الفالح در جریان مشارکت در کنفرانس« ابتکار برای آینده سرمایه گذاری» در ریاض موسو به «داووس صحرا»گفت: این روزها برای عربستان دشوار است و این کشور در یک بحران به سر می برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از اسکای نیوز عربی، « خالد الفالح» امروز سه شنبه گفت که قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی داخل کنسولگری کشورش در  شهر استانبول ترکیه اقدامی «شنیع» است و نمی توان آن را توجیه کرد.

وی در جریان مشارکت در کنفرانس« ابتکار برای آینده سرمایه گذاری» در ریاض  موسو به «داووس صحرا»گفت: این روزها برای عربستان دشوار است و این کشور در یک بحران به سر می برد.

وی قتل خاشقجی را اقدامی شنیع و تأسف بار دانست که هیچ کس نمی تواند در عربستان آن را توجیه کند.

این در حالی است که بسیاری از موسسات و نهادهای بین المللی، شرکت های بزرگ و رسانه های مهم جهانی به ویژه رسانه های اصلی آمریکا این نشست اقتصادی در ریاض را به دلیل قتل خاشقجی تحریم کردند و از شرکت در آن انصراف دادند.

بنابراین گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

روز پنجشنبه 18 اکتبر دادستانی استانبول نیز اعلام کرد که بررسی و تفحص واحدهای امنیتی و قضایی ترکیه از اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی مطابق با قوانین و معاهدات بین المللی ادامه دارد.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای که بامداد روز شنبه هفته جاری منتشر کرد رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.