشمنان کشورش خواند و رابطه دیپلماتیک را متوقف کرد. «آلبرتو ناوارو» سفیر کوبا در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا می گوید روابط بین اتحادیه و کوبا هیچ گاه تا این اندازه گسترده نبوده است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا اعلام کرد دیدار فدریکا موگرینی از کوبا تنها به روابط با این کشور محدود نمی شود و بحران ونزوئلا و نگرانی های اتحادیه اروپا در این باره را نیز دربرمی گیرد. هاوانا مهم ترین حامی منطقه ای دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری، ونزوئلا است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.