اخبار مرتبط

دولت اندونزی اعلام کرد که هفته آینده پذیرای شاهزاده بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است که قصد دارد به این کشور در چارچوب سفر آسیایی اش سفر کند. این سفر دوره ای پاکستان، هند و مالزی را شامل می شود.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی نخستین سفر خود به چند کشور آسیایی را پس از رسوایی ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول و متهم شدن وی به دست داشتن در این ترور، هفته آینده آغاز می کند.

دولت اندونزی اعلام کرد که هفته آینده پذیرای شاهزاده بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است که قصد دارد به این کشور در چارچوب سفر آسیایی اش سفر کند. این سفر دوره ای پاکستان، هند و مالزی را شامل می شود.

سفر دوره ای آسیایی بن سلمان از اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین  کشور مسلمان در جهان آغاز می شود.با وجود این اندونزی جزئیات بیشتری درباره برنامه های سفر رسمی به این کشور ارائه نکرد.

«جوهان بودی» سخنگوی ریاست جمهوری اندونزی در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفت که شاهزاده بن سلمان 18 فوریه به اندونزی می رسد و با «جوکو ویودو» رئیس جمهور این کشور در 19 فوریه دیدار می کند.

وزارت خارجه پاکستان نیز اعلام کرد که ولیعهد عربستان سعودی 16 فوریه به اسلام آباد سفر می کند و این کشور امیدوار است که بتواند برای حمایت از اقتصادش که دچار مشکل شده است چندین توافقنامه سرمایه گذاری با عربستان سعودی امضا کند.

بن سلمان پس از آن به مالزی و سپس به هند سفر خواهد کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان در سال 2017 به همراه پدرش ملک«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در چارچوب یک سفر دوره ای به منظور رایزنی درباره فرصت های سرمایه گذاری به اندونزی سفر کرده بود.

ریاض  و جاکارتا در آن زمان چندین توافقنامه در عرصه تجارت، هواپیمایی و تقویت همکاری در زمینه علوم، بهداشت و مبارزه با تروریسم امضا کرده بودند.

دو کشور همچنین توافقنامه هایی در زمینه نفت و توسعه یک پالایشگاه نفت به ارزش چند میلیارد دلار امضا کردند.

سفر شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به چند کشور آسیایی در حالی صورت می گیرد که به دلیل ارتباط وی با ترور جمال خاشقجی به شدت تحت فشار است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) نیز به این نتیجه رسیده است که عملیات ترور خاشقجی به احتمال بسیار زیاد با دستور ولیعهد عربستان که از نفوذ زیادی برخوردار است صورت گرفته است.اگر چه کاخ سفید که بن سلمان را همپیمان قوی خود در خاورمیانه می داند این نتایج را نادیده گرفته است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس   «واشنگتن‌پست»  روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

اگرچه عربستان در نهایت موضوع مرگ آقای خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری را پذیرفت، اما مقامات این کشور از سرنوشت جسد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و هنوز جسد وی پیدا نشده است.

در پی این حادثه آمریکا 17 تبعه عربستان سعودی از جمله مشاور سابق ولیعهد عربستان را به دلیل نقش شان در قتل «جمال خاشقجی» تحریم کرد.

آمریکا  سعود القحطانی  مشاور ارشد سابق  محمد بن سلمان  ولیعهد عربستان و «محمد العتیبی» سرکنسول این کشور در استانبول را به همراه 15 شهروند دیگر عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی در استانبول تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای تحریم این افراد را در چارچوب قوانین حقوق بشری «ماگنیتسکی» عنوان کرده است. 

بر این اساس «ماهر مطرب» معاون العتیبی نیز در لیست تحریم آمریکا قرار گرفته است.

در پی آن دولت آلمان نیز 18 شهروند عربستان مرتبط با قتل خاشقجی را تحریم کرد و اعلام کرد که ورود آنها به آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

دولت فرانسه نیز اعلام کرد که کرد که در پی قتل خاشقجی عربستان را تحریم کرده است. این تحریم  شامل ممنوعیت ورود 18 عربستانی به فرانسه به دلیل دست داشتن در قتل خاشقجی می شود.

دولت کانادا نیز اعلام کرد که عربستان را به دلیل قتل«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی تحریم کرده است.

دولت کانادا اعلام کرد که 17 تبعه عربستانی را به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی تحریم کرده است.

وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مصادره کردن دارایی ها می شود.

لیتوانی از جمله دیگر کشورهایی بود که به دلیل قتل خاشقجی عربستان را تحریم کرد. وزارت خارجه لیتوانی 17 تبعه عربستان سعودی در ارتباط با قتل جمال خاشقجی تحریم کرد.

«راسا جاکیلیتین» سخنگوی وزارت خارجه لیتوانی در این زمینه اعلام کرد: 17 نفر از شهروندان سعودی مرتبط با پرونده قتل جمال خاشقجی در راستای «همبستگی با شرکای بین المللی» وارد لیست سیاه شدند.این لیست به اداره مهاجرت لیتوانی ابلاغ شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.