مهم‌ترین پرسش ناظر بر چالش برگزیت مربوط به مرز بین اتحادیه اروپا و انگلیس است. موضوعی محوری که از آن به عنوان «بک‌استاپ» یاد می‌شود. این همان پرسشی است که سرانجام باعث شکست «ترزا می» نخست وزیر پیشین انگلیس و کناره‌گیری او شد.

به گزارش جماران، خبرگزاری آلمان در گزارشی نوشت: فرصت زیادی تا زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی نمانده است. این در حالی است که پرسش‌های اصلی همچنان بی‌پاسخ مانده‌اند. نخست‌وزیر جدید انگلیس خواستار تجدید مذاکره با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت شده است.    

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس نامه‌ای برای «دونالد توسک» رئیس شورای اتحادیه اروپا ارسال کرده و بر خواست خود مبنی بر تجدید مذاکرات بین اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر خروج این کشور از این اتحادیه تاکید کرده است.

این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مذاکرات دوباره بر سر برگزیت را الزامی نمی‌بینند.

روز ۳۱ اکتبر، موعد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا فرا می‌رسد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس اعلام کرده است که این کشور در موعد تعیین شده، اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

جانسون تاکید کرده است که عدم کسب توافق با اتحادیه اروپا نیز مانعی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نخواهد بود. موضوعی که مخالفان بسیاری حتی در خود انگلیس دارد. پافشاری جانسون برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در موعد تعیین شده در شرایطی صورت می‌‌گیرد که برای بسیاری از پرسش‌های اصلی، پاسخی وجود ندارد.

دو پرسش محوری

مهم‌ترین پرسش ناظر بر چالش برگزیت مربوط به مرز بین اتحادیه اروپا و انگلیس است. موضوعی محوری که از آن به عنوان «بک‌استاپ» یاد می‌شود. این همان پرسشی است که سرانجام باعث شکست «ترزا می» نخست وزیر پیشین انگلیس و کناره‌گیری او شد.

موضوع "بک‌استاپ" بر سر تعیین مرز است. در صورت عدم کسب توافق دو امکان بیشتر برای کشیدن این خط مرزی وجود ندارد. یا باید این مرز از میان خاک ایرلند بگذرد و ایرلند شمالی را از جمهوری ایرلند جدا کند، یا باید بین ایرلند شمالی و انگلیس کشیده شود.

اتحادیه اروپا و ساکنان دو ایرلند مخالف آن هستند که این مرز بین دو ایرلند شمالی و جنوبی کشیده شود. انگلیس نیز مخالف آن است که مرز بین ایرلند شمالی و مابقی انگلیس کشیده شود.

تا روز ۳۱ اکتبر کمی بیش از دو ماه فرصت باقی است و انگلیس هنوز پاسخ روشنی برای این معضل بزرگ ندارد.

پرسش دوم، ناظر به حق اقامت آن دسته از شهروندان اتحادیه اروپا می‌شود که در خاک انگلیس سکونت دارند. آیا این شهروندان می‌باید خاک انگلیس را ترک کنند؟

 

تهدید بوریس جانسون

بوریس جانسون تهدید کرده است که هرگاه اتحادیه اروپا تن به مذاکره مجدد بر سر مسائل مورد اختلاف ندهد، انگلیس بدهی‌ها و الز‌ام‌های مالی خود به اتحادیه اروپا را پرداخت نخواهد کرد.

نخست‌وزیر انگلیس در عین حال گفته است که در صورت عدم کسب توافق بین بریتانیا و اتحادیه اروپا، آن دسته از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که اخیرا به انگلیس آمد‌ه‌اند، باید خاک این کشور را ترک کنند. به این ترتیب، سایر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که سا‌ل‌ها در انگلیس سکونت داشته‌اند، می‌توانند در این کشور بمانند.

این در حالی است که به باور تحلیلگران تفاوت قائل شدن بین او دو دسته از شهروندان کشورهای اروپایی ساکن انگلیس از منظر حقوقی مشکلات اجرایی خواهد داشت.

سخنگوی دولت انگلیس گفته است که موازین و مقررات جدیدی برای سفر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به انگلیس تصویب خواهد شد. سکونت خارجیان در انگلیس از این پس همچون مدل استرالیا بر اساس سیستم امتیازدهی خواهد بود.

در انگلیس الزام ثبت ساکنان وجود ندارد. بر اساس ارزیابی‌ها بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا در انگلیس سکونت دارند که از آن بین تنها یک میلیون نفر رسما اقامت خود را ثبت کرده‌اند. بر اساس اظهارات وزیر کشور انگلیس تغییر آشکاری تا پایان سال ۲۰۲۰ در این وضعیت روی نخواهد داد. همین موضوع نیز بر پیچیدگی معضل اقامت در انگلیس خواهد افزود.

نخست‌وزیر انگلیس در عین حال تاکید کرده است که این کشور به‌رغم محدود بودن فرصت موجود، آمادگی برداشتن گام‌های سریع را دارد. بوریس جانسون در ارتباط با برگزیت ظرف روزهای آینده برای دیدار با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، عازم برلین و پاریس خواهد شد.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا ضمن تایید خبر دریافت نامه بوریس جانسون، از ابراز نظر پیرامون این نامه خودداری کرده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.