در حالی که دموکرات ها خواستار برکناری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور هستند ترامپ هم خواستار محاکمه کسانی است که وی را به تبانی با روسیه برای انتخابش به عنوان رئیس جمهور متهم کردند.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، در پی انتشار گزارش«رابرت مولر» بازپرس ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا رئیس جمهور آمریکا و دموکرات ها به شدت به جان هم افتادند.

در حالی که دموکرات ها خواستار برکناری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور هستند ترامپ هم خواستار محاکمه کسانی است که وی را به تبانی با روسیه برای انتخابش به عنوان رئیس جمهور متهم کردند.

ترامپ در حساب شخصی اش در توئیتر دشمنان دموکرات خود را  به «جعل» گزارش  رابرت مولر بازپرس ویژه درباره «دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016» متهم کرد.

وی خواستار واکنش به این اقدام دموکرات ها شد و نیز خواستار آن شد که افرادی که به گفته وی این جرم خطرناک را مرتکب شدند تحویل عدالت داده شوند.

وی تصریح کرد که حرف و حدیث درباره تجسس و خیانت مطرح است.

ترامپ نوشت: تحقیقی که مولر انجام داد از همان ابتدایش غیرقانونی و جعلی بود.هرگز نباید انجام می شد.این جدای از آن است که وقت، انرژی و پول هدر دادن بود.برای آن که دقیق تر باشم باید بگویم که نزدیک به 30 میلون دلار هزینه شد. اکنون زمان آن فرا رسیده است که جاها عوض شود و برخی افراد مریض و بسیار خطرناک که جرایم بسیار خطرناکی مرتکب شدند و چه بسا مرتکب تجسس یا خیانت شدند تحویل عدالت داده شوند.

وی در ادامه نوشت: این اتفاق نباید بار دیگر رخ دهد.

ترامپ همچنین نوشت:اظهاراتی که درباره وی توسط« اشخاص معینی» در گزارش مولر « که توسط 18 دموکرات عصبانی نوشته شده»بیان شده است ساختگی و برخی نیز« کاملا چرت و پرت» است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین تأکید کرد که وی« هرگز با شهادت دادن موافقت نکرده است».

این در حالی است که سناتور«الیزابت وارن» از حزب دموکرات در کنگره آمریکااعلام کرد که کنگره باید فرایند برکناری دونالد ترامپ  رئیس جمهور آمریکا از ریاست جمهوری به دلیل آن چه در گزارش«روبرت مولر» بازپرس ویژه در زمینه تحقیقات درباره«دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» آمده  است، آغاز کند.

وارن در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت:خطرات تخلف ها از مسئولان منتخب دو حزب می طلبد که اختلاف ها را به کناری نهاده و به وظیفه قانونی خود عمل کنند.

وی افزود: این بدین معناست که مجلس نمایندگان باید تدابیر برکناری را علیه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا آغاز کند.

وارن رئیس جمهور آمریکا را به مانع تراشی در مسیر تحقیقات مولر در زمینه ارتباط احتمالی  و تبانی ترامپ با روسیه و آن چه موسوم به دخالت روسیه در انتخابات آمریکاست، متهم کرد.

درخواست وارن برای آغاز فرایند برکناری ترامپ یک روز پس از انتشار گزارش مولر مطرح می شود که در آن مولر تأکید کرد که مدرکی دال بر هماهنگی ستاد تبلیغات ترامپ با دولت روسیه در زمان تبلیغات انتخاباتی سال 2016 وجود ندارد اما اشاره کرده است که ترامپ دست به «اقدامات زیادی» زد که می تواند بر تحقیقات دستگاه امنیتی آمریکا در این زمینه تأثیر بگذارد.

الیزابت وارن چندی پیش کاندیداتوری اش از طرف حزب دموکرات را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 اعلام کرده بود.

از جهتی دیگر، پس از انتشار کامل و عمومی گزارش مولر از تحقیقات درباره ارتباط تیم انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا با روسیه، محبوبیت ترامپ به پایین‌ترین حد خود در سال ۲۰۱۹ رسید.

انتشار گزارش رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا باعث کاهش محبوبیت دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در سال جاری میلادی شد.

طبق نتایج نظرسنجی جامعی که موسسه افکارسنجی «ایپوس» با همکاری خبرگزاری «رویترز» انجام داده، محبوبیت ترامپ در سال ۲۰۱۹ بعد از انتشار گزارش مولر، به میزان ۳ درصد افت داشته و به رقم فقط ۳۷ درصد رسیده است.

