مرکل در کنفرانس مطبوعاتی در برلین در واکنش به سخنان نژادپرستانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا علیه چهار زن عضو کنگره آمریکا، با این زنان اعلام همبستگی کرد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم علیه نژاپرستی رئیس جمهور آمریکا موضع گرفته و آن را محکوم کرد.

مرکل در کنفرانس مطبوعاتی در برلین در واکنش به سخنان نژادپرستانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا علیه چهار زن عضو کنگره آمریکا، با این زنان اعلام همبستگی کرد.

مرکل در این کنفرانس مطبوعاتی  در واکنش سخنان ترامپ علیه چهار عضو موکرات خارجی تبار کنگره که از آنها خواسته بود آمریکا را ترک کنند، گفت که این گونه اظهارت«قدرت آمریکا را تضعیف می کند».

صدراعظم آلمان افزود:« اشخاصی که از ملیت های مختلف هستند در قدرتمند شدن ملت آمریکا سهیم هستند و در نهایت این گونه سخنان باعث تضعیف قدرت ایالات متحده آمریکا می شود.»

وی با محکومیت این سخنان نژادپرستانه  رئیس جمهور آمریکا، با زنانی که ترامپ به آنها حمله کرد اعلام همبستگی کرد.

پیش از این نخست وزیر انگلیس نیز  به توهین نژادپرستانه رئیس جمهور به اعضای خارجی کنگره آمریکا را واکنش نشان داد و آن را غیرقابل قبول دانست.

سخنگوی«ترزا می» نخست وزیر انگلیس گفت که می بر این باور است که زبانی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در سلسله توئیت هایی طی روز یکشنبه هفته گذشته درباره مجموعه ای زنان دموکرات عضو کنگره آمریکا به کار برد« هرگز قابل قبول نیست».

ترامپ در چند توئیت با اشاره به «زنان دموکرات ترقی خواه عضو کنگره» اشاره کرد و منظورش نیز گروهی از زنان جوان آزادی خواه که دارای آرای زیادی هستند و برای نخستین بار وارد مجلس نمایندگان آمریکا شدند مانند «الکسندریا اوکاسیو کورتز» از نیویورک،«الهان عمر» نماینده ایالت« مینه سوتا» و «رشیده طلیب» از ایالت «میشیگان».

ترامپ نام هیچ کدام یک از این نمایندگان را نبرد ولی گفت:« این زنان در اصل از کشورهایی آمده اند که حکومت هایی بسیار فاجعه بار دارند که بدترین، فاسدترین و بی کفایت ترین حکومت ها در جهان هستند.»

وی این زنان را متهم کرد که با عزمی کامل و راسخ«به ملت ایالات متحده آمریکا، بزرگترین و قوی ترین امت در جهان، می گویند که چگونه باید دولت مان را اداره کنیم.»

ترامپ در ادامه سخنان نژادپرستانه خود علیه این سه نماینده گفت:«چرا به مکان های شکست خورده ای که از آنها آمده اند؛ همان جایی که جرم و جنایت شایع است بر نمی گردند و به اصلاح آن مکان ها کمک نمی کنند.»

اوکاسیو کورتز متولد نیویورک است اما تبار پوروتوریکی دارد، طلیب نیز در «دیترویت» به دنیا آمده است و اولین آمریکایی فلسطینی تبار است که به کنگره راه پیدا می کند و  الهان عمر نیز که در دوران کودکی از سومالی به ایالات متحده آمده است اولین زن مسلمان سیاه پوست به شمار می رود که به کنگره راه پیدا می کند.

سخنان نژادپرستانه ترامپ علیه این زنان عضو کنگره خشم دموکرات ها و حتی جمهوریخواه ها را برانگیخت و موجی از انتقادها علیه رئیس جمهور آمریکا به راه انداخت اگر چه این سخنان به مذاق سفیدپوست های هوادارش خوش آمد و او به عمد این سخنان را برای کسب رای آنها به زبان آورده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.