اخبار مرتبط

ترامپ در سخنرانی تازه اش گفت ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم ولی نمی‌ توانیم با هواپیمای چراغ روشن فرود آییم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، واشنگتن پست گزارش داد رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در گردهمایی بزرگ محافظه‌ کاران بار دیگر جمله تکراری خود را که 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده است، تکرار کرد.

او در بخشی از سخنرانی خود گفت: «ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم ولی نمی‌ توانیم با هواپیمای چراغ روشن (در آنجا) فرود آییم.» اشاره ترامپ به سفر مخفیانه‌ اش به عراق بود که مجبور شد به صورت غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده به این کشور سفر کند و هواپیمای وی به صورت چراغ خاموش در پایگاه نظامیان آمریکایی در استان «الانبار» فرود آمد.

 

wire-10512450-1551598166-76_634x445

 

ترامپ این رقم را در زمان‌ های مختلف، بارها مطرح کرده است. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد او حداقل 21 بار این ادعا را تکرار کرده است.

کارشناسان و تحلیلگران نیز می‌ گویند آمریکا حدود 1.8 تریلیون دلار بین سال‌ های 2001 تا 2017 برای جنگ‌ های افغانستان و عراق هزینه کرده است. بر این اساس، ارزیابی جامع‌ تر از هزینه‌ های آمریکا در خاورمیانه در مسائل مربوط به کشورهای عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان نشان می‌ دهد که در بازه زمانی 2001 تا 2016، حدود 3.6 تریلیون دلار هزینه شده است.

وی در سخنرانی دو ساعته شب گذشته اش در کنفرانس سالانه «اقدام سیاسی محافظه‌ کاران» گفت: «من زمانی به عراق رفتم که بسیاری از دموکرات ها در تعطیلات در هاوایی بودند. من در کاخ سفید بودم.من تنها بودم و به دلیل تعطیلی دولت سفر خود به فلوریدا را لغو کردم. من به یک کشور دوست داشتنی به نام عراق رفتم. من شب به آنجا پرواز کردم. شب به آنجا رسیدم. این برای من جالب توجه بود زیرا به من گفته شد که تمامی چراغ های هواپیما خاموش شود. من گفتم چرا؟ آنها گفتند زیرا ما داریم فرود می آییم و با چراغ های روشن نمی توانید فرود بیایید. من در اینجا از خلبان های هواپیمای ریاست جمهوری تشکر می کنم. آنها خلبان های خوبی هستند. آنها کار خود را به خوبی انجام دادند و هواپیما را به دقت بر زمین نشاندند.»

 

wire-10512454-1551598169-433_634x397

 

وی افزود: «ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم و نمی توانیم با یک هواپیمای با چراغ های روشن فرود بیاییم. 20 سال بعد چقدر می تواند این موضوع بد باشد. این چقدر بد است. 7 تریلیون دلار هزینه کردیم و نمی توانیم با یک هواپیما با چراغ های روشن فرود بیاییم!»

ترامپ در ادامه به جنگ در سوریه نیز اشاره کرد و گفت: امروز یا فردا حکومت داعش به صورت 100 درصد برچیده خواهد شد اما برخی از نیروهای آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.

وی در ادامه با اشاره به سیاست‌ های دولت خود پس از راهیابی به کاخ سفید، خطاب به حاضران گفت کاری که سال 2016 با هم کردیم را در انتخابات 2020 تکرار می‌ کنیم. و فکر می‌کنم ارقام بالاتر هم خواهد بود.

دونالد ترامپ ادامه داد: بارها شنیدیم که محال است به حد نصاب دست کم 270 رای الکترال برای پیروزی برسیم، اما نه تنها این تعداد، بلکه بیشتر از آن را کسب کردیم.

ترامپ با بیان این که سال‌ ها توسط طبقه‌ ای که به بهای تضعیف آمریکا کشورهای خارجی را ثروتمند کردند، «خیانت‌ های جدی» به کشور ما شد خاطر نشان کرد که آمریکا در آن دوران اصلا در اولویت قرار نداشت.

ترامپ وجود گرایش سوسیالیستی در رقبای دموکرات را یک نقطه قوت برای خود توصیف کرد که شانس وی را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بالا می‌ برد. وی ابراز امیدواری کرد که دموکرات‌ ها بتوانند پروژه «معامله جدید سبز» برای محافظت از محیط زیست را جلو ببرند و «بفروشند» تا وی بتواند «جمهوری خواهی باشد که در مقابل آنها می‌ ایستد.»

وی به توافق‌ های تجاری قبلی میان آمریکا و چین به عنوان یکی از همین مواردی که به گفته او به اقتصاد کشور آسیب های بزرگی می‌ زد، اشاره کرد و گفت، ما درصدد اصلاح اینگونه روابط تجاری ناعادلانه بر آمده‌ ایم.

رئیس جمهور آمریکا افزود: تبانی با روسیه هرگز وجود نداشته است از این رو دموکرات ها به دنبال بررسی سوابق اقتصادی من هستند. این آدم ها بیمارند. چند روز پیش شیف نماینده کالیفرنیا در مجلس را دیدم که درباره بررسی سوابق اقتصادی من صحبت کرد در حالی که پیش از این درباره تبانی با روسیه حرف می زدند.

 

wire-10512456-1551598173-396_634x422

 

ورود غیرقانونی مهاجران به آمریکا موضوع دیگری بود که ترامپ در این کنفرانس به آن اشاره کرد. وی قوانین مهاجرتی کشور را بد توصیف کرد و گفت این قوانین راه‌ های دور زدن خود را درون خود دارند و من درصدد رفع این ایرادها هستم، اما دموکرات‌ های کنگره که طرفدار سوسیالیسم و مرزهای باز هستند، مانع من می‌ شوند. افرادی در کنگره هستند که از آمریکا متنفر هستند و اگر بخواهیم می‌توانیم نام آنها را اعلام کنیم.

رئیس جمهور آمریکا با اشاره به رویکرد دولت او در برابر کره شمالی و مذاکره با «کیم جونگ اون» رهبر آن کشور گفت که کره شمالی آینده اقتصادی درخشانی خواهد داشت، اما بدون حصول توافق چنین آینده‌ ای رقم نخواهد خورد.

ترامپ گفت: مذاکرات خوبی با کره شمالی صورت گرفت، اما ما میز مذاکره را ترک کردیم چون نمی‌خواستیم به توافق بدی دست یابیم. دستاوردهای ما در حال حاضر توقف آزمایش‌ های موشکی و هسته‌ ای کره شمالی است.

وی نسبت به اظهارات «مایکل کوهن» وکیل سابقش که وی را «نژادپرست، دروغگو و متقلب» خوانده بود، سکوت اختیار کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.