اخبار مرتبط

اعتراض ها علیه رئیس جمهور الجزایر امروز نیز ادامه یافت و ابعاد تازه ای به خود گرفت.

 

به گزارش جماران به نقل از رأی الیوم، کارگران شرکت ملی« سونطراک» الجزایر امروز جمعه تظاهرات بزرگی در «حاسی مسعود»( از مهمترین مناطق ثروت های طبیعی الجزایر) و «حاسی الرمل» ( منطقه پر از میدان های بزرگ گازی) برگزار کردند و تمدید چهارمین دوره ریاست جمهوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور این کشور و تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود 18 آوریل آینده برگزار شود را محکوم کردند.

خیزش کارگران شرکت غول پیکر الجزایر، مسئولان این کشور را سردرگم کرد به طوری که این شرکت که بزرگترین مجموعه نفتی گازی بزرگ به شمار می رود که بخش اصلی درآمدهای ارزی کشور را تأمین می کند، بلافاصله از کارکنان خود خواست از هر گونه تجمع یا متوقف کردن کار در چارچوب تظاهرات و اعتصاب هایی که کشور برای کناره گیری نظام شاهد آن است، دوری کنند و این کار را «اشتباه حرفه ای» به شمار می آورد.

در همین حال، هزاران نفر از شهروندان الجزایر روز جمعه در اعتراض به تمدید نامحدود ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه در الجزیره، پایتخت، تظاهرات کردند.

این نخستین جمعه اعتراضی از زمان انصراف آقای بوتفلیقه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ است. با وجود 

اعلام انصراف رئیس جمهوری ۸۲ ساله از کاندیداتوری، انحلال دولت و معرفی نخست وزیر و کابینه جدید، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود ۲۸ آوریل برگزار شود، برای مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

با وجود تظاهرات پراکنده در روزهای هفته، در ماه گذشته، تجمعات بزرگ اعتراضی در الجزیره پس از نماز جمعه برگزار می‌شود. 

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که ظهر جمعه و تنها دقایقی پس از پایان نماز، میدان بزرگ پست در مرکز پایتخت، از معترضان لبریز شده بود.

معترضان پلاکاردی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ما انتخابات بدون بوتفلیقه می‌خواستیم و حالا با بوتفلیقه بدون انتخابات طرفیم.»

معترضان در پنجمین جمعه اعتراضی به شدت به سیاست‌های فرانسه در قبال تحولات الجزایر انتقاد کردند. امانوئل ماکرون با استقبال از انصراف آقای بوتفلیقه خواستار انتقال قدرت در «یک دوره زمانی منطقی» شده بود. روی یکی از پلاکاردهای بزرگ معترضان نوشته شده بود: «این مردم هستند که انتخاب می‌کنند نه فرانسه/ ایست به الیزه [کاخ ریاست جمهوری فرانسه] ما در سال ۲۰۱۹ هستیم و نه در ۱۸۳۰[زمان اشغال الجزایر از سوی فرانسه].»

عبدالعزیر بوتفلیقه از سال ۲۰۱۳ و در اثر بیماری عملا قدرت حرکت ندارد. وی از سال ۱۹۹۹ و برای چهار دوره پنج ساله رئیس جمهوری الجزایر است. مخالفان می‌گویند با وجود ناتوانی جسمانی، وی نقشی در اداره امور ندارد و این خانواده و حتی «قبیله» بوتفلیقه هستند که قدرت را در دست دارند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.