این نظرسنجی که از روز پنجشنبه تا جمعه انجام شده، اولین تحقیق در سراسر ایالات متحده برای سنجش واکنش افکار عمومی آمریکایی‌ها به انتشار گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای مولر درباره تبانی تیم انتخاباتی ترامپ با روس‌ها است.

بر این اساس، هم‌اکنون فقط ۳۷ درصد از آمریکایی‌های بالغ نحوه اداره کشور در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ را تایید می‌کنند که ۳ درصد از رقم پیشین در ماه آوریل (۴۰ درصد) کمتر است.

در این نظرسنجی، ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان اعتقاد داشتند شخص ترامپ یا فرد دیگری از تیم انتخاباتی وی با روسیه همکاری کرده تا در نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا تاثیر بگذارند و ۵۸ درصد نیز با این نظریه که ترامپ مانع روند تحقیقات و اجرای عدالت شده، موافقت کردند.

همچنین ۴۰ درصد آمریکایی‌ها خواستار استیضاح ترامپ شدند. ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان نیز گفتند مطالعه گزارش مولر چیز جدیدی درباره ترامپ یا روابط با روسیه به آنها ارائه نکرده و نظرشان تغییری نداشته است.

البته نتایج این نظرسنجی با تفکیک دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نوسان بیشتری دارد. تحقیق مذکور روی ۱۰۰۵ فرد بالغ آمریکایی و با بازده مورد قبول (ضریب دقت) ۴ درصد انجام شده است.

بامداد دوشنبه پنجم فروردین بود که «ویلیام بار» وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا خلاصه‌ای ۴ صفحه‌ای از گزارش مبسوط مولر به کنگره ایالات متحده ارسال کرد که در آن تاکید شده بود هیچ مدرکی دال بر تبانی و ارتباط آگاهانه تیم انتخاباتی ترامپ با روسیه نیافته و مدارک کافی برای اعلام جرم علیه وی وجود ندارد.

بعد از کشمکش‌های طولانی درباره تحقیقات مولر در خصوص ادعای دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و تبانی کارزار انتخاباتی ترامپ با مسکو، روز شنبه ۳ فروردین بود که این تحقیقات کامل و گزارش نهایی آن به دادستان کل تحویل داده شد.

تحقیقات مولر که از حدود دو سال پیش آغاز شده بود، حدود ۲۵ میلیون دلار خرج روی دست دولت آمریکا گذاشته و در جریان آن ۱۹ وکیل، ۴۰ مامور ویژه و تحلیلگر اف‌بی‌آی حضور داشتند. مولر همچنین در جریان تحقیقات خود حدود ۲۸۰۰ احضاریه، ۵۰۰ حکم بازرسی و ۱۳ درخواست ارائه مدرک از دولت‌های خارجی صادر کرده بود. از ۵۰۰ نفر نیز مصاحبه حضوری به‌ عمل آمد.

از سوی دیگر، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا طی درخواستی از «ویلیام بار» دادستان کل خواستند نسخه سانسور نشده گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه و اسنادی که در این گزارش به آن اشاره شده را منتشر کند.

«جری نادلر» نماینده دموکرات ایالت «نیویورک» که ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان را برعهده دارد گفت که در حال تعامل با وزارت دادگستری برای دستیابی به شواهد گزارش کامل مولر است.

وی تاکید کرد که نمی‌تواند هیچ گونه پیشنهادی که کنگره را در ابهام نگه دارد بپذیرد.

نادلر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: تاکنون هیچ گونه شواهد واقعی که گزارشگر ویژه ارائه داده را مشاهده نکرده‌ایم. حتی گزارش سانسور شده نیز موارد جدی از اقدامات اشتباه رئیس جمهور ترامپ و نزدیکان وی را نشان می‌دهد. این بر عهده کنگره است تا دامنه کامل سوء رفتار وی را مشخص کرده و درباره گام‌هایی که باید اتخاذ شود تصمیم‌گیری کند.

نادلر از بار خواست تا مدارک را تا پیش از اول ماه مه ارائه دهد. قرار است که بار دوم ماه می در برابر کمیته قضایی مجلس نمایندگان شهادت بدهد.

بار روز پنجشنبه در نامه‌ای به نادلر و «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه «کارولینای جنوبی» نوشت که این دو به همراه «گروه هشت نفره» مجلس نمایندگان و سنا به همراه رؤسا و اعضای کمیته‌های اطلاعات سنا و مجلس نمایندگان می‌توانند به نسخه کمتر سانسور شده گزارش مولر از هفته آینده دسترسی یابند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.